Leska - opšta tema

Nemoj samo previse ambiciozno. Dug je period da dobijes nesto a dok to ne dodje mozes da budes totalno dekintiran i sjeban
 
Situacija je sledeća. Voćnjak je posađen prije mjesec dana, otprilike. Biljke su u tom momentu imale koji razvijen list. Odmah poslije sadnje su zalivene sa 10-ak litara vode, sistem za navodnjavanje će biti postavljen u narednom periodu. U zadnjih par dana je primjećeno, sušenje listova s krajeva prema sredini. Suše se stariji listovi na grančici, dok su mlađi u redu. Na svim biljkama oštećenja nisu istog intenziteta, negdje je stradao po jedan do dva lista, sasvim malo, dok su neki u potpunosti sasušeni, s tim što su grančice još "žive", a i same sadnice. Na kori nema ulegnuća, fleka, oštećenja, normalne su boje. Nema pravila, pojavilo se po čitavoj njivi nasumično, jedino što na dijelu njive gdje je više vlažno ima nešto manje takvih simptoma. Osim vaši, drugih insekata nema u značajnijoj mjeri. Da li iko ima prijedlog šta bi moglo da bude?

postimg.cc/image/aph2v44vr/
postimg.cc/image/jupfovl47/
postimg.cc/image/p7ea2we4n/
postimg.cc/image/sr07sk3xz/
 
Dado,
Tvoje sadnice su u fazi prijema, I u ovom periodu su podložne svakakvim bolestima jer su jako osetljive. Neke će se osušiti a druge će preživeti, verujem velika većina. Moj ti je savet da ih isprskaš bakrom ali sa malo slabijom koncentracijom, jer su to uglavnom virusna oboljenja. Rezultat prijema ćeš znati tek tamo krajem jula meseca. Ako nisi imao padavina ti zalivaj, ali ne preteruj. Drži sadnice čiste od korova. :cao:

PS Moguće da ovakvih problema imaš i u drugoj godini, ali u trećoj oni bi trebalo da nestanu, sem u slučaju nekih velikih toplotnih feniranja, tj dugotrajnih visokih temperatura. Ja verujem da će ova godina biti bolja nego prošla po tom pitanju.
 
Дадо, у априлу је неколико дана измјерено 30 степени. Врућ талас кад му вријеме није. У Дракулићу је жена посадила жимолост и неколико њих је добило сасушено младо лишће. Не знам да ли су опет олистале из других пупољака. Ја ћу сутра да опет залијем нове саднице. Април је био најтоплији у задњих 50 година.
 
Kakva je ovo bolest, tri ramene grane na tri zbuna osusile se za par dana.
0b52e1032c7497b940c33cb57b0992b2.jpg
96142da98f7866c3d4a280c6cd9a48be.jpg
de1ba0f8729233a8cbe57527077658e5.jpg
8576d0829c6d577411d72c5755c9fb92.jpg
d8d73f5752c5041a972fe1892b0e2ee4.jpg
71a8f69e75ad9c061e63b89d4fa89d9d.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Jel ima ovde na forumu proizvodjaca lesnika iz Banata? Zainteresovan sam za sadnju, ali cujem da podrucja sa jakim vetrovima nisu pogodna za lesku, pa bih voleo da cujem ako je neko ipak posadio kakva su iskustva...
 
Jel ima ovde na forumu proizvodjaca lesnika iz Banata? Zainteresovan sam za sadnju, ali cujem da podrucja sa jakim vetrovima nisu pogodna za lesku, pa bih voleo da cujem ako je neko ipak posadio kakva su iskustva...

Vetar nije toliki problem vec zemljiste koje je alkalno pa dolazi do blokade mikro elemenata i pojave hloroze od cetvrte,pete godine.Istarski dugi to najvise oseca.
 
smiki
imao sam cini mi se isi problem
naglo su mi se susile grane odozgo na dole.cak i cela grana na par lesnika u petoj godini
kod mene sam nasao crva koji udje odozgo i ide kroz srz drveta i susi ga na dole
nosio sam u poljoprivrednu sluzbu jer mi nisu verovali za crva pa su mi rekli da ima nekih preparata koji se nabavljaju na crno,ne preporucuju jer moras da trazis mesto uboda insekta pa da ubrizgas ili secenjje do u zdravo i spaljivanje grana
ja sam sekao i nasao jedno sto komada .sad pratim i izgleda sam uspeo
nadam se da nije to i kod tebe ali proveri
 
To je strizibuba, sjekao sam granu na vise mjesta i nije bila suplja,

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Isti problem sam imao i ja proslog leta i resenje je bilo samo otsecanje grane do zdravod mesta.Sve te grane su imale rupu i crv se kretao prema vrhu grane.Slike su od prosle godine i lepo se vidi mala rupa na grani i vidi se i crv na sliku gde sam presekao granu po duzini.
2745449ebef3b517125a8a4bd4ae4ad0.jpg
c42fa43afa7e0464d2cddd78be0e9014.jpg
ebc0751d3987fd4f9cafab4e6fb26ca2.jpg


Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Smiki
Dobro je ako nije crv. E sad vidi do neke poljoapoteke..... Mada i oni nisu svi baš sigurni. Nudili mi u proleće prskanje bakrom
Možda se javi i neko iskusniji

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Ako se nastavi susenje odnjecu na institut da vidim sta je, grana nije suplja mada je susenje jako slicno.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Smiki
Dobro je ako nije crv. E sad vidi do neke poljoapoteke..... Mada i oni nisu svi baš sigurni. Nudili mi u proleće prskanje bakrom
Možda se javi i neko iskusniji

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
Prskanje bakrom ide svakako sacekacu jos koji dan da vidim, nije ovo strasno ako ostane ovako , tri grane su se osusile.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Piši sta saznaš. Svako iskustvo je dobrodošlo.
Pisao sam na drugom forumu. Posadio sam prvih 100leski 2010 pa do 2015 još 265. I do prošle jeseni nijednom nisam prskao. I u mom zasadu postoje sve vrste bolesti i problema...
E sad se borim

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Pitanje koliko ide Akorda tečnog u 10l vode za zaštitu lešnika.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Hvala na odgovoru..

- - - - - - - - - -

Ne kazem da cu se obogatiti ali ako budem riljao kod privatnika za 25 000 onda cu vala i ocoraviti i postati invalid za 10ak godina...

Treba pokusati pa se kajati a ne obratno

3-5 kg po stablu u ljusci , od 8 - 10 god. Ali opet to nista ne znaci .Kada izvadis plod onda je prava racunica.Moras sve agro mere da primenis i u pravo vreme sa bi radman ploda bio zadovoljavajuci.Dzabe 5 kg po stablu kada imas trulezi, praznih, mali plodovi, ubodenih,svezuranih ....
 
Gde si Sale brate...100 godina...:),sta kazes Sale posle ovoliko godina ima li jos vajde od ovoga nasega posla...pozdrav!
 
Nazad
Vrh