Leska - opšta tema

Po kojoj ceni prodajete Lesnik: po kojoj ceni sa ljuskom, a po kojoj ceni bez ljuske? I kome prodajete?

Mislin na cenu na veliko a ne na kilo-dva...
 
Uh, ovo je jedno od težih pitanja Gorski care, meni realno ta prodaja ide teže iako nemam mnogo, može to i lakše ali onda je pitanje isplativosti.
Lepo je mislim TikTak nekom ranije dobronamerno rekao da se ovo ne isplati raditi ispod 5ha površine ali ga nisu baš ispravno shvatili(čitaj, nada je velika)
 
Kolega Gorski, ako mislis na otkup lesnika kao kod ostalog voca, to kod nas jos nije zazivelo, bar koliko ja znam. Jos na pocetku sezone, od prvih jagoda i tresanja, znaju se otkupljivaci: Udovice,PDM, Brestovik, Ritopek,... Otkupljuju tokom celog radnog vremena, bez neke najave da im donosis robu, otkupe ti svu kolicinu koju doneses. To kod lesnika nema, ko otkupljuje , otkupljuje prema potrebi, placa oko 150,160 din/kg i ociscen oko 550 din. I ja isto kao Neba, gledam da sto vise prodam na malo, ali nije bas lako, mnogo nas ima, pogledaj i sam na oglasima koliko njih nudi lesnik. Nemoj da te zbunjuje cena od 1500 din/kg u zdravoj hrani ili marketu, znas i ti za koliko si prodao svoje voce na otkupu, a po kojoj ceni je to tvoje voce u marketu, po nekoliko puta skuplje.
Prica se i o uvozu jeftinog lesnika iz Turske, pa ispada da smo mi mnogo ekonomski razvijeniji od Turske i da se njihovim proizvodjacima lesnika to isplati a nama ne.
 
Danas sam obišao lješnike. Samo jedno stablo je dobro cvjetalo. Kupio sam dva u rasadniku pod imenom ENNIS ali i prije cvjetanja po listu se vidjelo da nisu isti a kasnije i po krupnoći mada plod slično izgleda. Jedan je cvjetao a drugi nije. Na ostalima stablima drugih vrsta, ima po neki ženski cvijet ali treba se potruditi da se pronađe. Resa tek po neka da je pukla. Imam i jedno stablo mečije ljeske visoko oko 8 metara i na njemu nema ni jedne rese. Prošle godine se bila okitila i resama a kasnije i plodom ali svi su bili prazni. Nisam prskao jer mi nije ni važna ali kad sam iz znatiželje razbio par plodova i bili prazni počeo sam brojati i tek nakon 150 kom našao jedan pun. Izgleda da ona i taj nesretni enis baš ne mogu bez hemije.
 
Ajde da iskoristim priliku, ako je neko zainteresovan da dođe na druženje sa članovima foruma i upoznavanje ima tema na kojoj je u toku dogovor za 02.02. 2019. u Obrenovcu,
iskreno tamo nikoga ne poznajem ali se nadam da ću upoznati, pa eto sa ove teme neka se još neko pridruži
http://poljoinfo.com/showthread.php?17503-Okupljanje/page16
Neba933 poz.ja svake god.odlazim na te skupove ,ali nema nikoga iz ove oblasti naše.

Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока
 
Do kad nije kasno da zasadim sadnice koje mi fale..?

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Evo da pokazem moj ljesnjak posle 2 godine od kako je posadjen. Moglo bi biti bolje al sta da se radi,tako je kako je. Sledeci vocnjak cu biti bolji i ja cu biti pametniji. Al mislim da necu vise podizati vocnjake. Mehanizacije nemam nista, patnja ziva, a nemam ni zemlje Bog zna koliko da mi treba sve to. Bilo bi bolje da se ima, ko zna mozda bude nekad. Uglavnom, 400 komada na hektar. sve pod navodnjavanjem, razmak 5.5 x 5.20, sadnice rimski, oprasivaci razni... navodno dvogodisnje placene a dobio **greška, oziljene grancice, rasadnik dragan subotica. za izbegavanje. to je moje misljenje i stojim iza toga. i tako to je to, patnja s korovom 6x godisnje total i cupanje sirka kosenje i tako. To je to uglavnom kritike i pohvale su dobrodosle!












P.S. JAKO BITNO A ZABORAVIO SAM DA NAPOMENEM. Ovim putem bih se zahvalio kolegi Nenadu (TIKTAK) za nesebicno savetovanje ponajvise njemu hvala a nista manje ni ostalima koji su podelili svoje nesebicno znanje! Nisam nista znao o lesniku dok nisam dosao na ovaj forum, ne znam ni sad bog zna sta, al osnove neke sam savladao.
 
Poslednja izmena:
Željko, nije sve u mehanizaciji ima nešto i u sopstvenom uspehu i zadovoljstvu kad vidiš rezultate rada, i još dobiješ na kondiciji.:ppozdrav:
Nego, kakvo je stanje kod Vas sa vodom za zalivanje, jel to na F.Gori ili sam nešto pomešao?
 
Tako je Neba. Stanje je katastrofalno sto se tice vode. Na placu imam 4 bunara od 15 do 20 metara su i cevi su betonske. Neki ima 8 metara vodenog stuba, neki manje, patnja ziva. Nije se imalo novaca za arterijski.
 
Zeljko hvala na ovim recima , neki se ne bi slozili sa tobom :)
I samo polako i opusteno , lepo to izgleda.
P.S. Kritike bi sada bile stvarno neumesne jer im nema mesta :)
 
Nazad
Vrh