Leska - opšta tema

U Oregonu je prvi zasad ikada koji je kalemljen na mecijoj lesci. Imaju iskustva duga preko 80 godina. Znaci odradili su ceo zivotni vek vocnjaka. Kod intezivnog orezivanja imas i konstantno podmladjivanje... U takovom uzgojnom obliku dobijas kraci vek trajanja zasada a to izadje na nekih 40 godina najvece rodnosti. Inace Oni i Francuzi imaju najveci rod po hektaru u celom svetu. Turci su najgori sto se tice t/ha ali jbg. idu na prostranstvo.

- - - - - - - - - -

Ta stabla sa gornjih slika jel je lešnik kalemljen na mečiju lesku ili se može formirati i izdanak tako?Imam nekoliko komada pa bi radije formirao stablo nego žbun.


Moze da se oformi i stablo od zbuna ali mana je los koren i kratak vek tog stabla.Osim estetike nema nikakvih prednosti.
 
U Oregonu je prvi zasad ikada koji je kalemljen na mecijoj lesci. Imaju iskustva duga preko 80 godina. Znaci odradili su ceo zivotni vek vocnjaka. Kod intezivnog orezivanja imas i konstantno podmladjivanje... U takovom uzgojnom obliku dobijas kraci vek trajanja zasada a to izadje na nekih 40 godina najvece rodnosti. Inace Oni i Francuzi imaju najveci rod po hektaru u celom svetu. Turci su najgori sto se tice t/ha ali jbg. idu na prostranstvo.


- - - - - - - - - -




Moze da se oformi i stablo od zbuna ali mana je los koren i kratak vek tog stabla.Osim estetike nema nikakvih prednosti.

Zanimljivo je onda da sam ja uspevao sa svojim zbunovima i njihovim nejakim korenovim sistemom da imam prinos skoro pa indentican ovima u Oregonu a znam za zbunast zasad koji tuce preko 4t po hektaru.Voleo bih videti takvu rodnost kod stabala.
 
Zanimljivo je onda da sam ja uspevao sa svojim zbunovima i njihovim nejakim korenovim sistemom da imam prinos skoro pa indentican ovima u Oregonu a znam za zbunast zasad koji tuce preko 4t po hektaru.Voleo bih videti takvu rodnost kod stabala.

Jel to govoris o prinosu u ljusci ili jezgru?
 
Ne znam da li si video uzivo drvo koje je kalemljeno na mecijoj lesci? To poraste kao orah kad je u 6x6m (trougao). Kada sam pricao o losem korenu govorio sam da je on "los" za formiranje stabla i da je bolje zbunastu formu drzati u zbunu nego formirati stablo. Stablo ima smisla kod kalema na mecijoj lesci jer moze da nahrani ozbiljan rod. Sa druge strane zbun ima dosta vecu gustinu tako da je rod zanemarljivo veci kod stablasica. Kada se ide na manje rastojanje 5x5m orezivanje bude intezivnije ali rod bude dosta veci od zbuna. Zbun je zanemarljivo slabiji prinos od stabla, ali je smaranje oko odrzavanja neuporedivo vece, kao i dugotrajnost. Zbunastu forma se moze obnoviti orezivanjem ali i ona nije vecna, i svako dodatno obnavljanje dovodi do stagnacije roda tako da mu dodje na isto kao obnova novih kalemljenih zasada. Kalem evidentno manje ima problema sa susom jer je korenov sistem mnogo razvijeniji (dubinski) od zbunastih formi tako da daje bolji kontinuitet radjanja. Najveca mana kod stablasica je los prijem kalema (kada se kalemi u polju) i los prijem sadnica kod presadjivanja jer trazi konstantnu vlaznost i mala susa ga unisti. Ovi podaci iz brosure su svi samo JEZGRO. Bude negde u 11_toj godini oko 10kg jezgra po stablu sto na 500 stabala po hektaru izadje oko 5 tona jezgra.
 
Drvo koje poraste kao orah ne da ne moze na 6x6 nego nema sanse. Kada budem prosirivao zasad najverovatnije da ce mi razmak izmedju redova biti 7m , naravno forma -zbun. Daj i zbunu sirinu i sunce , tuci ce i on koliko hoces roda.Problem kod nas je sto malo ko zna uopste da radi oko lesnika. Kada se kod zbuna sprovodi redovno podmladjivanje, tacnije kada se svake godine izbaci BAR jedna osnovna grana , izbojaka skoro da uopste nema a sam zbun odise svezinom.
Da bi lesnik dao 10 kg u 11 godini treba da da oko 30 kg u ljusci sto u razmaku od 5x5 tesko da moze da bude.
Imao sam zbunove koji su sa nepunih 10 godina davali i do 20kg ali.......tamo gde sam vec proredio i dobio 6x5 razmak i visinu od skoro 6m .Kako je to izgledalo....savijalo se i vezivalo se, tako da te price o preko 4 tone ociscenog po hektaru meni ne piju vodu sve dok me neko ne bude pozvao da dodjem i vidim to.
 
Potrebna mi je pomoc.Zbog alkalnog zemljista to jes povecane PH vrednosti na nekim stablima lisce mi je svetlije zeleno,kazu blokada mikro elemenata i gvozdja,da li je neko imao ovaj problem i kako ga resiti.Zasad je u devetoj godini,nalazi se u okolini Vrsca.Ove kao i prosle godine djubreno je sa 300grama po stablu jaramila kompleks,i folijarno jarafertikare.Hvala unapred na bilo kakvoj pomoci i predlogu.
 
Drvo koje poraste kao orah ne da ne moze na 6x6 nego nema sanse. Kada budem prosirivao zasad najverovatnije da ce mi razmak izmedju redova biti 7m , naravno forma -zbun. Daj i zbunu sirinu i sunce , tuci ce i on koliko hoces roda.Problem kod nas je sto malo ko zna uopste da radi oko lesnika. Kada se kod zbuna sprovodi redovno podmladjivanje, tacnije kada se svake godine izbaci BAR jedna osnovna grana , izbojaka skoro da uopste nema a sam zbun odise svezinom.
Da bi lesnik dao 10 kg u 11 godini treba da da oko 30 kg u ljusci sto u razmaku od 5x5 tesko da moze da bude.
Imao sam zbunove koji su sa nepunih 10 godina davali i do 20kg ali.......tamo gde sam vec proredio i dobio 6x5 razmak i visinu od skoro 6m .Kako je to izgledalo....savijalo se i vezivalo se, tako da te price o preko 4 tone ociscenog po hektaru meni ne piju vodu sve dok me neko ne bude pozvao da dodjem i vidim to.


Vidi na toj rzdaljini se sadi orah kalemljen na podlozi crnog (Americkog) oraha (juglans nigra). Vidim da guras ideju zbuna i totalno nemam nista protiv toga. Dosada je moje istrazivanje vodilo u pravcu da je kalem meni prihvatljiviji i ozbiljniji tako da sam se na to odlucio. Nisam niti rasadnicar niti pokusavam ikoga da ubedim u svoje misljenje. U Rimskim sancevima sam video svojim ocima kako izgleda Drvo staro 30 godina koje nije orezivano za rod i covek mi je rekao, koji radi na tom dobru, da svake godine na tom stablu rodi minimum 20kg lesnika u ljusci i da rodnost ne varira u odnosu od godine do godine. Meni je to bilo dovoljno. U blizini tog oglednog dobra postoji i jedan zasad koji je sada u 9_oj godini koji je posadjen 4x4 i koji je gust, kako kaze i sam vlasnik. Bio sam u sred opadanja (zrenja) lesnika i tu nisi mogao da nadjes milimetar zemlje da nije bio pokriven plodom dok je jos bilo barem 30% jos uvek na drvetu. Lik kaze da je do 7_me godine bilo gotovo nicega od roda ali da je u 8_oj godini dobio 6kg jezgra osusenog po stablu.
 
Moj zasad u 12-toj godini.
https://www.youtube.com/watch?v=DNSJ7NjmUzw
Steta sto sam uglavnom snimao istarski koji je sam po sebi nizak, inace mogu i ja pokazati neke zbunove u starosti daleko od 30-te godine koji ima visine ....ne znam ni sam.
Razmak je 5m izmedju redova i ne mozes ni peske proci kad pocne puniti plod.
Vidis , ni ja nemam nista protiv stabla (zaista) ali sto mi lesnik ulazi u vecu starost i sto vise sticem iskustva i sa kojim se problemima sve covek vise srece kako mu je zasad stariji , sve mi je draze sto sam se opredelio za zbun.
 
Potrebna mi je pomoc.Zbog alkalnog zemljista to jes povecane PH vrednosti na nekim stablima lisce mi je svetlije zeleno,kazu blokada mikro elemenata i gvozdja,da li je neko imao ovaj problem i kako ga resiti.Zasad je u devetoj godini,nalazi se u okolini Vrsca.Ove kao i prosle godine djubreno je sa 300grama po stablu jaramila kompleks,i folijarno jarafertikare.Hvala unapred na bilo kakvoj pomoci i predlogu.
Posadi neku leguminozu (belu detelinu npr) ,natrpaj stajnjaka, koristi đubriva sa sumporom, dodavaj folijarna đubriva,tako sam ja dobio savete za isti problem.
 
moje ljeske
p
pozz tikitak
vidim da pise ispod videa da ides totalom, isto vrijedi i za izdanke i da li se izdanci mogu spricati totalom i kad odrvene?
 
Poslednja izmena:
ok hvala na odgovoru
znaci basta ili rucno, niam ja jos u toj fazi al skupljam iskustva i informisem seza dalje
 
U utorak ujutro bio je izuzetno jak mraz. Sta preporucujete kao tretman za oporavak stabala.(steta nije jos uocljiva, ali pitanje je)
Hvala
 
f71b752de07f391b99aff7ff7309de14.jpg
Moj lešnik ulazi u četvrtu godinu

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Tikitak, svaka cast za plantazu, vidi se da je dosta rada i truda ulozeno. Na koji nacin odrzavas zemljiste da bude tako ravno bez trave, da li prolazis valjkom ili prskas, ili i jedno i drugo? Pozdrav
 
Nazad
Vrh