Leska - opšta tema

A sad glupo pitanje, čime bi bilo dobro prskati sad lešnik?

Ja sam pre par nedelja rezao lešnike, i nakon toga sam ih prskao BlueBordom i insekticidom Perfection. To je bila kao neka zaštita nakon rezidbe. Koje mere bi trebalo sad preduzeti? Oprostite na ovim pitanjima, verovatno su već više puta postavljena na forumu, ali treba neko sve to pročitati, a i nisam baš u dobrom odnosu s vremenom.
 
Vreme primene/faza razvoja Namena Preparat Doza/koncentracija

Pred kretanje vegetacije preventivno od monilije i botritisa Bakarni oksihlorid 50 0,5%

početak maja grinje, pipe monilija, botritis Actelic i Kubik plus 0,1% 0,25%

kraj maja leskin surlaš, grinje, pepelnica Gusathion, Akord ili Bayleton WP-25 ili Kosan 0,2% 0,03% 0,02% 0,04%

u toku juna leskin surlaš, grinje, vaši Tonus 0,025%

u julu leskin surlaš, grinje, vaši Nurell D 0,1 %


Jesenje plavo prskanje preko 75% opalog lišća Prezimljujući oblici prouzrokovača bolesti Bakarni oksihlorid 50 ili Cuprozin 35 WP ili Bakrocid 50 ili Bakarni kreč 0,5% 0,35 % po uputstvu
 
Nada u dobar posao pretvorena u prevaru - izvor politika.rs

Tokom poslednjih nekoliko godina, u mnogim seoskim gazdinstvima u okolini Niša i na jugu Srbije nikle su plantaže tartufa na sadnicama leske. Pojedinci su u uzgoju tartufa videli veliku šansu za pokretanje porodičnog biznisa i vraćali su se iz gradova u svoj zavičaj da bi na imanjima predaka zasadili plantaže. Na njihovu nesreću sve što su uložili, a nije reč o baš malim finansijskim sredstvima i uloženom trudu, po svemu sudeći bilo je uzalud. Jer, ovih dana umesto da rade i prihoduju mnogi ne veruju u ono što se događa nakon gromoglasno najavljene uspešne proizvodnje lešnika i tartufa. U vezi sa tim, u Osnovnom javnom tužilaštvu i policiji je pokrenuta istraga.

– Sa britanskim fondom „Grin laboratoris”, koji je u našoj zemlji pre dve godine otvorio svoje zvanično predstavništvo, potpisali smo ugovore o saradnji. Prema tvrdnjama iz ovog fonda od proizvodnje lešnika i tartufa, mesečno bi imali zaradu i do 2.000 evra. Platili smo po 300 evra za izradu elaborata i kupili sadnice mečje leske na čijem je korenu micelijum tartufa. Svaka sadnica imala je svoj sertifikat i upozorenje, odnosno uputstvo za upotrebu – da ne smemo ništa sami da preduzimamo, čak ni da sadnice rukama dodirujemo. Obećana je i stručna pomoć, ali već nekoliko meseci niko se ne javlja, ispričali su nam V. G. i P. G. iz Jelašnice, kod Niške Banje, koji su podneli krivične prijave protiv „Grin laboratorisa”.
 
O ovome smo rekli šta imamo. Nažalost biće sve više ovakvih izvještaja jer u ovom poslu treba vremena da se ljudi uvjere da je stvarno prevara u pitanju. Koliko će ih smo oćutati ovu prevaru. Treba biti oprezan jer prevaranti uvjek smišljaju novu prevaru. Jedan čovjek nemože sve znati ali ovako možemo razmjeniti iskustva pa iako prevara neće biti spriječena bar će biti ograničena. Jednom sam mislio da otvorimo temu o prevarama ali neznam dali bi bilo dobro da na taj način učimo ljude prevari jer i prevaranti uče. Malo je onih koji smisle originalnu prevaru.
 
Samo ne treba biti lakoveran i verovati u silne pare sa relativno malo ulaganja u odnosu na dobit, kao i malo rada. Da je stvarno tako, taj što vam prodaje bi bio bogataš pa bi došao da pita da li imate zemlju na prodaju da sebi posadi još a ne da vam prodaje tajnu.

Sve prevare se zasnivaju na ljudskoj gramzivosti, veri da će na lak i brz način baš oni doći do novca. Setite se i Dafiment i Jugoskandik banke, 95% mesečna kamata u deviznoj valuti, koja laž a narod trčao da da pare. Zamisli daš 10.000 eur i za mesec dana ti neko da 20.000 i to u ratom opustošenoj državi.
 
Zdravo svima
prethodnih dana sam čitao komentare forumaša na ovom blogu i nigde nisam video bilo kakve komentare vezane za ruske sorte lešnika (Kubanj, Soči i Prezident) koje se mogu kupiti kod nas.
Planiram sa drugom da na jesen formiram zasad leske površine 1,2 ha pa me interesuje da li neko ima i kakva saznanja vezana za ove sorte, jer po katalogu ne zahtevaju prskanje, oprašivače, daju veliki rod itd. Sve ovo deluje isuviše idealno a za nekih 5 godina koliko je ova tema otvorena nema nijednog komentara.
 
Pozdrav svim ljubiteljima leske.
@Nena123
Ja nisam do sada cuo o tim sortama.O ne prskanju mislim da je zabluda.Ali cekati 5 godina, da ne kazem vise je suludo da bi video da li je idealno ili ne.Sortama koje uspevaju u nasem podneblju nista ne nedostaje.
 
@Sale
Dodji kod mene na plantazu koja je stara 8 godina da vidis kako izgleda lesnik bez ijedne kapi prskanja.

@Kimi
Ima jedna firma u Futogu koja to radi i izvozi za EU. Uslovi su katastrofalni, traze dlaku u jajetu jer rade po standardima EU, tako sam dobio informaciju, nemam kontakt.
Izmedju ostalog cemu izvoz kad mi to uvozimo i jos nam fali.
 
Dodji kod mene na plantazu koja je stara 8 godina da vidis kako izgleda lesnik bez ijedne kapi prskanja.
Kako izgleda?
Moji lesnici su stari 3 godine i takodje nisu videli prskanje, pa mi drago kad cujem da nisam jedini koji to praktikuje.
Neko kaze da je to los potez, neko da je dobar, opet ima onih koji kazu da je svejedno... e sad...
 
Kad nepršćete kako izlazite na kraj sa gusjenicama. Neznam koje su vrste ali da nepršćem, oglodale bi do grana. Pršćem samo jednom dok je list mlad. Poslije nema problema. U početku nisam prskao nikako a nije bilo ni gusjenica ali je i list bio nekako žućkast. Sad nakon jednog prskanja krajem aprila ili početkom maja list je modro zelen i čini mi se i deblji.
 
Do sada nije bilo problema sa gusenicama, niti sa bilo kojim drugim stetocinama i bolestima.
Cime prskate krajem aprila-pocetkom maja?
 
Ja moje lešnjake nisam prskao pa kad su krenuli da rađaju jedan unutra truo, drugi ima rupu na ljusci a unutra ništa i tako...sa gusenicama nisam imao problem, ne znam zašto ali nisam ih video kod mene na placu ni na jednom voću već decenijama, ne znam kako beše izgleda to čudo :D
 
@alaza
Verujem da je tako kako kazes.Da li bi nam mogao reci koliki su ti prinosi po stablu ,ali ne u ljusci nego u plodu?Ili na povrsinu sve jedno.
Kako resavas napade insekata: skakavaca,gusenica,lesnikovog zizka......plamenjace,monolije,bakterioze.
Ovim poplavama izlio mi se kanal i 500-600 stabala mi je bilo u vodi 7-8 dana. Voda je povukla,imunitet biljaka opao pojavila se hloroza zutilo lista,a zatim i bakterioza susenje kompletnih grana sa sve listom.Dobrim fungicidom i prihranom uspeo sam da zaustavim bakteriozu i gubitke smanjim na minimum.Da li sam po tebi trebao da ih ostavim da se sve posuse ( neke u 4 ili 5 godini ) i posadim nove na jesen samo da bih dokazao da nemora da se prska?
Kada popricate sa ljudima koji gaje lesnik izvan zemlje Srbije a ozbiljno s bave tim poslom i imaju ozbiljne prinose.Svi prskaju,neko manje neko vise.
@stanic
Ako je tvoje pitanje bilo u vezi insekata.Krajem aprila ,pocetkom maja koji god preparat na bazi Dimetoata.
 
@Sale
Nisam pisao o izlivanju vode iz kanala i lesniku koji je bio u istoj....u tom slucaju radi se ono sto si ti pisao. Ovo sto se desilo sa vodom sad ranijih godina nije bio problem, nadam se da se razumemo. Moj lesnik se odrzava iskljucivo frezom, gledam da nigde travke ne ostavim i naravno djubrenjem u rano prolece.
Prosle godine u 7-oj godini starosti na 1500 sadnica (imam 300 sadnica starih 4. i 200 starih 2. godine) sam imao skoro 5 tona lesnika u ljusci. Sto se tice prinosa po stablu mogu ti reci za prinos samo u ljusci, kretao se od 2 pa do 16kg po stablu. Drugi nacin nisam merio, ne znam zasto. Javi mi se na pp, blizu smo pa mozemo pogledati plantaze.
Inace svima radi znanja,sadnice sam uzimao u decu i iskreno nisam bas zadovoljan, to je onaj lik sto ima nko 50ha. Nisam zadovoljan iz kog razloga, dosta sitnog lesnika imam, mislim na plod, sitniji je od klikera koliki bi inace trebao da bude, ali ga vadi opet sto je sladak, bar na neki nacin sam dobio kompromis.
 
Ja sam se trudio da ispostujem program prskanja koji sam pronasao od čovjeka koji ima zasad od nekih 10-ak godina i vjerujem da bi svi mi sad pristali da imamo takav. Pored toga opet imam problema sa bakteriozom, i prije nekoliko dana sam prskao, i ponoviću za koji dan, pored toga redovno mi se javljaju gusjenice koje takođe eliminišem sa jednim ili dva prskanja. Po meni, u ozbiljnoj proizvodnji (a kada uložite 20 000 evra mislim da to jeste) hemijska zaštita biljaka (bilo koje vrste) je obavezna. Glupo je i ubjeđivati nekog da li je dobro prskati ili ne, jednostavo svako od nas zna koliko je u tu proizvodnju uložio, šta od nje očekuje i da li to želi prepustiti slučaju.

@sale
Kakvo je stanje sa bakteriozom kod tebe. Ja sam morao u potpunosti da odstranim nekoliko sadnica zbog sušenja, mada su to uglavnom bile sadnice koje su dosađene i bile mlađe od osnovnog zasada. Čime si prskao?
 
@bojan1983
Bakterioza nije nimalo naivna.Video sam kad ih je napala,ali nisam mogao prskati posto je voda bila preko cizama.Nadao sam se da nece tako brzo da se razvija.Medjutim za par dana uhvati ceo grm.
Prskao sam preparatom na bazi fluazinam-a zove se Zignal , dodavao sam Amalgerol kao prihranu.Problem su ove vrucine ,pa moram prskati nocu,definitivno jeste bolje ali opet celu noc.U pravu si i kod mene su mladje od osnovnog zasada,dosadjivane.Na nekima sam zaustavio ,susenje pa nisu cele.Moram da odsecem jednu,dve ili tri grane.
@alaza
Upravo ono sto je oktopod rekao ploda ima ,nadas se a kada ga okrckas svaki drugi prazan.Monolija ga ubi.Upravo zbog toga prskanje pored bakra u cvetu mislim da je kljucno za lesnik.Ali opet svako ima svoj nacin i shvatanje vocarenja.Mi se cujemo svakako pa se vidimo.
A ti likovi iz Deca su mi u blizini,nisi jedini koji se zali.
 
Nazad
Vrh