Leska - opšta tema

Karlose ,sto vise to bolje :)
Filipe , evo nesto da ti odgovorim a moze biti zanimljivo i onima koji se lome da li da sade pa da se lepo preracunaju a ne da citaju nase novinare koji bez trunke blama ,lazu na agro.
Recimo, ti si sada opterecen da ti sadnice dobro napreduju ,da sto ranije krenu na rod .....da sto pre vidis rezultate svog rada.
Ono o cemu trenutno ne razmisljas je kako ces kada do roda i dodje sve to savladati.U stvari razmisljas i o tome ali je to razmislljanje koje sam i sam imao a to je-samo da ja dodjem do roda pa cemo se vec snaci, bice to najlaksi problem.Medjutim......
Kada se do roda dodje onda tek pocinju muke,zlopate se ljudi mesecima po supama,hladnim prostorijama,uposljava sve sva moguca rodbina.Pronalaze se po ineternetu masine svih mogucih resenja za sto razumniju cenu.Na povrsinu od 5h ......ozbiljan objekat od bar 300-400m2, susara,ozbiljne masine da se u cugu savlada ta kolicina inace ces se uzeleti sunca.Mislis da je Karlos bez razloga prodao lesnik u ljusci za 180 din? ........nije se bez razloga odrekao razlike u tom momentu za bar 1000-1500e da je to mogao na "brzaka" savladati.
Opet, novinarska prica, proizvod se moze cuvati i ne mora se odmah prodavati dok vam cena ne bude odgovarala......kada prvi put izlupate recimo 5-7t videcete da stvarno ne mozete odmah prodati vec da ce vam trebati meseci da to savladate .....da ne pricamo losa godina (kao ova) ,lesnik nepopunjen ,suvarci ili budj u drugacijoj godini ......dok sve to prodje kroz ruke....
Pa opet ,rodnost......kakve se tu fame prave pa to veze nema sa malim mozgom.Jedino se u Srbiji prave racunice na 2t jezgre po hektaru a u Italiji koja je po nekim karakteristikama proizvodnje lider u ovoj bransi prave se racunice od 2 eventualno 2.5 t lesnika.....ali u ljusci. To kada se osusi i odstrane necistoce dodje na 700-900 kg po hektaru sa dobim randmanom jezgre.
Ako to pomnozimo sa ovogodsnjih 5e (ne bih da iznosim za koliko je zadnji sleper turskog lesnika uvezen u Srbiju-porazavajuce je) ,to dodje oko 3500-4500e po h.
Na to treba odbiti troskove koji opet za razliku od novinarskih patki(malo prskanja,malo malo truda i cega vec sve) i intevjuisanih "iskusnih" pregalaca ,uopste nisu naivni, uopste. Na 5h zahteva i ozbiljnu masinu za usisavanje, znaci opet ruka u dzep.Ja procenjujem da troskovi po hektaru ne mogu biti ispod 1000e pod uslovom da ste veoma skrti prema mnogim stvarima sto nije preporucljivo i pod uslovom da imate svoju masinu za skupljlanje.
Ja licno imam osetno vecu rodnost od ove pomenute ali krecuci se svih ovih godina po mnogim zasadima mozda sam kod svega par ljudi video slicnu situaciju.Ima i nekih koji su bili i na tv-u i cuje se prica a od njih licno cujem da bi potpisali za 2t po hektaru.
Za profesionalno bavljenje sa lesnikom ,jedna porodica ne bi smela imati ispod 5-6h povrsine.Ako je ima vise ,tim bolje.
 
Krajem avgusta sam izlupao 1500kg lesnika,radman oko39% prodao po 720din lom 650din....ostatak 3200kg sam prodao u ljusci u dva puta do kraja septembra po 230din...coveku u BG....toliko je bilo na nekih 1250 sadnica u 11 i 9 godini....
 
Bas tako tikitak. I sva ta kampanja sa fererom na celu ima svuda istu pricu:
--Da je ta zemlja odlicna za uzgoj leske, i u Srbiji, i u Italiji, Makedoniji, Azerbejdzanu, Cileu...pa cak i u Australiji
http://www.weeklytimesnow.com.au/ag...t/news-story/47c4b14be014024eb07e20c11f59e172
--Da lesnik fali u svetu, a evo drzava turska samo od septembra je otkupila 125 000 tona od svojih proizvodjaca da sacuvaju cenu, jer ne znaju sta sa tolikim lesnikom.
Zbog ekonomske krize u svetu, slabije kupovne moci, nema sanse da potrosnja lesnika prati ovoliki porast proizvodnje poslednjih godina.
Za kolege koji pocinju da sade lesnik, mada vecina vec i zna, da ovi prinosi po hektaru za tu i tu drzavu, ili plantazu, se odnose na prinos u ljusci.
 
Poslednja izmena:
Imam jedno pitanja za nekoga ko je eventualno upoznat sa slicnim slucajem, po mogućstvu kolegu Tik Tak..
Vidim vodi se najveca fama oko sakupljanja, ka sam video na jednom zasadu sledeceu situaciju, kompletna povrsina je prskana totalom kako ne bi raslo nista a i sam hlad od krosnje je sprecavao da bilo sta raste, zakodje na ovaj nacin su se drzali pod kontrolom i izbojci. E sad, zemlja he pretpostavljam valjkom sabijena posto je povrsina ravna i tvrda.. kada je doslo do roda ljudi su sa duvaljkama isli i sve sto je poodpadalo duvali na gomile koje se nalaze na sredini reda, kasnije je samo sakupljanje bilo znatno lakse jer se nije sakupljalo iz trave i svuda naokolo vec sa gomile iz redova. Zasad je blizu subotice prema Djali cenim oko 1 ha. Sve u svemu moje pitanje je da li ovo na neki nacin steti leski (mislim na to prskanje i takvu zemlju) jer koliko sam video olaksavalo je sakupljanje višestruko!
Takodje bitno je da su na kraju sezone razbacivalji djibrivo i da li zaoravali ili kultivirali ne znam.. pa na prolece opet sabijanje..
Imam i ovi sliku zasada ali pre sakupljanja..

Svaki komentar i misao su dobrodosli
ad325d2f3b51e60040bdca716960a7ee.jpg


Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Imam jedno pitanja za nekoga ko je eventualno upoznat sa slicnim slucajem, po mogućstvu kolegu Tik Tak..
Vidim vodi se najveca fama oko sakupljanja, ka sam video na jednom zasadu sledeceu situaciju, kompletna povrsina je prskana totalom kako ne bi raslo nista a i sam hlad od krosnje je sprecavao da bilo sta raste, zakodje na ovaj nacin su se drzali pod kontrolom i izbojci. E sad, zemlja he pretpostavljam valjkom sabijena posto je povrsina ravna i tvrda.. kada je doslo do roda ljudi su sa duvaljkama isli i sve sto je poodpadalo duvali na gomile koje se nalaze na sredini reda, kasnije je samo sakupljanje bilo znatno lakse jer se nije sakupljalo iz trave i svuda naokolo vec sa gomile iz redova. Zasad je blizu subotice prema Djali cenim oko 1 ha. Sve u svemu moje pitanje je da li ovo na neki nacin steti leski (mislim na to prskanje i takvu zemlju) jer koliko sam video olaksavalo je sakupljanje višestruko!
Takodje bitno je da su na kraju sezone razbacivalji djibrivo i da li zaoravali ili kultivirali ne znam.. pa na prolece opet sabijanje..
Imam i ovi sliku zasada ali pre sakupljanja..

Svaki komentar i misao su dobrodosli
ad325d2f3b51e60040bdca716960a7ee.jpg


Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Evo jos koja slika...
6d1b0546cd14e77f64b731f7a14e638f.jpg
528eecb36d27e21ce6ebb5d7b0335bb7.jpg
83d3ab454042e99d956cb046a37c7f8d.jpg


Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Tikitak. Kažeš da imaš osjetno veći prinos od navedenih. Volio bi da čujem tvoje mišljenje zašto naši zasadi imaju slabiji rod. Dali je to do uzgajivača (tu bi se dalo nešto popraviti) ili do odabira sorti, zaštite a možda i podneblja. Znam da mnogo faktora utiče na to ali možda shvatimo u čemu griješimo a da to i neznamo.
 
V.D.V. ovo sa djubrenjem i posle zaoravanjem pa onda ponovno sabijanje mi malo ne ide u glavu...al ajde.Ne verujem da vecina tako radi koji imaju ovakve zasade vec samo razbacaju pred kisu...
 
V.D.V. ovo sa djubrenjem i posle zaoravanjem pa onda ponovno sabijanje mi malo ne ide u glavu...al ajde.Ne verujem da vecina tako radi koji imaju ovakve zasade vec samo razbacaju pred kisu...
Nisam rekao da je tako 100% nego sam shvatio da tako rade, vidis na slici kako to izgleda..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Karlose ,sto vise to bolje :)
Filipe , evo nesto da ti odgovorim a moze biti zanimljivo i onima koji se lome da li da sade pa da se lepo preracunaju a ne da citaju nase novinare koji bez trunke blama ,lazu na agro.
Recimo, ti si sada opterecen da ti sadnice dobro napreduju ,da sto ranije krenu na rod .....da sto pre vidis rezultate svog rada.
Ono o cemu trenutno ne razmisljas je kako ces kada do roda i dodje sve to savladati.U stvari razmisljas i o tome ali je to razmislljanje koje sam i sam imao a to je-samo da ja dodjem do roda pa cemo se vec snaci, bice to najlaksi problem.Medjutim......
Kada se do roda dodje onda tek pocinju muke,zlopate se ljudi mesecima po supama,hladnim prostorijama,uposljava sve sva moguca rodbina.Pronalaze se po ineternetu masine svih mogucih resenja za sto razumniju cenu.Na povrsinu od 5h ......ozbiljan objekat od bar 300-400m2, susara,ozbiljne masine da se u cugu savlada ta kolicina inace ces se uzeleti sunca.Mislis da je Karlos bez razloga prodao lesnik u ljusci za 180 din? ........nije se bez razloga odrekao razlike u tom momentu za bar 1000-1500e da je to mogao na "brzaka" savladati.
Opet, novinarska prica, proizvod se moze cuvati i ne mora se odmah prodavati dok vam cena ne bude odgovarala......kada prvi put izlupate recimo 5-7t videcete da stvarno ne mozete odmah prodati vec da ce vam trebati meseci da to savladate .....da ne pricamo losa godina (kao ova) ,lesnik nepopunjen ,suvarci ili budj u drugacijoj godini ......dok sve to prodje kroz ruke....
Pa opet ,rodnost......kakve se tu fame prave pa to veze nema sa malim mozgom.Jedino se u Srbiji prave racunice na 2t jezgre po hektaru a u Italiji koja je po nekim karakteristikama proizvodnje lider u ovoj bransi prave se racunice od 2 eventualno 2.5 t lesnika.....ali u ljusci. To kada se osusi i odstrane necistoce dodje na 700-900 kg po hektaru sa dobim randmanom jezgre.
Ako to pomnozimo sa ovogodsnjih 5e (ne bih da iznosim za koliko je zadnji sleper turskog lesnika uvezen u Srbiju-porazavajuce je) ,to dodje oko 3500-4500e po h.
Na to treba odbiti troskove koji opet za razliku od novinarskih patki(malo prskanja,malo malo truda i cega vec sve) i intevjuisanih "iskusnih" pregalaca ,uopste nisu naivni, uopste. Na 5h zahteva i ozbiljnu masinu za usisavanje, znaci opet ruka u dzep.Ja procenjujem da troskovi po hektaru ne mogu biti ispod 1000e pod uslovom da ste veoma skrti prema mnogim stvarima sto nije preporucljivo i pod uslovom da imate svoju masinu za skupljlanje.
Ja licno imam osetno vecu rodnost od ove pomenute ali krecuci se svih ovih godina po mnogim zasadima mozda sam kod svega par ljudi video slicnu situaciju.Ima i nekih koji su bili i na tv-u i cuje se prica a od njih licno cujem da bi potpisali za 2t po hektaru.
Za profesionalno bavljenje sa lesnikom ,jedna porodica ne bi smela imati ispod 5-6h povrsine.Ako je ima vise ,tim bolje.[/QU

Mada ako bi neka racunica bila 2200e po hektru zarada x5h to je 11000e kad se to prebaci u dinare i mesece to izadje mesecna zarada 110000 sto je jako dobro ali najgora stvar u lesnicima je koliko mi se cini vecito ulaganje ja sad kad posadim tek ce moj sin mozda uzivati u tome..
Hvala na odgovoru i izdvojenom vremenu.
 
Imam jedno pitanja za nekoga ko je eventualno upoznat sa slicnim slucajem, po mogućstvu kolegu Tik Tak..
Vidim vodi se najveca fama oko sakupljanja, ka sam video na jednom zasadu sledeceu situaciju, kompletna povrsina je prskana totalom kako ne bi raslo nista a i sam hlad od krosnje je sprecavao da bilo sta raste, zakodje na ovaj nacin su se drzali pod kontrolom i izbojci. E sad, zemlja he pretpostavljam valjkom sabijena posto je povrsina ravna i tvrda.. kada je doslo do roda ljudi su sa duvaljkama isli i sve sto je poodpadalo duvali na gomile koje se nalaze na sredini reda, kasnije je samo sakupljanje bilo znatno lakse jer se nije sakupljalo iz trave i svuda naokolo vec sa gomile iz redova. Zasad je blizu subotice prema Djali cenim oko 1 ha. Sve u svemu moje pitanje je da li ovo na neki nacin steti leski (mislim na to prskanje i takvu zemlju) jer koliko sam video olaksavalo je sakupljanje višestruko!
Takodje bitno je da su na kraju sezone razbacivalji djibrivo i da li zaoravali ili kultivirali ne znam.. pa na prolece opet sabijanje..
Imam i ovi sliku zasada ali pre sakupljanja..
Lep zasad.
Total na celoj povrsini koristim samo pred samo opadanje prvih plodova.U samom redu (gde se nalaze creva za navodnjavanje) ,prskam na prolece posle kretanja vegatacije i eventualno ako se ukaze potreba za jos kojim putem ,jer smatram da u samoj blizini lesnika ne treba da bude trava.
Sto se tice prskanja izbojaka ,to sam radio pre jedno cetiri godine i sa time sa zavrsio za svagda. Da ne duzim o negativnim efektima koji se mogu videti posle vise godina nego i o samoj cinjenici da je svakom zrelom zasadu svake godine NEOPHODNO podmladjivanje , bas kao i ovom zasadu koje si okacio jer se vidi da su osnovne grane vec podebele i uskoro ce uci u fazu "istrosenosti".Ustvari kad pogledam slike i vidim da nema ni jednog ostavljenog izbojka koji ce zameniti stare ramene grane ....mislim da im je krajnje vreme da to rade jer vec uveliko kasne.
Vestak razbacujem onako kako je Cobe napisao i ne rasfreziravam zemljlu jer na mojoj povrsini bi to bio prevelik posao i jos veci izdatak da jurim stajnjak a pitanje je kako bi prikolica i usla u gusti sklop.
Naravno, duvac je neophodan :)
36402844302_cc1d059e3c_c.jpg


- - - - - - - - - -

Mada ako bi neka racunica bila 2200e po hektru zarada x5h to je 11000e kad se to prebaci u dinare i mesece to izadje mesecna zarada 110000 sto je jako dobro ali najgora stvar u lesnicima je koliko mi se cini vecito ulaganje ja sad kad posadim tek ce moj sin mozda uzivati u tome..
Hvala na odgovoru i izdvojenom vremenu.
Nema na cemu Filipe ali samo jos jedno da ti kazem
......za 5h povrsine ,to je krvavo krvavi posao za te pare.Znam da to kada sad kazem zvuci i ovako i onako ali.....ko nije probao ne zna :)
 
Danas prskao kooperantima lesnike. Imam 3 kooperanta koji imaju od 0,5 do 2kj pod lesnikom. Cena je i ovde bila 230din i to je ujedno najveca cena bila, sada je 210din (mislim da su mi tako rekli). Prinos u 8 godini 2t/kj, ostali manje ali su i mladji zasadi.
 
Lep zasad.
Total na celoj povrsini koristim samo pred samo opadanje prvih plodova.U samom redu (gde se nalaze creva za navodnjavanje) ,prskam na prolece posle kretanja vegatacije i eventualno ako se ukaze potreba za jos kojim putem ,jer smatram da u samoj blizini lesnika ne treba da bude trava.
Sto se tice prskanja izbojaka ,to sam radio pre jedno cetiri godine i sa time sa zavrsio za svagda. Da ne duzim o negativnim efektima koji se mogu videti posle vise godina nego i o samoj cinjenici da je svakom zrelom zasadu svake godine NEOPHODNO podmladjivanje , bas kao i ovom zasadu koje si okacio jer se vidi da su osnovne grane vec podebele i uskoro ce uci u fazu "istrosenosti".Ustvari kad pogledam slike i vidim da nema ni jednog ostavljenog izbojka koji ce zameniti stare ramene grane ....mislim da im je krajnje vreme da to rade jer vec uveliko kasne.
Vestak razbacujem onako kako je Cobe napisao i ne rasfreziravam zemljlu jer na mojoj povrsini bi to bio prevelik posao i jos veci izdatak da jurim stajnjak a pitanje je kako bi prikolica i usla u gusti sklop.
Naravno, duvac je neophodan :)
36402844302_cc1d059e3c_c.jpg


- - - - - - - - - -


Nema na cemu Filipe ali samo jos jedno da ti kazem
......za 5h povrsine ,to je krvavo krvavi posao za te pare.Znam da to kada sad kazem zvuci i ovako i onako ali.....ko nije probao ne zna :)
To je na ovoj tvojoj slici tacno to
Znaci sto se tice same povrsine super ali ne na biljke, tako sam ja i verovao da bi trebalo.. pa generalno, ovaj nacin je primenjiv na svaku povrsinu, i svakome bi maksimalno olaksao samo sakupljanje.. sto je najgore verujem da se gomila ljudi zlopati sa sakupljanjem iz trave, rastresite zemlje ili cega vec.. dobio sam tacno odgovor koji sam trazio! Hvala

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Tikitak. Kažeš da imaš osjetno veći prinos od navedenih. Volio bi da čujem tvoje mišljenje zašto naši zasadi imaju slabiji rod. Dali je to do uzgajivača (tu bi se dalo nešto popraviti) ili do odabira sorti, zaštite a možda i podneblja. Znam da mnogo faktora utiče na to ali možda shvatimo u čemu griješimo a da to i neznamo.
Frkani ako mi verujes sa svima sa kojima sam se susretao nikada mi nisu postavili to pitanje a ko ne pita....njemu se ni ne prica:)
Na jednom forumu kojem pisem a verovatno vise necu iznositi svoja iskustva jer bas zbog slicnih stvari-zastita,prihrana ,nadju su ljudi koji sve to omalovaze ili samu diskusiju spuste ne jeftin nivo.
Verovatno da tu ima vise faktora od samog zemljista (mada je moje 4-5 klase) ,mikroklime ,koliko si oran da priones na posao ali koliko sam uvideo svi prave jednu veliku gresku ali pre nje da te pitam koliko djubriva (vestackog) bacas u svom zasadu?
 
Potpuno te razumijem. Problem kod ljudi je što ne znaju šta da pitaju ako nisu dobri u nekoj oblasti a kad saznaju vše nema razloga da pitaju. Nisam ja neki uzgajivač ljeske. Posadio sam više da ne bude gola zemlja. Jedno vrijeme sam davao badava da kose travu i neće niko pa reko ajde da nešto posadim a da se mnogo ne mučim. Takvi su mi i prinosi. Nisam sreo nekog ko se tako dobro razumije u ljesku pa bi bio grijeh a i šteta da ne iskoristimo to znanje. Vidim na ovom forumu da ima mladih i ambicioznih ljudi i njima bi to pomoglo. Ja već ulazim u godine kad smanjujem poslove i pitanje je postavljeno više iz znatiželje nego namjere da postanem neki ozbiljniji igrač. Treba malo i živjeti.
Opisaću malo šta ja radim i nadam se da će na tom primjeru biti dovoljno materijala da se ukaže šta nevalja.
Posađene su stablašice. Sam kalemio. Zemlja kisela. Bačeno kreča u prahu polovina preporučene količine. Humusa u tragovima. Kalija i fosfora isto tako. Prije sadnje nađubreno stajnjakom. Par godina zaoravana trava da se poveća humus. Sad samo kosim i ostavljam da trune. Nisam se odlučio za golu zemlju jer je strana pa bi došlo do erozije tla. Od vještaka bacim u proljeće 7x20x30 od 1/2 do 1 kg po sadnici. Pršćem jednom eventualno dvaput godišnje i to samo zbog plamenjače i ako se pojave gusjenice.
Čitajući ovaj forum a i neku literaturu koju sam nabavio prije, vidim da to nije ni blizu onoga što treba i ljudi rade.
Nemoj reći da ništa nije dobro jer kad sam sadio okrenuo sam žile dolje:osmeh:
 
Nenade jos jednom da zahvalim na nesebicnom deljenju informacija.Ajd ako nije problem,da jos jednom razjasnimo oko tog djubrenja vestakom-koliko po sadnici i u kojoj godini treba dati(al nemoj po Ha).Eto recimo moj zasad je usao u trecu godinu.Dao sam svakoj od 200 sadnica po 200 gr. Yare 7-20-28,taman onaj jedan dzak od 40 kg.U martu cu ici jos toliko sa kompleksom pa onda tri puta azot po isto toliko.Da li je to dovoljno i kako da odredjujem kolicinu ubuduce?Znam da si pricao oko 150 kg akt.materije po Ha ali sad ne mogu da se setim za koju je to starost zasada :)).Kolko mu to dodje dzakova po Ha recimo za jesenje djubrenje.Hvala unapred.

- - - - - - - - - -

Ja znaci imam 200 komada na 30 i kusur ari...
 
Imas 1000e/kj troskove + radna snaga za sakupljanje (mi nemamo te blowere lisca i usisivace).
 
Nazad
Vrh