Leska - opšta tema

Има ли сличности.
a4378d7f55b63de1bf250e3b883d2a23.jpg
7c20a6c4af32016e47aedc8589980654.jpg
8e8a9301237f9a719e8579139429b145.jpg
bbddf7536d00bbf88bee669b3e617f2d.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Pitanje za Tikitaka .Kod mene se listovi polako pojavljuju pa bih uskoro prskao protiv grinja Talstarom 5ml na 10l vode i Impaktom 2ml na 10l vode.Da li su ove doze dobre ili ih treba pojacati.Prskanje bih ponovio za 7 do deset dana.
 
Tarantula jesi zasad redovno prskao ili ne?

Funguranom OH prskano 2 puta(po opadanju polovine listova i nakon opadanja svog lisca).
Cormaxom prskano 27.02 i juce po drugi put.

Covek koji radi u polj. apoteci me je savetovao da rane tretiram jakom koncentracijom bakra pa da nakon toga premazem kalemarskim voskom.

Otvoren sam za sve savete i kritike.

:)

Pozdrav
 
Dobar dan svim clanovima foruma, zelim vam uspesnu sezonu... Nov sam u ovom hobiju, iskreno zelim malo i da zaradim... Znam da se pominjalo sve sto cu pitati procitao sam svih 200 stranica, ali iskreno nisam naisao na bas neko konkretno misljenje, tako da zelim da vam postavim par pitanja i da mi neko iskusniji od vas odgovori ako moze, hvala unapred..
Podigao sam zasad zbunaste leske na oko 35 ara, sadnice sam nabavio od profesora koji predaje na poljoprivrednom fakultetu, u pitanju su jednogodisnje sadnice koje sam posadio 1 novembra 2018 ukupno 150 sadnica zbunaste leske.
1.gifoni =100
2.gentile romana =20
3.gentile della longe=20
4.Mortadela=10
Sadjeno je u trougao na 4,5m u okolini beograda ,sadnice sam dobio vec orezane na duzini od nekih 30 cm...
Pitanja su sledeca:
1.Kada treba prvi put da orezujem s obzirom da imaju tek godinu dana?
2.kako da odrzavam zemljiste okolo sadnica s obzirom da ima malo korova pa nz kako da razlikujem mladicu zbuna leske od ostalih travki.. inace planiram freziranje zemljista ovog vikenda pa nz koliko blizu smem da pridjem sadnicama?
3.jesenas sam prskao plavim uljem i everostom, da li da ponovim to na prolece, i da li neko moze da napise po mesecima kako i koje prskanje ide u kom mesecu u ovom zivotnom dobu lesnika a u pitanju je jednogodisnji zasad zbunastog.
4.zasad je na blagom nagibu, planiram navodnjavanje kap po kap po nekom svom principu (sa rezeorvarom koji bi slobodnim padom navodnjavao leske, pa nz kakve kapljace da uzmem kako bih imao zatvoren sistem navodnjavanja i kako bih mi sve leske dobile priblizno istu kolicinu vode?
Sadio sam tako sto sam u iskopanu rupu 40x30 stavio stajnhak plus npk pa preko zemlje pa sadnicu, a zatim sam sada u februaru bacio oko 300 grama yara mile compl. Sa makro i mikro elementima oko svake leske..
6.ako se pojave ove godine prvi listovi da li da vrsim i prehranu preko lista?
7. Da li se koriste hormoni za ubrzan rast sadnice, i koji se koriste? I koliko mogu biti stetni?
Nadam se da ce neko uspeti da da kokpletan odgovor i da ce znaciti i drugim pocetnicima u ovom poslu, unapred hvala i nadam se da cemo se uspesno druziti na nekim skupovima kao ozbiljni proizvodjachi ove plemenite i lepe leske.. pozdrav svima i sretno.. s postovanjem filip
 
Filipe moj ti je savet da sve iscitas jos jednom...pazljivije...tek si posadio i ne diraj nista,nikakvo rezanje sada,eventualno mozda bakrom kasnije da prodjes u zavisnosti od situacije,kakvi hormoni i te p.m.I nije lesnik salamcuga tako da nije Mortadela nego Mortarela :)!Okopavanje oko svake leske naravno u krugu od oko metar i zalivanje pod obavezno,moj savet-zeleni kapljaci od recimo 4 litre po satu ili neki drugi,to zavisi od bunara jbg itd itd.Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Danas na nekim granama sam primetio blede svetlo zelene listice koji po obodu imaju tamniju crvenkasto braon boju,ostale grane na tom lesniku imaju normalno razvijene listice tamno zelene boje,Da li je nedostatak makro i mikro elemenata ili nesto drugo.

20190326_15312912c876167a954d19.jpg
 
Poslednja izmena:
Babin, a da nisu izmrzli možda? Ako nije to, možda da uradiš folijarnu analizu, ili da otkineš takav jedan listić i pitaš u pss ili poljo apoteci savetnika?
 
Hvala nebo na savetu,ali sam znas da te strucne sluzbe manje znaju nego mi na ovom forumu,vise bih voleo savet ljudi koji imaju lesnike i koji su se sreli mozda sa ovakvim problemom.Jos jednom hvala na tvom trudu i zelji da pomognes.
 
Pa eto, to sam prvo pomislio, možda je bitno koliko je zahvaćeno stabala i u kom obimu. Da li je sporadično ili je masovna pojava. Ako je tu i tamo, ja se ne bih previše uzbuđivao, ako je mnogo trebalo bi reagovati odmah i na sve načine. Nisam u ovom periodu godine imao takva oštećenja, tako da samo navodim neke potencijalne razloge ove pojave, isprati šta se dešava, ne bilo ti teško slobodno okreni par telefona pss-a ili pošali slike mejlom, ne mora to biti u Pančevu, možda ipak neko može nešto pametno da ti kaže. A iskusniji ako se jave, jave se.... :cao::osmeh:
 
Hvala nebo na savetu,ali sam znas da te strucne sluzbe manje znaju nego mi na ovom forumu,vise bih voleo savet ljudi koji imaju lesnike i koji su se sreli mozda sa ovakvim problemom.Jos jednom hvala na tvom trudu i zelji da pomognes.
Možda bi trebao da probaš jednu dozu bakrom.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Možda bi trebao da probaš jednu dozu bakrom.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka

Da planirano je polovinom aprila prskanje bakrom (Everest).Ja sumnjam na nedostatak gvozdja ili kaliuma.Mozete li mi reci zasto sada bakar i na sta vi sunjate da je uzrok zutim listicima sa tamno braon ivicama na njemu.
 
Nazad
Vrh