Prskanje voca sodom bikarbonom

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Kako je soda bikarbona postalanezamenljivo sredstvo za sve i svašta, vidim da je počela da se koristi i u voćarstvu. Da i je neko odradio prskanje voća sa sodom bikarbonom i nakon toga dobio neke rezultate ?
 
Ja sa njom prskam maline, to mi je i inace u programu zastite koji sam dobio od hladnjace.
Soda bikarbona menja ph vrednost pa ubija patogene gljivice, bakterije...
E sad da li ima rezultata ne znam jer sam prskao celu njivu, nisam ostavljao deo za eksperimentisanje a vodio sam se logikom nije skupo i sigurno ne skodi..
 
Da li prskaš jednomu sezoni ili ponavljaš nekoliko puta.
 
Ja je prskam jednom, kad formira plodove na novim lastarima.
Kod Polke je to malo nezgodno jer ona ne stize odjednom ali je bitno da se zastiti cim prodju ove kise da ne podivlja botrytis a kad krenu vrucine nema vise opasnosti od sive trulezi..
Evo i slika programa zastite mozda malo pomogne.
snc00510.jpg
[/IMG]
 
Ja prskam protiv Tafirine i tu je jako efikasna, narocito ako se pogodi vreme. Toliko je dobra da sam mislio da sam trajno resio problem posle nekoliko godina primene pa ove godine nisam ni prskao jer sam zakasnio. Cinilo se da je nema medjutim ipak se pojavila na nekih 20-30% sto je velika razlika u odnosu na nekadasnjih 90%.
 
Ja prskam protiv Tafirine i tu je jako efikasna, narocito ako se pogodi vreme. Toliko je dobra da sam mislio da sam trajno resio problem posle nekoliko godina primene pa ove godine nisam ni prskao jer sam zakasnio. Cinilo se da je nema medjutim ipak se pojavila na nekih 20-30% sto je velika razlika u odnosu na nekadasnjih 90%.
Citao sam i ranije da uspeva, svaka cast.
Probao sam mlekom i odrzavao nekako, ali od sledece sezone obavezno radim sodu.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Na 10L ide 100gr.
Evo i uporednih razmera,povrsina-zapremina pa se moze lako izracunati za vece i manje parcele.. 7kg/ha ili 1kg/100L .
 
Pre neki dan sam citao jedan od recepata za prskanje i kazu:
dve kasike sode bikarbone na dva litra vode plus par kapi biljnog ulja i deterdzenta.
Ovo sam gledao da paradajz tretiram, kao pomaze preventivno kod plamenjace. Inace koliko sam shvatio ulje ide da sjedini sodu i nadam se da moze npr zejtin, a deterdzent sam vec ranije koristio za neke pripravke on je okvasivac.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Niko odavno nije pisao...

Kod mojih sam primetila da se grane visnji suse a prepune su plodova...Da l je to plamenjaca ? Da li bih mogla da probam i ja sodom bikarbonom ?
 
Niko odavno nije pisao...

Kod mojih sam primetila da se grane visnji suse a prepune su plodova...Da l je to plamenjaca ? Da li bih mogla da probam i ja sodom bikarbonom ?
To je monilija. Visnju ne hvata plamenjaca. Sad jedino mozete da odsecete sve osusene grane do zdravog dela ( malo i zdrav deo odsecete) i sledece god. lepo oprskate u cvetu nekim fungicidom,a sodu bikarbonu sacuvate za gorusicu,ciscenje zuba,srebrnog nakita i slicno.;)
 
:)Hvala. Visnja je bas mala, odseci cu uvele grane a je l znate nesto sto bih sada mogla da koristim da ne obole i druge grancice ?
 
Nece da vam obole nove grancice jer monilija ulazi preko cveta , ali ove koje su vec obolele mogu da nastave da se suse pa cak i da osuse celo stablo ako je mnogo grana zahvaceno.
 
Nazad
Vrh