Leska - opšta tema

borbar

Suvise je gusto svo lisce je otislo gore zato ima puno osusenih grancice . Pogledaj tu gde nedostaje jedna biljka,na stablima okolo koje vide svetlo list je na nizim granama . MOras dobro prorediti i vratiti nize rodne grane .Jedno od vaznijih prskanja leske je protiv monilije ,otprilike oko srpske nove godine . Mada ovde se mora prvo dobro bakrom oprskati . I naravno da ako hoces rod moras prskati i tokom godine .
Crvena leska je iz roda Lamberta .Lesnik se skuplja kada opadne na zemlju . Ne bere se na zeleno .
Posto je blizu suma potencijalno veliki problem su veverice .
Ima tu dosta posla .Ako hoces da pravilno napuni ljusku moras mu dati djubriva i vode naravno .
 
Sale znam pouzdano da neke iskusnije kolege ne prskaju protiv monilije u januaru-februaru...brane se aktivno u aprilu i maju...i nisu primetili bogzna kakvu razliku!Kakva su tvoja iskustva...jel si preskocio prskanje u tom periodu nekad?

- - - - - - - - - -

I bakrom po nekoliko puta idu u toku vegetacije...
 
@Sale, ovo za prorjedjivanje sam i predpostavljao da treba. Punac je to sadio, nazalost mislim da nije nikoga konsultovao kada je sadio. Predlagao sam da pola pocupamo, tj. svaki drugi red. Tako bi sve dobilo sunca. I kod lijeska predpostvljam da vrijedi : nema sunca - nema ploda. Ovo ga suve grane isto ima smisla sto si rekao, mada se ovo pocelo tek prosle godine pojavljivati nakon suše.

Imao sam nekada sliku "roda" za jedne sezonu - na 50-ak stabala, manje od pola kante od Jupola...

Nazalost, ne zivim u blizini a pored ovih lijeski ima i vocnjak sa jabukama, sljivik i basta. Lijeske nekako dodju zadnje. Zao mi sto propada a ne mogu bas puno pomoci.
 
Da li je neko imao ovu gadost i kako je se rešio. Već tri dana sam izgubio.

Na naličju lista "crni pepeo" koji se ne otire, više je mastan, slabo se razmazuje. Prelazi i na peteljke i na plodove.

Preključe sam prskao fungicidom MANKOSAV 80 WP, odozdo, još nema efekta.
Nisam zadovoljan ni prskanjem "odozdo" tj naličja lista, čini mi se da se ništa ne zadrži. Lice lista je zdravo.
Lepo su mi poneli pa ako neko zna...?
Nesrećno slikano, vaši nisu problem, a "crni pepeo" se skoro ne vidi

http://fotkica.com/slike.php?slika=1_127478104_P6190095.JPG


drugi put
http://fotkica.com/?id=f97375ccac39c58367b8239b0d9032dd


 
Poslednja izmena:
Da li je neko imao ovu gadost i kako je se rešio. Već tri dana sam izgubio.

Na naličju lista "crni pepeo" koji se ne otire, više je mastan, slabo se razmazuje. Prelazi i na peteljke i na plodove.

Preključe sam prskao fungicidom MANKOSAV 80 WP, odozdo, još nema efekta.
Nisam zadovoljan ni prskanjem "odozdo" tj naličja lista, čini mi se da se ništa ne zadrži. Lice lista je zdravo.
Lepo su mi poneli pa ako neko zna...?
Nesrećno slikano, vaši nisu problem, a "crni pepeo" se skoro ne vidi

http://fotkica.com/slike.php?slika=1_127478104_P6190095.JPG


drugi put
http://fotkica.com/?id=f97375ccac39c58367b8239b0d9032dd


Xanthomonas ili po narodski bakterioza.
 
tikitak

Hvala na šturom odgovoru.

Dal fungicidi MANKOSAV 80 WP - Sava i "Signum" - Bayer kojima sam oprskao u razmaku od dva dana rešavaju problem ?

Postoji li tajna prskanja lišća odozdo ?

Da li se za prskanje leske koriste neki lepkovi-okvašivači ?
 
tikitak

Hvala na šturom odgovoru.

Dal fungicidi MANKOSAV 80 WP - Sava i "Signum" - Bayer kojima sam oprskao u razmaku od dva dana rešavaju problem ?
Ne ova dva preparata sigurno nista ne mogu bakteriozi.
Generalno ne postoji ni jedan preparat koji leci bakterioze vec se sve sastoji u prevenciji ,bosebno preparati na bazi bakra.
Zimska prskanja ,prolecna prskanja (i po potrebi letnja) su jako bitna prevencija koju vecina preskace.
Moj savet je da ovih dana oprskas sa nekim bakarnim preparatom i zaustavis eventualno dalje sirenje infekcije.
 
Pozdrav kolege,jedno pitanje,do sada sam redovno prskao lesnik insekticidima i fungicidima odprilike svakih dvadeset danai,i sada bi preventivno isprskao lesnik insekticidom protiv stenica(smrdibuba),zanima me da li ima potrebe i da li je kasno zbog karence i verovatno ranijeg zrenja lesnika ove godine zbog vremenskih uslova.Preparat bi bio Dimetogal,karenca za voce 21 dan.Hvala unapred.
 
Možda neke sorte. Mada kod mene sve što opadne pre druge polovine avgusta bude šuplje. Mislim da prvo biljka odbaci loše

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh