Leska - opšta tema

Pozdrav ekipa! Kazte mi da li treba orezivati sadnice i kada? Tek su posadjene. A i da li treba prskati necim?


A sto se tice navodnjavanja, sad sam zvao prodavnicu gde sam uzimao plasticne gluposti... Kaze covek materijal bi me izasao blizu 100 000 dinara za 1 hektar. Ruke ne bi izasle vise od stotinak evra. I kaze covek benzinska pumpa obavezna. kaze tu treba da je protok 2000L na sat. ja sam duduk sto se svega toga tice za sad, pa ako neko iskusan ima nek iskaze misljenje.
 
tikitak@Koliko je dobro baciti oko lešnika kreča u prahu i koliko na šezdeset pet stabala. Plantaža ulazi u petu godinu. Poz.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
Pozdrav Stvarni ,zao mi je ali nemam iskustva sa takvom vrstom problema vec obrnutom ,zasad mi je na alkalnom zemljistu.
Mada sam kroz pricu sa nekim profesorima spomenuo i kiselost na sta oni kazu da postoje tabele prema kojima se racuna unos kreca.
U svakom slucaju ne sme odjednom da se unese cela kolicina vec postepeno uz kombinaciju sa stajnjakom.
 
Poslednja izmena:
Pa i meni je to bilo veoma skupo, ruku na srce tu je bilo i vodova ispod zemlje za jos 9ha koji ce biti posadjeni, pa tako nisam mogao da rascivijam sta je sta...

A najvise mi nije odgovaralo sto moram sam da radim/platim zemljane radove...

Pa sam odlucio da pravim sam, i tako ce vec na prolece biti 2ha umesto jednog, a to je vec vise od 4000 evra... skupo.

Ako nema podzemnih vodova I laterali idu po zemlji, montaza je brza I laka, 1ha urade dva coveka za vikend. Ja sam glavni vod radio podzemno, ali jednobraznim plugom 10-15cm dubine tako da je I taj deo jeftin I brz (preko tog dela ce ici samo kosenje I nema rizika). Nemojte da vam otimaju pare, 1000eur/ha za material je previse, jedino da je sve najkvalitetnije I da uzmes regularan racun (zbog subvencija) pa opet je mnogo. Ima ovde tema o navodnjavanju ali slabo sta moze da se nauci. Vecina ovih sto prodaju se nude da odrade "proracun" , I onda vec preko telefona znaju sta vam treba a da I ne pogledaju skicu parcele.

- - - - - - - - - -

Ja sam uzeo u jedno firmi u jagodini sistem kap po kapza povrsinu od 70 ari ,sve sto treba me je kostalo 5200dinara.1200m creva fi 20. 600samokopresujucih kapaljki 70metra creva6/4 .spojke slavinice i sve ostalo sto je potrebno.

verovatno je 52.000 (a ne 5.200). A zasto 6/4 glavni vod na samo 70ari? Kod laterala jedino treba paziti da li su od reciklirane plastike, ti su jeftiniji, ali I krace traju, a glavni vod ako je ukopan ima da traje 50god.

- - - - - - - - - -

Pozdrav ekipa! Kazte mi da li treba orezivati sadnice i kada? Tek su posadjene. A i da li treba prskati necim?


A sto se tice navodnjavanja, sad sam zvao prodavnicu gde sam uzimao plasticne gluposti... Kaze covek materijal bi me izasao blizu 100 000 dinara za 1 hektar. Ruke ne bi izasle vise od stotinak evra. I kaze covek benzinska pumpa obavezna. kaze tu treba da je protok 2000L na sat. ja sam duduk sto se svega toga tice za sad, pa ako neko iskusan ima nek iskaze misljenje.

mislim da je 2000l/sat slabo za benzinsku pumpu, raspitaj se oko toga
 
Vinca. Koliko bi po tvom misljenu trebalo da izadje ruke + materijal sa racunom za 1 hektar (400) sadnica
Kolika bi mi pumpa trebala, kakva? Nisam upucen uopste u tematiku oko navodnjavanja...


Evo koja slika sadnica pa ako nije problem nek mi neko kaze sta i kako da radim da formiram krosnje kako treba.










free photo upload
 
Malo je to da bi se bilo šta rezalo sada. Eventualno, tu gdje ima više izdanaka na jednom mjestu, može se izvaditi samo jedan iz sredine. A od ove na zadnjoj možeš formirati stablašicu...
 
Vinca. Koliko bi po tvom misljenu trebalo da izadje ruke + materijal sa racunom za 1 hektar (400) sadnica
Kolika bi mi pumpa trebala, kakva? Nisam upucen uopste u tematiku oko navodnjavanja...

Oko pumpi slabo znam, ja punim iz bunara u cisternu pa zalivam slobodnim padom i ne razmisljam o pumpi. Tu treba da znas kapacitet bunara i kolika ce ti biti potrosnja. Ako zalivas direktno sa pumpe, treba da uklopis kapacitet pumpe i protok kapljaca, tj verovatno ces staviti jaci protok da ne maltretiras pumpu satima
Sto se tice ostalog za navodnjavanje, prvo moras da znas broj redova, ukupnu duzinu redova (laterala) i duzinu glavnog voda (crevo od bunara/rezervoara do redova)
Jedinicne cene su ti otprilike:
-laterali (najcesce 1/2 cola), 18-28din/m
-glavno crevo (najcesce 1 col), 50-100din/m
-kapljaci , 11-15din/kom (ja sam isao dva po sadnici, neko ide jedan u prvih godinu/dve), cena je slicna bez obzira na protok
-fitinzi za spajanje laterala i glavnog creva,slavina, cep,.. tu ima raznih varijanti ali racunaj oko 300-400din po svakom spoju
-filter 1000din
-dodatan material i alat (burgija, shilo, Teflon traka,...) 2-3000din

Ovo ti je dovoljno da procenis troskove, a da li ces proci malo jeftinije ili skuplje od ovoga zavisi sta hoces i koliko se snadjes, ti nemas veliku povrsinu, mozes preko zime da pratis oglase i naletis na neke stvari povoljno, ja sam nalazio neke stvari tako.
Sto se tice radova, ako radis najprostiju varijantu, i sve stavljas po zemlji, to je max dva coveka, dva dana, iskusni i za dan
 
@zeljko_srb
ne skracuj nista, pusti da se razbokori i trece godine ostavis 4/5 najlepsih za zbun.

Ja 24. dec posadio sledeci hektar, sorte tonda g. romana, noccione i glavni giffoni, isto kao i prosle godine.

Ove godine sadnice jos bolje nego prosle

DSC00131.jpg


DSC00132.jpg


napravio masinu za busenje rupa sa hidro pogonom, trebace mi sledecih 6/7 godina, svake godine prosirujem za po 1ha

DSC00130.jpg


DSC00129_Copy.jpg
 
su ovo sadnice iz Ferera, videh neki dan prilog na tv-u, iste su bile?

- - - - - - - - - -

@trtmrt
sta si radio od pripreme zemljista (rigolovanje, podrivanje, oranje, dubrenje,...)?
 
Да ли је на слици више садница у гомили , или је у питању 1 садница ?
 
Trt mrt
secam se kad si okacio slike te, nisam zaboravii. Nego na par mesta gde sam pricao s ljudima kazu da su orezivali od prvog dana i formirali zbun kaki valja. E kod tebe na slici bih rekao da su vrhovi seceni, ako ne i unutar zbuna isto nesto je seckano?
 
@trtmrt
sta si radio od pripreme zemljista (rigolovanje, podrivanje, oranje, dubrenje,...)?

Podrivanje na 70cm oranje i lopata stajnjaka u svaku rupu


Да ли је на слици више садница у гомили , или је у питању 1 садница ?

To je sve jedna sadnica.


Trt mrt
secam se kad si okacio slike te, nisam zaboravii. Nego na par mesta gde sam pricao s ljudima kazu da su orezivali od prvog dana i formirali zbun kaki valja. E kod tebe na slici bih rekao da su vrhovi seceni, ako ne i unutar zbuna isto nesto je seckano?

Ja sam dobio ovako orezane i preporuku da ne diram sledece 3 godine.

Prosle godine nisu bile orezane, ali nisu ni bile ovako velike.
 
U tome je razlika rekao bih. Kod tebe je topirano stalno da nebi isao u visinu. A ja se bojim ako pustim da ce sve otici u visinu a necu dobiti bujnost kao kod tebe kako izgleda
 
ja sam sadio 5x4 citajuci ovo sve jer prije 2godine to je bio razmak
ali mislim da ce sadnja na jesen biti 6x5 iz razloga medjuredne obrade prozracnosti i osvjetljenosti
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drugari, kako je najbolje posaditi lesnik na parceli širine 16m?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh