Limagrain suncokret Najbolji hibridi za vašu najbolju njivu - KWS
Strana 201 od 201 PrvaPrva ... 101151191199200201
Rezultati 4,001 do 4,010 od 4010

Tema: Leska - opšta tema

Novajlija Leskarezi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2017
    Poruka
    19
    Zahvalio se
    52
    Zahvaljeno 45 puta na 13 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav Željko samo napred! Imam dva pitanja. Kako ti creva stoje tako utegnuto ja na ovim slikama ne vidim ništa osim ovih betonskih stubića šta im je potpora u nastavku? Ne bojiš se da ideš totalom s obzirom da su biljke tek u drugoj vegetaciji, nisi imao problema?

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2016
    Poruka
    383
    Zahvalio se
    57
    Zahvaljeno 69 puta na 44 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Vidi se na slici malo zumiraj na pocetku ima sipka sa uskom i na svaku drugu lesku ide sipka i onda creva se stave u tu usku. Sipke su 150cm ako ne i vise, ne secam se tacno.
    A sto se tice totala znam da ne sme da se koristi pre 3 godine starosti dok leska ne odrveni, ali ja nisam imao izbora. Prve godine sam pokusao bez totala i kad sam video da svakih 2 nedelje moram da placam traktor sa tanjiracom il setvospremacom po 8000 , i pritom uvek ostane neka travka. odustao sam od te varijante. Onda sam napravio po meri 500 komada dzakova i svaki put kad hocu da prskam prodjem i na svaku lesku dzak navucem i kad oprskam skinem sve dzakove i tako u krug. Jedno 4,5 puta godisnje. Pokazalo se dobro ne smeta leski, nema trave, a jeftinije mi je nego da traktor placam. Prskam moravom vinogradarskom, napravio sam krila 4,5m ,pokrije taman koliko treba a zahvalno je za rad.

3. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili zeljko_srb na ovoj poruci:

Kum Bojan (03-02-19), Leskarezi (03-02-19)

Novajlija Leskarezi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2017
    Poruka
    19
    Zahvalio se
    52
    Zahvaljeno 45 puta na 13 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ok, sada mi je jasnije. Koliko te je koštalo to sve (stubići, šipke, montaža itd.) za 1 ha? Mi smo se napatili sa korovom (sirak, zubača...) u 2018.god. iako imamo setvospremač, redove smo ručno održavali na ovih 2,3 ha imali smo oko 55 dana kopanja sa 2-4 ljudi. Raspali smo se. Tako smo upozali i tu drugu stranu ovog lepog posla. Pišem u množini zato što smo u priču ušli zajedno ženin brat i ja, bez ikakvog prethodnog iskustva u poljoprivredi. Trudili smo se, zanimljivo je ali definitivno nije lako. Pozdrav

5. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Leskarezi na ovoj poruci:

Kum Bojan (03-02-19)

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2016
    Poruka
    383
    Zahvalio se
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja sam red rucnom prskalicom totalom a izmedju redova moravom. A oko leske motika i plevljenje 2 puta u sezoni.
    A sad sto se tice podizanja creva cena je sledeca. Tako pise u crnoj knjizi :D (knjiga troskova)
    Betonski stubovi( 50 komada) 220e
    Sipke stubovi (150 komada) 15000 din
    Kubik sljunka i 4 dzaka cementa-5500 din
    Materijal za podizanje creva nosaci spaneri itd-12000, kolega ruke 50e

Zicu nisam kupovao to sam imao od vinograda starog, a da sam je kupovao trebalo bi mi nekih 150e za nju.

To je to rekao bih.

7. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili zeljko_srb na ovoj poruci:

Kum Bojan (06-02-19), Leskarezi (03-02-19)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2018
    Poruka
    7
    Zahvalio se
    6
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Свака част Жељко. Осјећам горчину/љутину у твом посту али нема потребе... без муке нема науке :Д

Интересује ме како се ријешио прскање воде? Тј. како излази из уздужних цријева? Не могу да видим да слици неке прскалице.
    И, да ли си сад преко зиме испуштао воду из цријева да не смрзне?

Гледао сам неке микрораспршиваче али ми се они не чине практични јер пршћу велик круг па би, ем трошили пуно воде, ем гајили беспотребну траву/коров :)
    Ја и пунац смо размишљали да укопамо сва цријева у земљу (чак смо купили и ланац за копање канала) али кажу да не би било добро јер ће коријен ући у цријева и зачепити и ништа нисмо направили (дугорочно).

поздрав из Бањалуке!

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2016
    Poruka
    383
    Zahvalio se
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Jesam nekad gorak ko sto kazes, al najmanje je tu lesnik kriv. Bice bolje... Ne vidi se na slici ali imaju kompenzujuci kapljaci 4L na sat po komadu. oni se stavljaju kad je uzbrdo teren, imaju 2 komada kod svake leske, to je 8L na sat na svaku. znaci 3 kubika vode ode na sve na sat.
    https://goo.gl/images/jfQftD
    tokom par sati zalivanja bude mokro metar i koji cm okolo, a stap kad zabodem u zemlju udje oko 80cm tako da to je dovoljno.

ja sam isto tako hteo da ukopam creva bez kapljaca i isto mi je rekao kolega koji je montirao creva i kaze da nije to dobra ideja, zbog zilica i zbog toga jer nemas kontrolu dal svaka sadnica dobija dovoljno vode.

10. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili zeljko_srb na ovoj poruci:

boskobl (04-02-19), Kum Bojan (06-02-19)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2018
    Poruka
    7
    Zahvalio se
    6
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Sad razmišljam da posijem mečiju lijesku pa da je, kad odraste, kalemim. Jer će nam trebati dosta sadnica za ovo što planiramo posaditi.

Da li neko ima iskustva sa sijanjem lješnika, ima li gdje opisan najbolji postupak sijanja? Da li mora biti u plasteniku?

Razmišljao sam da ga posijem u saksije, kad nikne presadim u zemlju i onda za dvije godine (ili kad već bude spreman za kalemljenje) okalenim u proljeće i onda sljedeće jeseni presadim na pravo mjesto.

Ima li neko iskustva?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2016
    Poruka
    383
    Zahvalio se
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Dug je to proces. Mislim da je lakse da kupis zbun DVOGODISNJI po evro i resis se muke. Zivot je kratak

E da sad vidim pitao si me gore jos jel sam ispustao vodu iz sistema. Nisam je ispustao i pukla mi je slavina od mraza. Tako da treba je ispustati. Sl zime cu je ispustiti obavezno.

13. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku zeljko_srb na ovoj poruci:

boskobl (08-02-19)

Član
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Poruka
    485
    Zahvalio se
    66
    Zahvaljeno 182 puta na 116 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: boskobl Pogledaj Poruke
    Sad razmišljam da posijem mečiju lijesku pa da je, kad odraste, kalemim. Jer će nam trebati dosta sadnica za ovo što planiramo posaditi.

Da li neko ima iskustva sa sijanjem lješnika, ima li gdje opisan najbolji postupak sijanja? Da li mora biti u plasteniku?

Razmišljao sam da ga posijem u saksije, kad nikne presadim u zemlju i onda za dvije godine (ili kad već bude spreman za kalemljenje) okalenim u proljeće i onda sljedeće jeseni presadim na pravo mjesto.

Ima li neko iskustva?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
    Ako se ne žuriš a odlučio si da bude stablašica to je dobra opcija. Ja sam tako radio i zadovoljan sam.
    Prije sijanja treba ih stratifikovati. Potraži: stratifikovanje lješnika. U proljeće ih posiješ u gredice (leje) i čekaš da porastu. Nema potrebe za plastenikom. Iduće proljeće ima ih dovoljno visokih da ih možeš kalemiti. Ako kalemiš na različite visine imaš više podloga u protivnom čekaš drugu godinu.
    Za kalemljenje navode da se primi preko 70%. Moguće je da su iskusni kalemari i potapaju kalem grančice ili mesto kalemljenja mažu preparatima. U običnoj varijanti računaj da posiješ više i dobiješ bar duplo više podloga za kalemljenje od planiranog broja potrebnih sadnica.
    Ne učite svinju da pjeva! Svinja se nervira a vi gubite vrijeme.

15. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku frkani na ovoj poruci:

boskobl (08-02-19)

Član Attila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    1,978
    Zahvalio se
    341
    Zahvaljeno 617 puta na 261 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Danas isprskao leške sa bakrom sad dal sam malo poranio vreme će pokazati.

Koje đubrivo treba bacati leški sad u proleće?

Strana 201 od 201 PrvaPrva ... 101151191199200201