Leska - opšta tema

Pozdrav Vuče,

Napisah u prethodnom postu, kraj treće i početak četvrte vegetacije. Evo ovde se možda bolje vidi, ovo sam sekao pre dve nedelje otprilike, visina je nešto preko dva metra....
WP-20190209-14-17-45-Pro.jpg
[/URL][/IMG]
WP-20190209-14-18-00-Pro.jpg
[/URL][/IMG]
WP-20190209-14-18-07-Pro.jpg
[/URL][/IMG]
Nebo je li ova tvoja plantaža ušla sada u četvrtu godinu. Deluju mali jer već četvrte godine bi trebalo da bar imaš mislim 40kg jezgre ili 80kg u ljusci. Mislim da sam ja imao toliki rod u toj godini.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
 
@stvarnost
Kolega evo na ovom pokušaju selfija :osmeh: od prošle godine, avgust mesec, levo ja (188 cm visok) desno lešnik, može se videti veličina stabla, barem ovi koji su se primili u prvoj godini sadnje. Ono dosađivano je naravno manje. Inače sad tek ulaze u četvrtu vegetaciju, znači pune tri godine od sadnje imaju. Ne verujem da ću imati nekog značajnog roda, pošto sam formirao stablo i uglavnom isekao rodne grane gde je bilo cveta. Inače letos sam nakupio par kilograma, onako usput, ne bih ni to da nisam video u septembru kako su popadali ispod drveta:osmeh:
pokusaj-selfija.jpg
[/URL][/IMG]
red-do-baste.jpg
[/URL][/IMG]
@slobo
Druže moj, al si ih počistio svaka čast, ja nisam imao srca, bar u prvom pokušaju :haha:, možda se odvažim, pa ih još malo štricnem.

@babin
Pozdrav kolega, baš lepo i uredno izgleda plantaža, svaka čast. Na slikama vidim da si od starta ostavljao 3-5 osnovnih grana otprilike, kako si zadovoljan sa prinosom? Da li imaš neko stablo gde imaš više osnovnih grana, npr 6-8 kako bi mogao da uporediš prinos po stablima i vidiš eventualnu razliku
 
Sto se tice osnovnih grana 6 do 8 je po meni mnogo,doduse mozete ostaviti pri formiranju krosnje dok nevidite tacno koje ce biti najjace i koje imaju najbolji polozaj. Netreba da se plasite da necete imati dovoljno osnonih grana,od lastara koji izlaze pored leske uvek mozete napraviti onone grane.Inace vise osnovnih grana neznaci veci prinos,kada leska udje u neki ozbiljniji rod potrebno joj je dosta sunca,vazduh i vlage a to sa gustim sklopom grana nije moguce.
 
Cobe78 to je to!
Rezidba je završena rekao bih radikalna rezidba s obzirom da biljke tek ulaze u drugu vegetaciju. Neke savete smo dobili ali radili smo po svom nahođenju. Sklanjali smo sve iz sredine tamo gde su krenuli izbojci izbacili centralne (neke će leteti dogodine) tamo gde iz zemlje izlazi samo centralna smo proredili grane. Sklonili sve loše orjentisane - unakrsne, sklonili sve bočne koje idu prema sredini. Sklonili konkurentne grane koje su u istom pravcu u korist onih koje idu iz zemlje. Najviše grane opet skratili na spoljni pupoljak. Tonda Romana je formirala puno bočnih rodnih u obliku riblje kosti i njih smo proredili, možda nismo trebali. Odvalili smo ih :) a videćemo šta i kako smo radili, moj utisak je da će da buknu. Raduje me što su zdrave i što za razliku od prošle zime nema nikakvih oštećenja od zeca. Sledi prskanje bakrom i razbacivanje azotnog đubriva, idemo dalje guramo pozdrav za sve ljubitelje leske...
 
Ja kad god vidim fotke iz njegovog zasada uvek mi prva misao bude da bih i ja voleo takav uzgojni oblik.
 
Hvala Aco i Vuxsd na lepim komentarima.Juce napokon izneseno svo granje od rezidbe a i lisce pokupljeno iz zasada,mislim da su to dve najteze operacije u toku godine ne racunajuci skupljanje ploda u jesen.Ostaje sada prekanje i kosenje trave,a trava ce krenuti za oko dve nedelje.
 
Sto se tice osnovnih grana 6 do 8 je po meni mnogo,doduse mozete ostaviti pri formiranju krosnje dok nevidite tacno koje ce biti najjace i koje imaju najbolji polozaj. Netreba da se plasite da necete imati dovoljno osnonih grana,od lastara koji izlaze pored leske uvek mozete napraviti onone grane.Inace vise osnovnih grana neznaci veci prinos,kada leska udje u neki ozbiljniji rod potrebno joj je dosta sunca,vazduh i vlage a to sa gustim sklopom grana nije moguce.
Uopste se ne slazem sa tobom po ovom pitanju.
Kada orezujem retko koji zbun mi ima manje od 5-6 ramenih grana a najveci broj zbunova ima i vise.
Sa brojem ramenih grana koji imas u zasadu a pogotovo nacin na koji si ih oformio ,ti kada budes vrsio podmladu (a vec ti je zasad poprilicno zreo za nju) ,imaces slucaj da uklanjanjem jedne ramene grane koja se usput racva na dve ,ostaces bez trecine lisne mase a samim tim i bez trecine roda.Sa vecim brojem ramenih grana ti konstantno vrsis rotaciju grana koje odlaze i nove koje dolaze bez prakticno ikakvog gubitka rodnosti.Koliko vidim ti od formiranja zasada nisi jos ni jednu ramenu granu zamenio pri tom ti zasad vec ulazi u duboku zrelost a sam ph zemljista ti je visok i mnogo ranije ti grane "trosi" iako se to na oko ne vidi.
Nemam bolju sliku kod mene gde se vidi koliko grana imam po zbunu ali ove godine cu slikati da se bas moze videti kako zbun sa 8 ramenih grana ide po 6m u vis i daje super rod.
47207288652_a8bb06445a_h.jpg
 
Da to sto kazete u vezi podmladjivanja zasada je vrlo logicno,da bih ispravo gresku da li ove godine da izaberem i ostavim na svakome grmu po cetiri pet lastara koji su rasporedjeni oko starog zbuna i da ih pustim da rastu,pa za par godina da izvrsim uklanjanje starih grana ili mi mozete reci drugi nacin.Ja sam jos pre dve godine hteo poceti podmladjivanje ali nisam znao tacno kako a malo je tome doprinela i moja lenjost i nezainteresovanost za nesto novo.Vase sugestije sam uvek rado prihvatao,nadam se da cu isada od vas dobiti koristan savet,hvala unapred.
 
Hvala Babin
Podmladjivanje inace uvek najteze pada nama koji treba da secemo grane koje nose plod ali.....
Moj savet bi bio da krenes sa jednim do dva izboja koja bi ostavio ove godine a sledece u ovo vreme mozes da krenes da izbacujes po jednu staru granu, pa polako u krug.
 
Hvala Babin
Podmladjivanje inace uvek najteze pada nama koji treba da secemo grane koje nose plod ali.....
Moj savet bi bio da krenes sa jednim do dva izboja koja bi ostavio ove godine a sledece u ovo vreme mozes da krenes da izbacujes po jednu staru granu, pa polako u krug.

Tako cu uraditi,nema vise odlaganja.Hvala jos jednom sto ste mi ukazali na gresku koju pravim,pozdrav.
 
E jbg bas...sad moram iz pocetka na trojkama da ostavljam nove izdanke...jedino ostaje da se nadam da ce ih brzo stici...
 
Pozdrav kolega Tikitak, hvala što deliš iskustva sa nama početnicima. Jako me je zainteresovao deo tvog posta gde govoriš o ''trošenju grana'' zbog baznog zemljišta kod kolege Babina. U tom smislu i moje pitanje je da li to ima veze sa prevelikim usvajanjem fosfora i kalijuma(verovatno sadrži visok procenat lako usvojivog kalijuma i fosfora) koje takva zemlja omogućuje i rekao bih stablo se isforsira. Ne znam kako bih to baš nazvao. Slično ovome da li možda znaš koliko povećanje procenta humusa u zemljištu može povećati rodnost lešnika? Koliko sam čitao izgleda da to može dosta da utiče na rodnost-povećanje rodnosti sa povećanjem procenta humusa u zemlji.

BTW Ja ću ostati na nekom rasponu od šest do deset ramenih grana. To će zavisiti kako se bude vremenom formirao oblik stabla. Za vikend sam malo razapinjao grane, ali mi je ponestalo letvica tako da ću morati opet kod stolara. :cao: svim lešnikarima.
 
Pozdrav svima .


Moje ime je Slobodan(u narodu poznat pod nadimkom Boban ).

Dugo sam na ovom forumu, ali samo kao nemi posmatrač.Čitajući ovu temu od prvog posta *sam saznao mnogo *korisnih stvari.

Imam leskar u 10-oj godini na površini od 80 ari.

Prošlog vikenda sam krenuo sa orezivanjem (trebalo je malo ranije, ali zbog drugog posla nije bilo prilike), i na par susednih sadnica u jednom redu sam zatekao ovu situaciju.

U 3 različite polj. apoteke sam dobio 4 različita mišljenja, a kod zaštitara u PSS redovno se pozdravljam sa zaključanim vratima.

Meni lično izgleda da je u pitanju divljač. Tačno je da leskar nije ogradjen, ali isto tako NIKADA nisam video zeca, srnu... a kuća u selu je na 300 m od leskara.

Da li neko od kolega ima ideju šta ovo može da bude?


Da se nadovežem na prethodne postove vezane za broj remenih grana.

Kada sam formirao krošnju, bilo je reči da se ostave 3-5 glavnih grana, a da se ostale uklanjaju.

Kolega Tikitak(kome se ovom prilikom najiskrenije zahvaljujem na svim postovima koje je nesebično podelio sa nama) je na ovom ili drugom srodnom forumu napisao da je prilikom podmladjivanja *krošnje bio prijatno iznenađen sa količinom roda koji je premašio rod pre podmladjivanja.

Ovde moram da se ogradim, možda sam ga ja tako razumeo.

Sada vidim da je potrebno ostaviti skoro duplo više remenih grana.

Obzirom da je orezana trećina leskara, ostatak je planiran za predstojeći vikend, kod ostalih ostavljam izdanke, pa ćemo videti kasnije kako će se stvari odvijati.

Inače, imam par sadnica koje ni u 10-oj godini nemaju ili imaju po jedan-dva izdanka. Da li je neko mao sličnih iskustava i da li je paetno ašovom oštetiti koren u blizini izdanka da bi se pospešio nov?


Unapred se zahvaljujem na odgovorima i savetima.
e5ab09e0dfa29e77d419a829efe50491.jpg
a9b411c8f0c74e95a52b80d3d826b049.jpg
576438c2f5c5ce2c560caa7edc09f55d.jpg
e04fa1403557cfbfdb11a94698c6d60a.jpg
cc97f06501f472b4cb57a112e968d918.jpg
78750dae0ac81a6efdd928afeb0d73b8.jpg
88537c286e4f2890b766b4f232e0a6c6.jpg
350b5891bfe751498f27a4cd20e0f24a.jpg
606e68840a1362c6e6be23f23757a597.jpg


Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Pozdrav svima .


Moje ime je Slobodan(u narodu poznat pod nadimkom Boban ).

Dugo sam na ovom forumu, ali samo kao nemi posmatrač.Čitajući ovu temu od prvog posta *sam saznao mnogo *korisnih stvari.

Imam leskar u 10-oj godini na površini od 80 ari.

Prošlog vikenda sam krenuo sa orezivanjem (trebalo je malo ranije, ali zbog drugog posla nije bilo prilike), i na par susednih sadnica u jednom redu sam zatekao ovu situaciju.

U 3 različite polj. apoteke sam dobio 4 različita mišljenja, a kod zaštitara u PSS redovno se pozdravljam sa zaključanim vratima.

Meni lično izgleda da je u pitanju divljač. Tačno je da leskar nije ogradjen, ali isto tako NIKADA nisam video zeca, srnu... a kuća u selu je na 300 m od leskara.

Da li neko od kolega ima ideju šta ovo može da bude?


Da se nadovežem na prethodne postove vezane za broj remenih grana.

Kada sam formirao krošnju, bilo je reči da se ostave 3-5 glavnih grana, a da se ostale uklanjaju.

Kolega Tikitak(kome se ovom prilikom najiskrenije zahvaljujem na svim postovima koje je nesebično podelio sa nama) je na ovom ili drugom srodnom forumu napisao da je prilikom podmladjivanja *krošnje bio prijatno iznenađen sa količinom roda koji je premašio rod pre podmladjivanja.

Ovde moram da se ogradim, možda sam ga ja tako razumeo.

Sada vidim da je potrebno ostaviti skoro duplo više remenih grana.

Obzirom da je orezana trećina leskara, ostatak je planiran za predstojeći vikend, kod ostalih ostavljam izdanke, pa ćemo videti kasnije kako će se stvari odvijati.

Inače, imam par sadnica koje ni u 10-oj godini nemaju ili imaju po jedan-dva izdanka. Da li je neko mao sličnih iskustava i da li je paetno ašovom oštetiti koren u blizini izdanka da bi se pospešio nov?


Unapred se zahvaljujem na odgovorima i savetima.
e5ab09e0dfa29e77d419a829efe50491.jpg
a9b411c8f0c74e95a52b80d3d826b049.jpg
576438c2f5c5ce2c560caa7edc09f55d.jpg
e04fa1403557cfbfdb11a94698c6d60a.jpg
cc97f06501f472b4cb57a112e968d918.jpg
78750dae0ac81a6efdd928afeb0d73b8.jpg
88537c286e4f2890b766b4f232e0a6c6.jpg
350b5891bfe751498f27a4cd20e0f24a.jpg
606e68840a1362c6e6be23f23757a597.jpg


Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
Ja mislim da su ovo srdaci. U prolece im rastu rogovi pa ih deru o mlada drva ili grane.. prave poprilicnu stetu time.. mada su mi ma nekim slikama prilicno izolovana ostecenja ali ostalo definitivno izgledao kao srndac..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
U vezi ostecenja na kori lesnika kod kolege Slobodana imam jedno pitanje za njega,ako su to srne uradile da li ima tragova kopita oko tih lesnika ili uopste u zasadu.Sto se tice lastara jedan do dva je malo koji se pojavljuju oko stabla,kod mene se pojavlju oko stabla u gustom sklopu a kako pospesiti rast stvarno neznam.
 
U vezi ostecenja na kori lesnika kod kolege Slobodana imam jedno pitanje za njega,ako su to srne uradile da li ima tragova kopita oko tih lesnika ili uopste u zasadu.Sto se tice lastara jedan do dva je malo koji se pojavljuju oko stabla,kod mene se pojavlju oko stabla u gustom sklopu a kako pospesiti rast stvarno neznam.
Tragova nema. Šta više, zemlja je frizirana(meka) u širini od 1 metra sa obe strane.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Klasičan primer bakterioze. Samo jake doze bakra mogu to da obuzdaju. Obavezna sterilizacija makaza za rezanje alkoholom. Prenosi se sa drveta na drvo veoma lako.

Послато са Redmi Note 6 Pro уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh