Leska - opšta tema

Kolega kracun, ja informacije o lesniku, a i cene , pratim na ital.sajtu o lesnicima www.nocciolare.it ali treba da si registrujes. Lesnik se na turskom kaze findik, pa mozes da gledas turske sajtove i da prevodis pomocu google prevodioca.
https://findikureticisi.com/findik-fiyatlari/
Sada je u turskoj od 8 do 10 turskih lira u ljusci, u italiji otkupljuju normalno u ljusci( na osnovu uzorka odbiju vlagu,necistocu,suplje i budjave) od 2 eura do 3,25 eura( sorta tonda gentile trilobata). Videcemo za koliko ce kod nas da se otkupljuje u ljusci.
 
Koliko sam ja razumeo postoje neki varijeteti sorte Tonda Gentile delle Langhe koje su Italijani registrovali za evropsko tržište... La Nocciola Gentile Trilobata

In data 12 dicembre 2016 il Mipaaf ha aggiornato nuovamente il Registro delle varietà modificando la varietà del nocciolo nel seguente modo:


Nome Varietà: Tonda Gentile


Sinonimi: Tonda Gentile delle Langhe , Tonda Gentile Trilobata.



Karlos zna italijanski pa će nam pojasniti....



http://www.targatocn.it/2016/12/30/...gentile-delle-langhe-qualche-chiarimento.html


http://www.leagel.com/nocciola-igp-piemonte/
 
"Langhe" je oblast u regionu piemonte u italiji, gde je nastala i gde se uzgaja sorta tonda gentile delle langhe. Posto je samo ime sorte vezano za oblast gde se gaji, a i smatraju je za najkvalitetniju sortu, proizvodjaci i region su se aktivirali da zadrze ime sorte samo tu gde se gaji, da ne moze u drugim zemljama da se uzgaja lesnik iz "langhe". Argentina je prva izbrisala iz svog registra sortu pod tim nazivom i ostalo samo "tonda gentile". Ali je onda odluceno, na iznenadjenje i verovatno razocarenje regiona piemonte, da ne bi dolazilo i kasnije do zabuna sa drugim zemljama koje imaju registrovanu tu sortu da sorta promeni ime u " tonda gentile trilobata". Moze da se koristi i naziv " tonda gentile" ali bez reci "langhe". Znaci :
Tonda gentile delle langhe=nocciola piemonte=tonda gentile=tonda gentile trilobata

Holandija je prva evropska zemlja koja je ove godine zamenila iz registra sortu " tonda gentile delle langhe" sa novim imenom, a trebalo bi i ostale zemlje u buducnosti da zamene ime.
Poslednjih godina su modificovali zakone o nazivu te sorte i napravili samo veliku zbrku, sorta ta i ta, sinonimi za tu sortu taj i taj, a to je jedna te ista sorta.
 
Kod mene los. Kolicinski ok, ali je plodmali zbog suse, jednostavnonije rastao unutar ljuske. Cekam da vidim cenu, p da probam da prodam upola cene. Da probam barem nesto da izvucem.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Kolega Kracun, a sta Vam je sa ljesnikom? Da li je sparusen kada razmisljate o tome da ga prodate u pola cijene? Ukoliko je plod zdrav,a samo nesto manje nalio, ne vidim razlog tome.
Kod nas je prinos manji, ali je plod dobro nalio i pored suse. Doduse, pojedina stabla imaju suhe grane, ali srecni smo da su prezivjeli ovo ljeto, pogotovo onih par dana suhog grada.
Sto se skupljanja tice, muka....valja se mehanizovati do naredne godine. Preskupa je proizvodnja ukoliko se kupi rucno. Postoje razne varijante usisivaca, a nedavno vidjeh u Srbiji covjek kopirao neku verziju manjeg samohodnog, pogodnog za povrsine manje od par hektara.....da li neko ima iskustvo sa nekom od masina?
Pozdrav svima i zelim vam dobru cijenu.
 
Imam neka stabla koja brže rastu ali manje rode od ovih koja su u nekom umjerenijem porastu. Kako ih izbalansirati da rađaju u skladu sa svojom veličinom?
 
Kalemljeni kojaje cena i ima li po rasadnicima jos uvek? Hvala

- - - - - - - - - -

Koja agrotehnicka mera ovde primenjena da nema uopste trave a ravno kao staklo?
 
Jel bakterioza?Slikano 07.08.2017.
k012f5.jpg
[/IMG]
2cmuhae.jpg
[/IMG]
10wntza.jpg
[/IMG]
 
Ima li ko kakvo objasnjenje za cvjetanje ljesnjaka sada, moze da se vidi po koji cvket na stablu nije to nesto mnogo ali cvijeta
7d09149e9c95b3d87820a082bed64004.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Objasnjenje je lako.....mnogo je toplo za ovo doba godine i za ocekivati je ako ovako nastavi da lesnik uskoro krene da cveta.
Secam se da sam imao par godina kada je lesnik cvetao u novembru.
 
Duvac za 100e, malo ga treba pretresti,motor 8ks, jak naopacke
33b91b7026dd3ab7ad727084cda5f0b5.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh