Leska - opšta tema

evo i tebi jedne ideje
46644102601_3a63a2c91e_c.jpg
Probao sam razlicite simuoacije i na kraju ovo malo cudo ispade najbolje. I to na velikim brzinama.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Ma ja bih sadio samo njega. Svake godine radja obilno i najukusniji je po meni.
Tezak za kalibrisanje, tezak za lupanje a najtezi za prodaju ......mislim da u Italiji njega sade samo namenski.
Ako ne gresim jedan prijatelj je skoro iz zasada pocupao sve lamberte.
To bi bilo bespotrebno komplikovanje ionako zeznutog posla.....lupanje takvog oblika ploda je tu tek posebna prica.
 
Nemam Istarski, imam slican njemu Mortarelu i mislim da je najveci problem kod tih ovalnih, izduzenih lesnika njihovo krckanje. Okrugli lesnici imaju, da ne kazem isti, ali slican precnik sa svih strana i dok se lesnik okrece, kotrlja kroz kalibrator tacno nadje svoju pravo mesto gde ispada. Kada se nasteluje krckalica na osnovu kalibracije, sve to ide brzo i jednostavno. Ali kada dodju izduzeni lesnici, teza je i nije bas precizna kalibracija. Kada ih krckas, moze u delicu sekunde lesnik da se okrene, pa neki prodje ceo ili se kod nekog polomi jezgro. Ako se prodaje u ljusci, to i nije bitno, ali svi gledamo da ga prodajemo ociscen zbog malo bolje cene.
Dobro je sto kazes da Hrvatska promovise i daje subvencije za sadnju Istarskog, svoje domace sorte. Bar mislim da je Istarski dugi Hrvatska sorta, da ne bude kao sto sam se ispalio prosle nedelje, kada sam mislio da je Rimski lesnik Italijanska sorta, a ispada po nekim izvorima da je Nemacka :osmeh:, mada je Rimski po nekoj mojoj teoriji sorta Nocchione, ili njegov klon.
 
mislio da je Rimski lesnik Italijanska sorta, a ispada po nekim izvorima da je Nemacka :osmeh:, mada je Rimski po nekoj mojoj teoriji sorta Nocchione, ili njegov klon.

Rimski je italianska sorta. Potice iz regiona Lazio u Italiji. Lazio je regija u kojoj je Rim. Tonda gentile romana u slobodnom prevodu bi bilo: okrugli rimski lesnik.

tonda gentile romana:
jSrlwCr.png

Nocchione:

sByqypJ.png


http://www.vivainicola.com/tonda-gentile-romana-hazelnut/?lang=en

Rimski i nocchione nije ista sorta niti klon vec dve razlicite sorte.

http://www.vivainicola.com/nocchione-hazelnut/?lang=en



dok jedan ima radman 38% drugi (tonda gentile romana) ima 45% velika razlika
 
Poslednja izmena:
Pa Rimski i Tonda Romana i nije ista sorta, jeste da je slicno u prevodu. Mislio sam na Rimski i Nocchione da je ista sorta. Po nekim izvorima je Rimski nemacka sorta Romusche Zellernuss, a to bi i u prevodu sa nemackog bilo lesnik iz Rima. Znaci svi putevi vode u Rim, po poreklu te sorte, da li iz Nemacke ili iz Srbije. :osmeh:
Tacno si napisao da je Rim u regionu Lazio i to je jedan od 4 regiona u Italiji gde se gaje lesnici od ukupno 20 regiona. U ta 4 regiona su oduvek postojali lesnici, da ne kazem vekovima, i verovatno ne plantazni uzgoj kao mozda poslednjih 50 godina. U svakom od tih regiona su nastale odredjene sorte koje su vezane za taj region, i koje je narod verovatno nastavio po nekom obicaju da sadi i prosiruje. Recimo Tonda Giffoni je nastala u gradu Giffoni na jugu Italije i tamo se najvise gaji, i taj region ( okolina Napulja ) je jedan od 4 regiona gde se gaje lesnici. U ostala 3 regiona Tonda Giffoni vrlo malo ima. U regionu Piemonte, na severozapadu se gaji 90% Tonda gentile delle langhe, tamo je i nastala ta sorta.Na primer na severoistoku Italije nema zasada pod leskom, i po statiskama, a i u praksi za 23 godine ih nisam video, a krecem se svakodnevno zbog posla po severu Italije. Pocece i u tom delu da nicu zasadi, jer predstavnici ferera obilaze i promovisu preko njihovih pss sluzbi sadnju lesnika.
U okolini Rima-region Lazio, su oduvek uzgajali lesnik. Moze da se vidi ispod grada Viterbo jezero Lago di Vico. Oko jezera i juzno od tog jezera prema Rimu su hektari i hektari pod lesnikom. Postoje manifestacije o lesniku u tim selima stare po 50,60 godina. Tamo su i fabrike masina za skupljanje i preradu lesnika: Facma, GF, Giampi...U toj regiji je nastala Tonda romana i ona se tu najvise gaji 80%. Ostalo je Nocchione i poslednjih godina ima nesto malo Giffoni. Znaci ako je nekada sorta Rimski doneta iz toga kraja, to moze samo da bude Tonda romana ili Nocchione. Posto Rimski nije Tonda Romana to moze samo da bude Nocchione, ili neki njegov klon.
Moze da bude kao kod tresnje, da se u Turskoj sorta zove Ziraat, u nemackoj Germensdorfer, u italiji Ferrovia, a sve su to klonovi, i sve vuku korene od stare nemacke sorte Schneider.
Malo sam oduzio, to je sve neka teorija, mada i kolega tikitak koji ovde ima najvise prakticnog znanja, kaze da su iste , ali opet gledajuci Nocchione sa slike. Videcemo kada stigne na rod koliko su slicne.
 
Poslednja izmena:
U pravu ste svi!

La Nocciola Romana DOP si riferisce al frutto secco, in guscio o sgusciato, appartenente alla specie Corylus avellana, varietà Tonda Gentile Romana e Nocchione.
La zona di produzione della Nocciola Romana DOP interessa sei comuni nella provincia di Roma e 31 comuni della provincia di Viterbo, nella regione Lazio.

Dakle, Nocciola Romana ("Rimski") jeste italijanska sorta, i kao i Tonda gentile Romana i Nocchione najviše se gaji oko grada Viterbo (region Lazio).
Reč je o 3 slične, ali različite sorte. Npr. sličnog oblika a različitog randmana itd.

- - - - - - - - - -

https://www.qualigeo.eu/prodotto-qualigeo/nocciola-romana-dop/

- - - - - - - - - -

Ili se firma zove tako :) a gaje sorte TGR i Nocchione... Ako neko zna dobro italijanski neka prevede
 
U pravu ste svi!

La Nocciola Romana DOP si riferisce al frutto secco, in guscio o sgusciato, appartenente alla specie Corylus avellana, varietà Tonda Gentile Romana e Nocchione.
La zona di produzione della Nocciola Romana DOP interessa sei comuni nella provincia di Roma e 31 comuni della provincia di Viterbo, nella regione Lazio.

Dakle, Nocciola Romana ("Rimski") jeste italijanska sorta, i kao i Tonda gentile Romana i Nocchione najviše se gaji oko grada Viterbo (region Lazio).
Reč je o 3 slične, ali različite sorte. Npr. sličnog oblika a različitog randmana itd.

- - - - - - - - - -

https://www.qualigeo.eu/prodotto-qualigeo/nocciola-romana-dop/

- - - - - - - - - -

Ili se firma zove tako :) a gaje sorte TGR i Nocchione... Ako neko zna dobro italijanski neka prevede
Skracenice DOP ili i.g.p. oznacavaju neki proizvod koji ima zasticeno ime ili poreklo i cije je ime vezano za taj grad ili oblast gde je nastao i gde se proizvodi. U svakoj zemlji su drugacije te skracenice o zasticenom poreklu. Ti si posadio i prodavaces sortu Tonda Giffoni, a onaj ko prodaje Tonda Giffoni igp znaci da je proizveo lesnik u kraju gde je nastala ta sorta u tacno odredjenim selima koji mogu da koriste oznaku igp. Kazu da ti proizvodi sa oznakama DOP ili igp , pod uticajem klime i zemljista, imaju bolji kvalitet i orginalni ukus.
Isto tako Nocciola Piemonte igp ( ako postoji oznaka igp ) je lesnik koji se gaji u toj regiji piemonte, a to je sorta tonda gentile delle langhe ( trilobata ) . Sve je to ista sorta, zavisi gde se uzgaja:
Nocciola piemonte=nocciola piemonte igp=tonda gentile delle langhe=tonda gentile trilobata.
Isto tako proizvod Nocciola Romana DOP ( ima DOP) je lesnik koji je nastao i uzgaja se u okolini Rima, a to su 2 sorte: sorte Tonda Romana i Nocchione. Nocciola Romana DOP je naziv za te lesnike orginalnog porekla, nije to treca sorta, a u prevodu stvarno zbunjuje jer znaci lesnik iz Rima, ali nema veze sa nasim Rimskim.
Poslednjih godina se stvorila konfuzija oko zasticenog imena ili porekla.
Primetio si i ti da najvise placaju na otkupu u Italiji sortu tonda gentile delle langhe, verovatno ima razloga za to. Ako bi taj lesnik nekad prodavali Italijanima, verovatno bi mogli da ga prodajemo samo pod imenom tonda gentile trilobata.
 
Poslednja izmena:
Kojim preparatom bi trebalo isprskati lešnik jer je počeo da cveta. Jel može isto što se koristi za voćke npr. signum ili nešto tako. Jesenas je tretiran bakrom ili je dosta kad još malo otopli da se ide samo opet bakrom.
 
Malo mi je cudno da je lesnik poceo da cveta jer su temperature dosta niske,ali ako su se pojavili crveni koncici onda zaista cveta.Prvo temperatura mora biti bar 7 do 8 stepeni,bez vetra i da je suvo,takodje sacekati da jutarnja rosa spadne.Sto se tice preparata ja koristim Chorus 50 WG jer je efikasan i na nizim temperaturama i to ako je moguce u dva navrata na 15 do 20 dana.Ranijih godina se desavalo da krajem Januara bude par lepih dana medjutim ove godine mislim da nece biti uslova za prskanje,po dugorocnoj prognozi tek sredinom februara bice par lepih dana koji ce ispunjavati uslove prskanja.Ali to su samo prognoze.

- - - - - - - - - -

Potaknut pisanjem gospodina Atile o cvetanju leske obisao sam zasad,trenutno nema ni jednog cveta na bilo kojoj sorti,zasad je na teritoriji Vrsca. Mozda je ovde hladnije vreme pa zato nema cvetanja.U svakom slucaju dobro je da budemo u kontaktu i da javljamo jedni drugima kada treba obratiti paznju na cvetanje i prskanje .
 
U svakom slucaju kada je lesnik u cvetanju prskati chorusom ili signumom nikako bakrom,posle cvetanja moze bakar,pozdrav Atila.
 
Nazad
Vrh