Leska - opšta tema

Mislim da je to sasvim normalno jer čovek kada se nadje u teškoj situaciji a nije dobro upoznat postaviće pitanje pa ko želi da odgovori može jer ipak odgovoriti nije teško.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
Razumljivo, ali time se sve korisne informacije, a ovde ih ima na pretek, gube u moru pitanja i podpitanja, a cesto se odgovori na najcesca pitanja (kada i čime prskati) nalaze 1 stranicu iza.. ne zameram ja nikom ništa, samo smatram da je bitan kvalitet informacija koje se mogu pokupiti ovde..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Treba staviti kao pinned program prskanja da ne pita svako kad sta treba.

Ps. Ni ja nisam naisao na Nenadov program prskanja.
 
Ja sam taj njegov predlog davno sačuvao pa sad prilagodjavam uz razne sugestije i stalne komentare sa foruma
Možda se nekom ne svidja ali stalna ponavljanja i polemika meni lično baš odgovaraju.
Preparati se menjaju, ideje se menjaju pA kako ko želi
6b273dabaf27edfbda775055d10d2a68.jpg


Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Ima li neko iskustva sa sledećom situacijom?
Neki lesnici slabo listaju, i to od onih koji su orezani zimus. Grancice im se suse, novo lisce izbija ali deluju nekako 'bolesno' na slici je kedan primer.. nisu prskani insekticidima ni fungicidima ovog proleca..
Na jednoj slici je taj orezani sto ne izgleda zdravo a na drugoj neorezani koji buja kao lud. Neka ideja?!
9b2bca9235c9e907f0a6c4727050d595.jpg
81fccef29e3d82b5d7653e4b5bf3ede5.jpg


Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Ima li neko iskustva sa sledećom situacijom?
Neki lesnici slabo listaju, i to od onih koji su orezani zimus. Grancice im se suse, novo lisce izbija ali deluju nekako 'bolesno' na slici je kedan primer.. nisu prskani insekticidima ni fungicidima ovog proleca..
Na jednoj slici je taj orezani sto ne izgleda zdravo a na drugoj neorezani koji buja kao lud. Neka ideja?!
9b2bca9235c9e907f0a6c4727050d595.jpg
81fccef29e3d82b5d7653e4b5bf3ede5.jpg


Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Можда монилија?

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Ima li neko iskustva sa sledećom situacijom?
Neki lesnici slabo listaju, i to od onih koji su orezani zimus. Grancice im se suse, novo lisce izbija ali deluju nekako 'bolesno' na slici je kedan primer.. nisu prskani insekticidima ni fungicidima ovog proleca..
Na jednoj slici je taj orezani sto ne izgleda zdravo a na drugoj neorezani koji buja kao lud. Neka ideja?!

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Mislim da su ti orezane sadnice pretrpele torturu vetra ,hladnoce i kise a ponajvise vetra i da su ti grancice najverovatnije polomljene ,dok kod neorezanog sama kolicina grancica i dosta veca bujnost lista su uticale da biljka bolje stiti samu sebe.
 
Mislim da su ti orezane sadnice pretrpele torturu vetra ,hladnoce i kise a ponajvise vetra i da su ti grancice najverovatnije polomljene ,dok kod neorezanog sama kolicina grancica i dosta veca bujnost lista su uticale da biljka bolje stiti samu sebe.
Moguce, imas li neki savet kako da im dam 'vetar u leđa'? Osim prihrane i redovnih agrotehnickih mera.. nadam se da ce se oporaviti kako se i vreme stabilizuje

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
VDV kolega Tikitak je u pravu...ja sam imao taj slucaj!Danas sam isao i situacija je mnogo bolja...barem mi se tako cini.Uz insekticid i fungicid idi i sa nekom prihranom.
 
VDV kolega Tikitak je u pravu...ja sam imao taj slucaj!Danas sam isao i situacija je mnogo bolja...barem mi se tako cini.Uz insekticid i fungicid idi i sa nekom prihranom.
Tako i planiram.. hvala na savetu, ne deluje mi kao neka bolest pa onda tom logikom kontam da nema razloga da u dobrim uslovima ne bujaju opet.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Ima li neko iskustva sa sledećom situacijom?
Neki lesnici slabo listaju, i to od onih koji su orezani zimus. Grancice im se suse, novo lisce izbija ali deluju nekako 'bolesno' na slici je kedan primer.. nisu prskani insekticidima ni fungicidima ovog proleca..
Na jednoj slici je taj orezani sto ne izgleda zdravo a na drugoj neorezani koji buja kao lud. Neka ideja?!
9b2bca9235c9e907f0a6c4727050d595.jpg
81fccef29e3d82b5d7653e4b5bf3ede5.jpg


Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Druze tako je i kod mene ja sam pre 3 dana postavio slike ali niko nije odgovorio,s tim što nisam orezivao nijedan tako da mislim da nema veze sa orezivanjem..inače zastitar mi je rekao da je reč o moniliji danas sam ga poprskao pa ću videti rezultate.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Druze tako je i kod mene ja sam pre 3 dana postavio slike ali niko nije odgovorio,s tim što nisam orezivao nijedan tako da mislim da nema veze sa orezivanjem..inače zastitar mi je rekao da je reč o moniliji danas sam ga poprskao pa ću videti rezultate.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
Mislim da nije monolija jer svi lesnici koji nisu orezivani ove god su extra! U svakom slucaji prskanje im sleduje pa cu videti kako ce napredovati

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Ako sam ja dobro razumeo nekadašnje postove iskusnijih monilija kod lesnika nije baš učestala na stablu više se javlja neka monilija ploda kod onih biljaka koje radjaju pa se i tretira u vreme cvetanja... Možda grešim
U mom slučaju to sa sušenjem i slabim napretkom lista išlo je na stablima koja su u nekom delu pri zemlji imala crvene tačkice na stablu... Virusno, nema leka rekoše. E sad one koje sam video ja sam sekao do zemlje tu stabljiku a ostale ostavljao i redovno orskao. Za sad izgleda ok

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Može da bude da si zarazio prilikom rezanja
Moja muka beše ovakva ako se vidi na slici
479445c6c7bf183b1abd3862e6ec0c3f.jpg


Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Moguce, imas li neki savet kako da im dam 'vetar u leđa'? Osim prihrane i redovnih agrotehnickih mera.. nadam se da ce se oporaviti kako se i vreme stabilizuje

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Samo to sto si naumio i nista vise ......ja ovoliko vetra ne pamtim otkako imam zasad i to u najgorem mogucem momentu kada je mlad i ne treba mu puno da se osakati i otkine sa grane.
A o monoliji ni reci ,to nema veze sa ovom pricom.
 
Ja sam taj njegov predlog davno sačuvao pa sad prilagodjavam uz razne sugestije i stalne komentare sa foruma
Možda se nekom ne svidja ali stalna ponavljanja i polemika meni lično baš odgovaraju.
Preparati se menjaju, ideje se menjaju pA kako ko želi
6b273dabaf27edfbda775055d10d2a68.jpg


Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka

Apsolutno se slazem.
Svako neka cita i naka se bavi sa temom koja mu je trenutno aktuelna i zanimljiva.
Ljudi polaze od pretpostavke da smo ovde svi neuki i neobavesteni ( kad vide rec nov zasad, nova plantaza i sl ).
Ne znam zasto nekom moze da smeta komentarisanje vezano za lesku bilo koje vrste.
Zasto bi stavljali veto na bilo koju diskusiju na ovu temu. Misljenja sam da pitanja i komentari o zastiti nisu nikad suvisna.
Svako ko se ozbiljno bavi ovim poslom i slusa savete moze verovatno to da potvrdi.
Hvala na tekstvu. Koristan je.

pozdrav
 
Samo to sto si naumio i nista vise ......ja ovoliko vetra ne pamtim otkako imam zasad i to u najgorem mogucem momentu kada je mlad i ne treba mu puno da se osakati i otkine sa grane.
A o monoliji ni reci ,to nema veze sa ovom pricom.

Ja bih ovome dodao i snijeg koji je juce padao, ko prezivi pricace! Poslije svih ovih kisurina, da li je bolje ici sa redukovanim bakrom ili nekim fungicidom. Planirao sam akord, ali ne ide tebukonazol na ovu hladnocu?
 
Ja sam Akordom isao pre kise,na ovo hladno vreme ni bakrom se ne tretira.Videcemo kada se prolepsa temperatura bude oko 15 stepeni,prvo bakar pa onda poloviinom meseca Akord i neki insekticid plus prehrana.Ako ima neki bolji predlog rado cu prihvatiti svaku sugestiju.
 
Nazad
Vrh