Leska - opšta tema

Hteo sam da posadim tridesetak leski "de lange" i "romana" , zanima me koja je od ovih sorti kvalitetnija i rodnija i u kojoj razmeri da posadim? U jednom rasadniku imaju samo ove dve sorte i kazu da oprasuju jedna drugu....
 
Koliko sam ja zaključio tonda gentile dela lange je najbolja sorta... opet sve zavisi od zemljišta, zaštite, navodnjavanja, mikrolokacije...
Na putu ka Šapcu, od autoputa ka gradu ispred mosta, ima sa desne strane jedna lepa plantaža lešnika. Mogao bi da se raspitaš šta je posađeno.
 
Znajuci da je sadni materijal obezbedio Janko Janković 100% je enis glavni.
Koliko sam ja zaključio tonda gentile dela lange je najbolja sorta... opet sve zavisi od zemljišta, zaštite, navodnjavanja, mikrolokacije...
Na putu ka Šapcu, od autoputa ka gradu ispred mosta, ima sa desne strane jedna lepa plantaža lešnika. Mogao bi da se raspitaš šta je posađeno.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Kako sortirate lješnjake za krckalice? Postoje li neka sita ili nešto još bolje? Za sada mi, zbog male količine ne treba, ali ipak se informiram.
Naime, čitao sam da se onim starinskim muljačama za grožđe, koje imaju podesiv razmak valjaka, mogu uspješno krckati lješnjaci ako su kalibrirani.


Za kalibriranje uzmeš dva komada cijevi prečnika 50 mm i dužine 1 do 1,5 m. Ako su duže imaš mogućnost za više kalibracija. Napraviš im ležajeve i pogon da se okreću u suprotnom smjeru. Na mjestu gdje sipaš razmak između valjaka je manji nego na drugom kraju. Sve to postaviš malo u kosi položaj.
Kad sipaš valjci se okreću a zbog kosog položaja idu niz valjke i kad dođu na mesto gdje je valjak dovoljno široko razmaknut, propadnu. Ispod valjaka postaviš nekoliko posuda i imaš različitu krupnoću. Sitniji propadnu ranije a oni najkrupniji mogu da dođu i do kraja valjaka. Valjci nek se okreću jedan od drugog da nebi dobio krckalicu.
 
Zasto mislis da je prebrza?

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
Iz razloga sto imam puno loma i nakon kalibracije. Kada sam uz pomoc rucnog vitla krckao ljesnjake na istoj krckalici nisam imao u opste loma.
Trenutno sam motor sa 1400 obrtaja redukovao na 750, ali mi definitivno treba jos duplo manje.
Bas me zanima broj obrtaja kod orginaknih?
 
Jel mozes da slikas kako izgleda ta tvoja krckalica?


Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Iz razloga sto imam puno loma i nakon kalibracije. Kada sam uz pomoc rucnog vitla krckao ljesnjake na istoj krckalici nisam imao u opste loma.
Trenutno sam motor sa 1400 obrtaja redukovao na 750, ali mi definitivno treba jos duplo manje.
Bas me zanima broj obrtaja kod orginaknih?
Treba ti dosta manje....kada sam imao krckalicu na tom principu ako se dobro secam broj obrtaja je bio oko 60 u minuti.
 
Nece to niko da ti otkupi druze. Inace da li si probao da jedes taj enis i neki drugi italijanski sortiment? Probaj prenego zasadis i videces o cemu pricam. Prunos enisa uopste nije neki.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Mislio sam kako izgleda element koji krcka lesnik. Jel osovina sa navarenom sipkom koja rotira i ploca sa druge strane koja se podesava?

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Jeste, fi 70 sa 4 okrugle zice sestice....
Nece to da radi kako valja u kojoj god brzini da je. Ja pravim nesto na tu foru sada samo malo drugacije.
24dba2632c603e05b5110d17fa95c415.jpg
9bd387a046335a9068d9615d7b031704.jpg


Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Nazad
Vrh