Leska - opšta tema

Pozdrav Željko samo napred! Imam dva pitanja. Kako ti creva stoje tako utegnuto ja na ovim slikama ne vidim ništa osim ovih betonskih stubića šta im je potpora u nastavku? Ne bojiš se da ideš totalom s obzirom da su biljke tek u drugoj vegetaciji, nisi imao problema?
 
Vidi se na slici malo zumiraj na pocetku ima sipka sa uskom i na svaku drugu lesku ide sipka i onda creva se stave u tu usku. Sipke su 150cm ako ne i vise, ne secam se tacno.
A sto se tice totala znam da ne sme da se koristi pre 3 godine starosti dok leska ne odrveni, ali ja nisam imao izbora. Prve godine sam pokusao bez totala i kad sam video da svakih 2 nedelje moram da placam traktor sa tanjiracom il setvospremacom po 8000 , i pritom uvek ostane neka travka. odustao sam od te varijante. Onda sam napravio po meri 500 komada dzakova i svaki put kad hocu da prskam prodjem i na svaku lesku dzak navucem i kad oprskam skinem sve dzakove i tako u krug. Jedno 4,5 puta godisnje. Pokazalo se dobro ne smeta leski, nema trave, a jeftinije mi je nego da traktor placam. Prskam moravom vinogradarskom, napravio sam krila 4,5m ,pokrije taman koliko treba a zahvalno je za rad.
 
Ok, sada mi je jasnije. Koliko te je koštalo to sve (stubići, šipke, montaža itd.) za 1 ha? Mi smo se napatili sa korovom (sirak, zubača...) u 2018.god. iako imamo setvospremač, redove smo ručno održavali na ovih 2,3 ha imali smo oko 55 dana kopanja sa 2-4 ljudi. Raspali smo se. Tako smo upozali i tu drugu stranu ovog lepog posla. Pišem u množini zato što smo u priču ušli zajedno ženin brat i ja, bez ikakvog prethodnog iskustva u poljoprivredi. Trudili smo se, zanimljivo je ali definitivno nije lako. Pozdrav
 
Ja sam red rucnom prskalicom totalom a izmedju redova moravom. A oko leske motika i plevljenje 2 puta u sezoni.
A sad sto se tice podizanja creva cena je sledeca. Tako pise u crnoj knjizi :D (knjiga troskova)
Betonski stubovi( 50 komada) 220e
Sipke stubovi (150 komada) 15000 din
Kubik sljunka i 4 dzaka cementa-5500 din
Materijal za podizanje creva nosaci spaneri itd-12000, kolega ruke 50e

Zicu nisam kupovao to sam imao od vinograda starog, a da sam je kupovao trebalo bi mi nekih 150e za nju.

To je to rekao bih.
 
Свака част Жељко. Осјећам горчину/љутину у твом посту али нема потребе... без муке нема науке :Д

Интересује ме како се ријешио прскање воде? Тј. како излази из уздужних цријева? Не могу да видим да слици неке прскалице.
И, да ли си сад преко зиме испуштао воду из цријева да не смрзне?

Гледао сам неке микрораспршиваче али ми се они не чине практични јер пршћу велик круг па би, ем трошили пуно воде, ем гајили беспотребну траву/коров :)
Ја и пунац смо размишљали да укопамо сва цријева у земљу (чак смо купили и ланац за копање канала) али кажу да не би било добро јер ће коријен ући у цријева и зачепити и ништа нисмо направили (дугорочно).

поздрав из Бањалуке!
 
Jesam nekad gorak ko sto kazes, al najmanje je tu lesnik kriv. Bice bolje... Ne vidi se na slici ali imaju kompenzujuci kapljaci 4L na sat po komadu. oni se stavljaju kad je uzbrdo teren, imaju 2 komada kod svake leske, to je 8L na sat na svaku. znaci 3 kubika vode ode na sve na sat.
https://goo.gl/images/jfQftD
tokom par sati zalivanja bude mokro metar i koji cm okolo, a stap kad zabodem u zemlju udje oko 80cm tako da to je dovoljno.

ja sam isto tako hteo da ukopam creva bez kapljaca i isto mi je rekao kolega koji je montirao creva i kaze da nije to dobra ideja, zbog zilica i zbog toga jer nemas kontrolu dal svaka sadnica dobija dovoljno vode.
 
Sad razmišljam da posijem mečiju lijesku pa da je, kad odraste, kalemim. Jer će nam trebati dosta sadnica za ovo što planiramo posaditi.

Da li neko ima iskustva sa sijanjem lješnika, ima li gdje opisan najbolji postupak sijanja? Da li mora biti u plasteniku?

Razmišljao sam da ga posijem u saksije, kad nikne presadim u zemlju i onda za dvije godine (ili kad već bude spreman za kalemljenje) okalenim u proljeće i onda sljedeće jeseni presadim na pravo mjesto.

Ima li neko iskustva?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Dug je to proces. Mislim da je lakse da kupis zbun DVOGODISNJI po evro i resis se muke. Zivot je kratak

E da sad vidim pitao si me gore jos jel sam ispustao vodu iz sistema. Nisam je ispustao i pukla mi je slavina od mraza. Tako da treba je ispustati. Sl zime cu je ispustiti obavezno.
 
Sad razmišljam da posijem mečiju lijesku pa da je, kad odraste, kalemim. Jer će nam trebati dosta sadnica za ovo što planiramo posaditi.

Da li neko ima iskustva sa sijanjem lješnika, ima li gdje opisan najbolji postupak sijanja? Da li mora biti u plasteniku?

Razmišljao sam da ga posijem u saksije, kad nikne presadim u zemlju i onda za dvije godine (ili kad već bude spreman za kalemljenje) okalenim u proljeće i onda sljedeće jeseni presadim na pravo mjesto.

Ima li neko iskustva?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Ako se ne žuriš a odlučio si da bude stablašica to je dobra opcija. Ja sam tako radio i zadovoljan sam.
Prije sijanja treba ih stratifikovati. Potraži: stratifikovanje lješnika. U proljeće ih posiješ u gredice (leje) i čekaš da porastu. Nema potrebe za plastenikom. Iduće proljeće ima ih dovoljno visokih da ih možeš kalemiti. Ako kalemiš na različite visine imaš više podloga u protivnom čekaš drugu godinu.
Za kalemljenje navode da se primi preko 70%. Moguće je da su iskusni kalemari i potapaju kalem grančice ili mesto kalemljenja mažu preparatima. U običnoj varijanti računaj da posiješ više i dobiješ bar duplo više podloga za kalemljenje od planiranog broja potrebnih sadnica.
 
Danas sam bio da obidjem lešnik,
Fali 40 kom, odlično,
Prošle godine u ovo doba sam dodao 160 komada ukrali mi, od njih 160 kom 30 se nije primilo a i 10 se osušilo od poplave zasad je 450kom
Kod kolege od 160kom 20 fali
Sada je 3 vegetacija, vadili smo iz panja u starom zasadu kod brata

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Atila ja bih ti preporucio Yaru komplex yees da je skupo ali se isplati, (govorim ti iz iskustva)
Danas sam prskao trogodisnji lesnik sa dionis plus protiv monilije, za dve nedelje cu da ponovim, a onda da vidim dali ce biti rezultata.
Aktivna materija IPRODION nije dobio dozvolu za dalju upotrebu.
 
Danas sam bio da obidjem lešnik,
Fali 40 kom, odlično,
Prošle godine u ovo doba sam dodao 160 komada ukrali mi, od njih 160 kom 30 se nije primilo a i 10 se osušilo od poplave zasad je 450kom
Kod kolege od 160kom 20 fali
Sada je 3 vegetacija, vadili smo iz panja u starom zasadu kod brata

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
Ja prosle godine izmenim 30 kom u jesen i u prolece mi svih 30 izvade sad nisam ni sadio tih 30 dok ne ogradim parcelu nema smisla. Ne zbog para nego zbog stresa.. 4 meseca provedu u zemlji sve extra i dodje neko djubre i povadi ih sve i to rukama iscupa.. sve zilice ostale u zemlji.. i sve to da bi ustedeo 50 evra.. da bog da mu za lekove trebalo..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Izvinite što pitam ali čemu sad protiv monilije. Ja bih pre nekim siatemikom tamo ktaj aprila pocetak maja.

Послато са Redmi Note 6 Pro уз помоћ Тапатока
 
Da o tome se vodi polemika zasto sada prskati protiv monilije,odgovor je jednostavan zato sto cveta,svo voce se prska u cvetanju protiv monilije tako i leska samo sto ona mnogo ranije cveta pa je nekima cudno sto se tretira u Januaru i Februaru.Mada postoje i drugacija misljenja,na primer Italijani mislim da ne rada prskanja u Januaru i Februaru.Ja prskam po preporuci iskusnijih kolega i necu nista menjati,e sada na vama je da odlucite kako i kada ce te raditi zastitu.
 
Nazad
Vrh