Leska - opšta tema

Vjeverice.
Neznam kako se riješiti istih ali i mene su pitali kako ću to riješiti. Odgovor je bio:
Postaviću visoku ogradu ali ne da nemogu ući već da neizađu. U ljeskar postaviti nekoliko panjeva u koje ugraditi košare. One skupljaju i to upada u košaru a ja samo vadim. :haha:

Frkani, jel ti imas iskustva sa vevericama?
Vidim da si iz Kostajnice, a kakav je tamo krajolik?
Mislim da ti je konstatacija o gustini sadnje,nagibu i polozaju njive sasvim tacna. Moje je misljenje da nije isto saditi u Macvi, Vojvodini, Slavoniji i u brdskim predelima. Ipak treba veci razmak u sadnji u niziji nego u brdu, bas zbog osuncanosti
 
http://s2.postimg.org/69l94nh5l/Last_Scan.jpg

Evo jedne stranice iz knjige prof.dr Miladin Šoškić a odnosi se na rastojanja između stabala. Ono u prethodnom postu sam naveo iz vlastitog iskustva ali treba čuti i šta kaže struka. Ono što čoveka može da zbuni je što navode da se tako radi u Francuskoj, Španjiji i sl. Nije to loše znati ali treba uzeti u obzir i naše podneblje, klimu , padavine , zemljište i sl. Nije isto saditi u Trebinju Prijedoru ili Novom Sadu.
Kod mene je teren brežuljkast. Ima nešto ravnice uz rijeku Unu a ostalo, iako ima i većih strana, uglavnom se može obrađivati traktorom.
Sa vjevericama nemam iskustva. Nisam primjetio da mi prave štetu. Imam u blizini jedan šumarak uglavnom bagrema i ponekad ih vidim jednu dvije ali neviđam ih u ljeskaru. Mislim da imaju dovoljno hrane tu u blizini pa neidu daleko. Ima tu i samoniklog oraha a i ja sam zasadio oko 50-tak mečijih ljeski pa kad prorode biće i za njih. To mi je ostalo od kalemljenja. Prerasle za kalemljenje a meni bilo žao da ih bacim. Samo sam ih počupao i u neobrađenu zemlju punu bujadi (paprat) i ostalog korova lopatom iskopao rupu 30x30 cm i duboko 20tak cm i posadio. Nijedna se nije osušila a u plantaži je bilo suvih.
Neznam dali bi električni pastir ovaj za stoku pomogao protiv vjeverica. Možda da se rastegnu dvije žice po vrhu ograde. Rastojanje između njih da bude oko 1 cm (postaviti odstojnike) i jednu žicu uzemljiti. Mislim dabi je struja otjerala. Ovo je samo teorija. Nisam probao.
 
Poslednja izmena:
@frkani

Gde je zemlja loša nije bitno breg ili ravnica . Ja imam ilovače tj.više gline na nekim delovima zasada i mnogo je velika razlika izmedju biljaka ,da ne kažem duplo . Stavljam stajnjak u velikim kolicinama , doduše ne baš svake godine , stavljao sam piljevinu u krugu od metar oko biljke ,popravljao zemlju Amalgerolom ( na bazi algi ) , sipao glistenjak oko biljki , ne mogu reći da je baš sve dzabe ali se i dalje vidi velika razlika .Jednom loša zemlja , uvek je loša . U sred te loše zemlje istovario sam kamion dobre crne zemlje dobre
i razvukao 10 -15 metara u krug i ponovo presadio lesku , i te sadnice su vece i bolje od one koje su u lošoj zemlji .
I dalje žalim što ih nisam sve tu počupao i nasuo zemlju , bilo mi žao sadnica .Pogrešio .
Sa vevericama srećom nemam iskustva , nije mi blizu šuma . Više sa stokom na dve noge . Skidaju mi ogradu . Hm , svako ima neku muku .
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Danas sam posadio ove leske. Ne znam koja je sorta tacno. Ovde ima ovih vise grana pa me zanima da li one mogu da se odvoje od glavnog korena i da se tako posadi, kasnije na jesen? Da li moze da skodi i da li se tako radi ili ne?
 
Sta se desava u leskarima? Da li je pocelo cvetanje? Nesto ste se pritajili. Pravite racunicu broj cvetova X (puta) gramaza lesnika puta cena = ::novac::.

Salim se - al' malo da razdrmam forumase. Pozdrav :ppozdrav:
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Danas sam posadio ove leske. Ne znam koja je sorta tacno. Ovde ima ovih vise grana pa me zanima da li one mogu da se odvoje od glavnog korena i da se tako posadi, kasnije na jesen? Da li moze da skodi i da li se tako radi ili ne?
Naravno d mozeš inaće na takav naćin se i razmnožava i kupiš u rasadniku sadnicu.
 
Primiće se čak i ako na njima bude jako malo od korena. Meni se čak primilo par komada koje su bile glot štap bez i jedne žilice.
 
Imteresuje me ov e zbunaste Leske je su li one posadene iz Semena ili? ako su iz Semena da li zadrzavaju sva svojstva?
 
Žbunaste razmnožavaj izdancima, preko godine izađe dosta izdanaka a i treba da se skidaju, primaju se čak i ako nemaju korena uopšte, provereno više puta.
 
Nažalost u ponudi ima i takvih koje su proizvedene iz sjemena ali to niko od trgovaca neće reći. One imaju jako dobar korjenov sistem ali obično ne prenose sve osobine roditelja ( matičnog drveta sa kojeg su ubrane). Moguće je da zadrže pa čak i poboljšaju svojstva ali to je lutrija i jako rijetko, pa se izbjegava sadnja takvih sadnica.
Nebitno dali su žbunaste ili se gaje kao stablašice. To je samo uzgojni oblik. Za proizvodnju sadnica koje prenose sve osobine roditelja koriste se druge tehnike.
 
Najbolje je tokom jeseni/zime, kad opadne list. Uzmeš ašov i nagaziš, malo ispod malo okolo, samo da isčupaš i posadiš otprilike na istu dubinu, može i nijansu dublje, zavisi koliko dugačak deo ispod zemlje si pothvatio a da ti ne bude plitko posađena.
 
Planiram prskanje leske do kraja aprlila. Uzeo sam sledece preparate Captan wp-50, Pehar i Actellic 50ec. Prva dva su fungicidi a ovaj treci je isekticid. Molim vas da mi kazete sta mislite o ovim stvarima i koje kolicine mi predlazete za 10l vode. Planiram da vrsim tretiranje protiv Moniiilije,Botrytisa,pegavosti, grinja, pipe... Vrlo bitna stvar je da li mogu da se mesaju???
 
Stabla od kojih uzimam izdanke ,na početku vegetacije ašovom izranjavam u predelu korena ,oko stabla da bude što više izdanaka.Kad izdanci budu oko 30 do 40 cm.zagrnem ih zemljom na visinu oko 20 do 25 cm da im što veća površina bude u korenovim žilicama.U jesen ide razgrtanje ,njihovo odvajanje ašovom pa u šklocu tj.stratifikator na istu onu dubinu do koje su bili u zemlji il što reče oktopod za nijansu dublje.Kontam da može odmah njihova sadnja na stalno mesto ali mi ovako nekako sigurnije imam zalivanje dok ne ojačaju.
 
Planiram prskanje leske do kraja aprlila. Uzeo sam sledece preparate Captan wp-50, Pehar i Actellic 50ec. Prva dva su fungicidi a ovaj treci je isekticid. Molim vas da mi kazete sta mislite o ovim stvarima i koje kolicine mi predlazete za 10l vode. Planiram da vrsim tretiranje protiv Moniiilije,Botrytisa,pegavosti, grinja, pipe... Vrlo bitna stvar je da li mogu da se mesaju???
Možeš mješati sada sam provjerio svoje bilješke prskanja,mada sam Actelic koristo prije, više ga nema 3-4 god kod nas.
Količine na 10 lit 25 grama(jušna žlica vrhom puna) captana,10 mililitara pehara i na kraju 5-10 mililitra actelica (pročitaj još uputstvo o koncentraciji).
Ako nekada bojiš mješati sredstva napravi test kompatibilnosti ono je najsigurniji naćin provjere.
Nisam te pitao s kakvom prskalicom prskaš?
 
Imam svega 60 stabala pa prskam prskalicom od 20l koju nosim na ledjima, mada nesto razmisljam da napravim vecu od bojlera za toplu vodu od 50l koji cu staviti na tockice i uz pomoc kompresora nabijem pritisak do 5 bara, malo duze crevo i mogu da prskam do mile volje.

- - - - - - - - - -

Možeš mješati sada sam provjerio svoje bilješke prskanja,mada sam Actelic koristo prije, više ga nema 3-4 god kod nas.
Količine na 10 lit 25 grama(jušna žlica vrhom puna) captana,10 mililitara pehara i na kraju 5-10 mililitra actelica (pročitaj još uputstvo o koncentraciji).
Ako nekada bojiš mješati sredstva napravi test kompatibilnosti ono je najsigurniji naćin provjere.
Nisam te pitao s kakvom prskalicom prskaš?
Imam svega 60 stabala pa prskam prskalicom od 20l koju nosim na ledjima, mada nesto razmisljam da napravim vecu od bojlera za toplu vodu od 50l koji cu staviti na tockice i uz pomoc kompresora nabijem pritisak do 5 bara, malo duze crevo i mogu da prskam do mile volje.

- - - - - - - - - -

Možeš mješati sada sam provjerio svoje bilješke prskanja,mada sam Actelic koristo prije, više ga nema 3-4 god kod nas.
Količine na 10 lit 25 grama(jušna žlica vrhom puna) captana,10 mililitara pehara i na kraju 5-10 mililitra actelica (pročitaj još uputstvo o koncentraciji).
Ako nekada bojiš mješati sredstva napravi test kompatibilnosti ono je najsigurniji naćin provjere.
Nisam te pitao s kakvom prskalicom prskaš?
Imam svega 60 stabala pa prskam prskalicom od 20l koju nosim na ledjima, mada nesto razmisljam da napravim vecu od bojlera za toplu vodu od 50l koji cu staviti na tockice i uz pomoc kompresora nabijem pritisak do 5 bara, malo duze crevo i mogu da prskam do mile volje.

- - - - - - - - - -

Imam svega 60 stabala i prskam rucnima atomizerom od 20l, mad planiram da napravim nesto od bojlera za toplu vodu od 50l, stavim ga na tockice , nabijem kompresorom pritiak do 5 bara, malo vece crevo za prskanje i to je to.
Možeš mješati sada sam provjerio svoje bilješke prskanja,mada sam Actelic koristo prije, više ga nema 3-4 god kod nas.
Količine na 10 lit 25 grama(jušna žlica vrhom puna) captana,10 mililitara pehara i na kraju 5-10 mililitra actelica (pročitaj još uputstvo o koncentraciji).
Ako nekada bojiš mješati sredstva napravi test kompatibilnosti ono je najsigurniji naćin provjere.
Nisam te pitao s kakvom prskalicom prskaš?
 
Zelim kupiti mashinu za sakupjanje leshnika.Pa se razmishjam za Jolly 1800 normal ili za Giampy Star1800. Jel ima neko od ove mashine ili neshto sto zna za da moze da mi da neka sugestija.Ja cu skupjati od 4 ha povrshine.Hvala
 
Zelim kupiti mashinu za sakupjanje leshnika.Pa se razmishjam za Jolly 1800 normal ili za Giampy Star1800. Jel ima neko od ove mashine ili neshto sto zna za da moze da mi da neka sugestija.Ja cu skupjati od 4 ha povrshine.Hvala
Negde u predhodnim postovima postavio sam link lika iz Subotice koji ima rasadnik leske i uvozi te mašine iz Italije,pa ga kontaktiraj da te posavetuje.On ima oko 10 hektara leske i skuplja plod sa tim čudima.
 
Nazad
Vrh