Leska - opšta tema

Yuabra zbunaste ne diraj...nemas ti sta seci sada niti na prolece,a za kalemljene to vec ne znam,javice se vec neko ko ima kalemljeni...a ovi zbunasti koje imas,da li su centralne da tako kazem skracene bile kada si ih kupio u rasadniku ili ne?
 
Molba za savet...
Molim vas za pomoc i misljenje kada je najoptimalnije da uradim rezudbu. Imam 200 sadnica zbunaste i 500 sadnica kalemljene leske............

Za kalemljene, bez nekog velikog iskustva, pošto se niko ne javlja:
1- sačekati februar da se više pokaže, a i tek su posađeni, pa početi sa "vaspitavanjem". Ja sam kod mojih prvih godina odabrao 4-5 "ramenih" grana i vaspitavao ih više u širinu. Uglavnom u dva nivoa 15-30cm visinske razlike
2- srednje grane tj. "vodilice" nemam, a i ne treba je
3 - pošto je kod mene podloga "mečja leska" retko se na stablu pojavi izbojak koji treba što pre ukloniti

Gornja slika je kalemljena T.D.Romana na mečjoj leski.
1_tmb_51503633_P1150336.JPG


Dole, sadnica bez pedigrea koja se uteruje u "vazu grm" redovnim uklanjanjem izdanaka iz korena tj. ne dozvoljava joj se žbun.
 
Yuabra --- izlistaj unazad i videces kolega tik tak kako je odradio skolski rezidbu. rezi tek za 3 godine. nista ne diraj do tada.


ps
ne slusaj pametnjakovice.
 
Sve reklame su pune poluistina, pretpostavki i izbjegavanja informacija koje mogu otjerati klijenta. Neko od lješnika živi a nekome se ogadio pa čupa sadnice prije pravog roda.
Čovjeku je dobro da radi nešto što voli. Do tad osjeća radost. Kad počne da računa koliko će da dobije a još nije ni pokupio a kamoli prodao, na najboljem je putu da se razočara a i da mu se posao ogadi.
 
Pokušavam da okačim sliku ali mi ne ide.
S obzirom da je pre sadnje razbacano oko 60 tona stajnjaka (30 tona konjskog + 30 tona ovčjeg) i na kišnu sezonu, borba je bila žestoka :)
Između redova setvospremač i jednom smo uslužno platili tanjiraču.
U redovima ručno okopavanje i plevljenje.
Kako da okačim slike?
 
Pokušavam da okačim sliku ali mi ne ide.
S obzirom da je pre sadnje razbacano oko 60 tona stajnjaka (30 tona konjskog + 30 tona ovčjeg) i na kišnu sezonu, borba je bila žestoka :)
Između redova setvospremač i jednom smo uslužno platili tanjiraču.
U redovima ručno okopavanje i plevljenje.
Kako da okačim slike?
Lapo pritisni Citiraj i imaš dole da učitaš fotos i pošalji.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Hvala!
Blizu Krušedola.
U okviru priprema za sadnju sam između ostalog pročitao celu temu, i sada bih se zahvalio nekim ljudima (Sale, tikitak, karlos itd.) što su hteli da podele iskustva i realno prikažu stvari oko gajenja leske!
 
Evo kraći izveštaj:
2017.
Nakon višemesečnih priprema posadili smo lesku. Posađeno je 833 sadnica na 2 parcele od oko 2,3 ha. Razmak je 5,5 m x 5 m. Sorte su: Nocchione, Tonda di Giffoni i Tonda gentile Romana. Urađena je analiza zemlje i registrovano poljoprivredno gazdinstvo. Izvršeno je podrivanje zemlje na dubinu od 60-70 cm; đubrenje ovčjim i konjskim stajnjakom (55-60 tona); duboko oranje na 35-40 cm i setvospremanje. Nakon toga razmeravanje i ručno kopanje jama. Po preuzimanju sadnice smo utrapili (zbog blata) i tek nakon 2 nedelje, kada nam je vreme dozvolilo, završena je sadnja krajem decembra 2017. Sadnice su bile dvogodišnje, veoma dobro ožiljene, žile smo potopili u smesu vode i slavola. Sadnja je trajala 3 dana sa 6 ljudi.


- - - - - - - - - -

2018.
Godinu smo počeli zaštitom od zečeva. Dočekali smo prvu vegetaciju leske. Kupljene su profesionalne voćarske makaze, leđni atomizer i oprema za zaštitu. U aprilu smo obavili korektivnu rezidbu leski, i jedno prskanje protiv bakterija i bolesti. Urađen je generalni remont traktora. Iskopan je bunar na 16 m dubine, sa kapacitetom od oko 80-100 lit/min. Instaliran je sistem sa solarnom pumpom i solarnim panelima. Postavljen je sistem za navodnjavanje kap po kap, sa filterom za čišćenje od peska, sistemom za prihranu kao i ventilima za sekciono polivanje. Nakon razvlačenja laterala i ubadanja kapljača, sistem je pušten u rad. Zemlja se obrađivala setvospremačem i ručno motikama. Najveći izazov bila je letnja bitka sa korovom. Uz pojačano okopavanje i plevljenje, angažovanje ponekog nadničara i jedno uslužno tanjranje bitka je dobijena sredinom avgusta! Do kraja sezone održavali smo plantažu i izvršili prihranu mikroelementima. Nakon opadanja 90% lista izvršena je zaštita bakrom.



Primećeno je da se 15-ak sadnica posađenih blizu oraha muče u napredovanju, verovatno zbog nedostatka svetlosti kada su orasi u vegetaciji. Nekoliko sadnica posađenih van njive napreduju sporo, a jedna u njivi se muči jer je presađivana i slabije ožiljena. Generalno, prijem sadnica je i više nego odličan!
Za sledeću sezonu planiramo podizanje creva za navodnjavanje na drvene stubiće. Uz rezidbu, zaštitu i redovno održavanje plantaže, veću pažnju usmerićemo na dodatnu prihranu biljaka.
 
Poslednja izmena:
Iskopan je bunar na 16 m dubine, sa kapacitetom od oko 80-100 lit/min. Instaliran je sistem sa solarnom pumpom i solarnim panelima. Postavljen je sistem za navodnjavanje kap po kap, sa filterom za čišćenje od peska, sistemom za prihranu kao i ventilima za sekciono polivanje.

Kako se pokazala pumpa na solarni pogon? Koliko vode daje? Koliko kosta kompletan sistem (bunar+pumpka+solarni paneli)? Ima li pumpa kapacitet da istovremeno zaliva kompletnu povrsinu (ili parcijalno zalivate)?

Koliko kosta sistem kpk za tu povrsinu 2.3 ha? (Sa filterom, prihranom, ventilima)
 
Nazad
Vrh