Potreban savet u vezi prelaska iz grada u selo

Tihi

Novajlija
Učlanjen(a)
12 Maj 2010
Poruka
2
Ovako, iz unutrasnjosti Srbije sam i sticajem okolnosti trebalo bi da se preselim u selo u okolini Zrenjanina. Pa sam se bacio malo na razmisljanje od cega bi tamo mogli da zivimo, pa posto ja o poljoprivredi ne znam nista, rekoh da potrazim savet kod vas :).

Imanje sa kojim raspolazemo je nekih 4 hektara(koje sada dajemo u rentu), na tri razlicite parcele od kojih je jedna parcela blizu puta(i ne mnogo daleko od kuce) i kako moji kazu ta zemlja je malo kvalitetnija. U dvoristu oko kuce imamo i stalu, dva svinjca, dve garaze, traktor i bastu od jedno 2-3 ara.

Ne znam, trazio na netu sta bi moglo da bude isplatljivo. Gledao sam puzeve kazu dobra zarada, da je puno ljudi napravilo farme, ali onda vidim da skoro niko od njih nije zaradio. Onda se setim da sam gledao Zaharija Trnarcevica na b92 gde kaze da je gajenje pecuraka shitake i bukovace isplativo sa relativno manjim ulaganjima, ali onda ljudi kazu da bi bio problem plasmana. Plus sam cuo i za dosta prevara, da na farmi puzeva u koju je covek ulozio 3000e nije "niko" nijedan puz i drugi slucaj gde je neki covek(iz Vrsca mislim) prevario silan narod sa pecurkama i da se sad sude sa njim.
Majka se interesuje za lekovito bilje, ja sam razmisljao o jagodama i gajenju povrca u plastenicima ili tovu pilica, curki i kunica(mada radije ne bih radio sa zivotinjama). Imamo relativno mala sredstva za ulaganje, ali smo spremni da podignemo kredit.

Sta bi vi preporucili, sa cime poceti i da li se uopste upustati u ovako nesto?

Ne trazimo mi da se obogatimo, nego nesto sa cime bi cetvoroclana porodica mogla da se "prehrani" i nesto uz to zaradi.
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

S obzirom da ćeš biti u blizini velikog grada, onda treba celokupnu proizvodnu da usmeriš na taj grad.
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

Tihi moj ti je savet da se maneš,puževa,nojeva,šittaki,činčila .nutrija...itd.
Razmišljaj o proizvodnji povrća (paradajiz,salata.paprika,krastavci,luk...) voća (jagode npr) i us to uvek možeš da u turnusima gajiš piliće (brojlere npr) možda zvučim malo staromodno jer ti preporučujem da radiš što svi "znamo" ali veruj mi tebi kao početniku netreba nešto komplikovano sa velikim ulaganjima.Daleko od toga da u ovome što sam nabrojao nema ulaganja ali je plasman daleko sigurniji.
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

Правилан одговор момци!
Оријентација на град и на оно што се може продати.Још ако то буде и квалитетно и на време када други то
немају или им је јако скупо па се цена малко спусти ,ето и користи.
И памет у главу.Само добро семе, уз поштовање свих производних процедура,без експериментисања,са добрим ђубривом и још бољом заштитом и нема зиме.
И јављај се шта радиш ,па ако затреба помоћ.........
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

Da i ja se slazem, povrtarstvo, plastenici, intenzivan rad na maloj povrsini. Cak ti ni neke masine ne trebaju za pocetak, samo pocetni kapital za podizanje prvog zasada i pametno planiranje i potezi.
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

Tihi
Napisao si naslov teme kako da pređeš iz selo u grad, a pišeš kako treba da pređeš iz grad u selo nekako mi to ne štima daj to malo pojasni ili i ti neznaš gde ćeš.
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

Jedino ako ne misli da se bavi poljoprivredom na krovu nekog solitera. I to ako stanari odobre da nanese zemlju na krov zgrade.
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

peto1 .
Šta ovaj uranijum učini od nas ili je možda u pitanju i GM hrana, tako pametan narod, bistar i odjednom poče da se gubi. Ovo već ne ide na dobro.
:sta:
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

Ja cu da se drzim teme iz naslova kako pise.Prelazis iz sela u grad,prodaj sve sto stoji i gubi na vrednosti,stoka,masine i kuca,zemlju daj u arendu ali NIKAKO ne prodaji jer ce ti trebati kad tad. :cao:
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

Sine samo zemlja iz saksije cisto korene da ne zaboravis jel ipak svi u gradu su nekada ili im je neko sa sela
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

Zasto se ne bi moglo gajiti nesto na krovovima.

 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

E da to je to, moderan i savremen život ni vamo ni tamo.
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

E, inace jedna od nekoliko bitnih inovacija u buducnosti, to sam negde citao, bice proizvodnja hrane u gradovima i na vise nivoa nesto kao auto garaze, nivoi gde se proizvodi hrana bice sa sa vestackim osvetljenjenjem i ici ce u visinu 20-30 spratova, pa ti vidi koliko je to hektara. ::namigivanje:: ::namigivanje::
 
Odg: Potreban savet u vezi prelaska iz sela u grad

Mislim da ste mogli na osnovu objasnjenja koji sam dao da predpostavite da je u pitanju lapsus...
U svakom slucaju hvala svima na konstruktivnim odgovorima
 
Nazad
Vrh