Proizvodnja jaganjaca za klanice

Dobrinčan

Moderator
Učlanjen(a)
15 Mar 2009
Poruka
5.636
Lokacija
Dobrinci
Na zahtev clana Nemchi otvaramo novu temu.

Pozdrav postovani clanovi foruma,


Hteo bih da vam postavim nekoliko pitanja u nadi da cete moci da razresite neke moje dileme. Unapred se izvinjavam zbog dugog posta. :)
Vec neko vreme radim u inostranstvu i zeleo bih da ulozim neku moju ustedjevinu i neki planirani povoljni gotovinski kredit.
Nakon mnogo istrazivanja za oko mi je palo stocarstvo (ovcarstvo), iz nekih sledecih razloga:


- mala konkurencija tj. kod nadmetanja za drzavne pasnjake (dok npr kod ratarstva za neka zemljista ne smes ni podici ruku, da ti ne bi bilo poslednji put)
- usled pada stocnog fonda drzava fino subvencionise stocarstvo ( 7000 din po umaticenom grlu, pravo preceg zakupa za stocare 4-8 godina.. )
- stabilna otkupna cena u odnosu na svinjarstvo
- u toku godine troskovi se mogu smanjiti dobrom ispasom


Nakon ovih podataka ja bih hteo da vama predocim neke moje ideje i dileme a vi, nadam se u dobrom duhu, pruzite adekvatnu pomoc.


Zeleo bih da napomenem da sam iz Vojvodine, odakle tacno ne bih da otkrivam niti smatram da je bitno. Pronasao sam jedno selo gde su imanja/salasi smesno jeftini, i tu sam pronasao par komada zemlje pod livadama/pasnjacima i to je nekih 50-70 ha pasnjaka (drzavna zemlja koja se po mojim istrazivanjima ne uzima jer nema stocara). Moje imanje bi imalo par ha koje bi sluzilo za setvu kultura kojima bi se ovce dohranjivale zimi.
Da li neko moze da objasni princip prava na preci zakup stocara i kako da se pronadje prethodna licitacija ili neka ispasa namenjena stocarima? Cisto da se izbegne licitacija svake godine za pasnjak, nego kad jednom odradim licitaciju da sam miran par godina.
Moja neka ideja je da se te ovce drze ceo dan na pasnjaku i da im to bude jedini izvor hrane tokom toplih perioda, tj dok je pasnjak ziv. Naravno pasnjak bi se redovno kosio i balirao spremajuci tu hranu za zimu. Da li je to izvodivo?


Ovde je moj prvi problem ili ti dilema. Ja bih krenuo sa 200-300 ovaca rase Romanov, u zavisnosti od toga koliko bi me izaslo to maticno stado. Mnogo sam razmisljao o nabavci maticnog stada gledajuci na kvalitet, i po nekim postovima i diskusijama mi se cini da je bolje uvesti celo maticno stado nego ga kupovati ovde. Cuo sam mnogo prica o falsifikovanim papirima i mesancima itd, i ja kao neko ko pocinje od pocetka zeleo bih da kontrolisem sve parametre vezane za krvnu liniju. Molim vas dajte sugestiju i neko pojasnjenje koliko je tesko odraditi uvoz iz Eu, konkretno Ceska, posto sam video da imaju dosta odgajivacnica zeljene vrste.


Maticenje. Ukoliko se uzima iz Srbije vec umaticeno, onda nema diskusije, ali primera radi ako uzimam iz Eu sa svim papirima, koliko je tesko umaticiti tu kolicinu, koliko kosta maticenje 200-300 ovaca i da li su subvencije kako na papiru, tako i u realnosti, tj 7000 din po umaticenom grlu, ili se to moze nekako izjaloviti? Da li su Romanov ovce ukljucene u rase koje podlezu subvencionisanju?


Distribucija. Moj drugi veliki problem. Dugo sam slusao da se ovcarstvom ljudi ne bave zato sto nije lako plasirati janjad, pogotovo u vecem kvantitetu. Citao sam postove iskusnih ovcara i pricu o 30% meso 70% mleko, i jednostavno po mom nekom istrazivanju ta kalkulacija ne pije vodu jer realno nisam pronasao nijednu mlekaru da otkupljuje ovcije mleko, tako da bih se ja generalno bavio proizvodnjom mesa a mleko nisam ni stavljao u racunicu, nego cisto ako bude nesto to je bonus koji ce me obradovati. Zato i jesam izabrao Romanov, velika plodnost i generalno mesnost (valjda se tako pise :) ).
E sad ono sto sam citao i sto mi se cini zanimljivim je sporazum Srbije sa Turskom i Izraelom o izvozu velike kolicine jagnjadi, tako da mi se plasman cini skroz ok a i cena koju su stavili u clanku je prilicno ok.
Takodje moje pitanje za ovcare iz Srbije, da li je tacno da drzava subvencionise svako grlo koje je prodato zvanicnim klanicama, to jest od kojih dobijete papir o dostavi sa 2000 din? Ako je tacno, to je fina suma kad se radi o vecoj kolicini.


Koje druge bitne prednosti i nedostatke bi naveli i da li se susrecete sa jos nekim problemima koje nisam naveo?


Moram da kazem da sam ja covek od knjige i da se svo ovo istrazivanje svodi na teoriju, posto realno nisam ogranicen da ulozim pare u nesto sto nisam iscitao, ali sa druge strane svi dobro znamo da se teorija i praksa razlikuju pa bih voleo da cujem od iskusnijih ljudi (prakticnih) sta bi oni korigovali i sta posavetovali?


Svaki savet je dobrodosao, ali molim bez omalovazavanja i bezobraznih odgovora, posto sam dosao po neka saznanja a realno svi smo jednom bili pocetnici i niko se naucen nije rodio.


S postovanjem,


Nemanja.
 
Dugačak ti post,ne nemam snage da pročitam do kraja ali,
subvencija na jadvite jade dobijena ,onih 7000 po grlu,
Ja god. dana čekam sub. za jagnjad predata u klanicu i nikakvo još rešenje nisam dobio,
uvoze jagnjad tj čiste hladnjače u albaniji,kao od tuda samo mi uvozimo,tu su italija,grčka a ima još zemalja koji otuda kupuju jagnjad,cena kod nas u padu,a oćemo milione komada da izvozimo kojekuda(bog sveti zna koliko je potpisano kao sporazuma za izvoz).
Prije ovi naši balvani dobiju doktorat nego ovce pedigre,ko da ga štanpaju sa zlatnom posvetom ,a oni radnici pokrali silu zlata iz Bora (teški hendikep).
itd,itd.
Sve u svemu destimulisana politika za malog seljaka kako u ratarstvu ,povrtarstvu dr,tako i u stočarstvu.
 
Nemanja, mi imamo 70 ovaca ILL DE FRANCE, mogu ti reci da se zaleces!!!
Pasnjak je lazljiva stvar!
Ove zime smo upropastili jaganjce livadskim senom, falilo nam je lucerke, druga stvar COBAN je diskutabilan pojam, naci pravog to je retkost, onda dobri psi,
Rekao bih ti drzi se inostranstva!!!!
Ucene nakupaca,losa cena, kradje, to je realnost!! Na zalost!!
Razmisli jos jednom, u mom selu ima farma ROMANOVSKIH ovaca, momci koji tamo hrane su realni, nije to da se kote ko pacovi kako se prica!!

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Ma ajte molim vas,kakve romanovske ovce,na njih se pale samo oni koji nikad sa ovcama radili nisu a imaju para i dok su pili u kafani punio im glavu sa koliko ojagnje odjedared i plus subvencija,samo da utopi ovcu za doooobre pare a ovca 35 kg jeblo mamu aku su teže,bar one na sajmu što su bile.
Koji je to rad,a svako ko je vredan i ne boji se raditi u svakakvim uslovima vremenskim neka drži kući 10 kom.pa ako mu se svidi nek krene polako ali da smanji fizički posao jel rad ne snage nema ,osećam ja to i te kako po leđima.
 
Zanimljiva informacija o slabijem janjenju nego sto sam ja citao. Drago mi je da cujem i tako neke negativne stvari.. zato sam se i pridruzio forumu. Jedno pitanje, da li su njihova stada kupljena ovde ili u inostranstvu i da li su iz selektiranih legla ili..?
Pozdrav.
 
Nešto je dolazilo iz poljske romanovske i neki ovnovi su ,ispostavilo se ,imali zarazu ,visna ili kako se to zove kod ovaca.
Samo meni nikako ne ide u vugla kako može ona sitna ovčica sama da podigne 4 jegnjeta.
 
Romanovske je prva u SFRJ imala VU KARADJORDJEVO, onda su unistili njih I ubacili IL DE FRANCE,
Desava se da ojagnji 3-4 ali to budu MACICI trebala bi ovca da bude ko KRAVA da ojagnji 4 lepa jagnjeta, onda ako se desi da I'ma losije mleko, I ako ostanu zivi sva 4 ZAKRZLJAJU u startu pa ih nateraj na 40kg za 100dana kao IL DE FRANCE,
Nema mnogo mudrosti pogledaj koju rasu je uvezao MISKOVIC I sve ce ti bidi jasno!!!
Subvencija je KUR-A trebe je ukinuti I gotovo to je SOCIJALNA POMOC!!
Kakve veze I'ma jer su u cistoj rasi I'll nisu zivotinje su zivotinje I TACKA!!!!

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Bice puno da se pocinje ovcastvo sa 200-300 ovaca racunaj na to da ovca ojagnji 3-4 jagnjeta sto je kod rom normalno njih ces MORATI drzat posebno u jedan box [jagnjiliste ] dok se malo ne priviku jedan na dugog i jaganjci malo ojacaju inace ces imati gomilu izgubljenih jaganjaca , sa 100 ovaca dva coveka bi imali puno ruku posla a ne sa 200-300. Njih sto da se jagnje u isto vrema treba 100 boxova , pricam ti iz iskustva .
 
Hvala na informaciji. Kad budem pravio obekat, uzecu to u obzir.
Ovaj forum je prilicno neaktivan?
Hocu reci ovcarstvo..
 
Trenutna situacija je loša skroz. Jaganjce niko ne kupuje, nema izvoza, uvežena je jagnjetina iz albanije. Bilo šta da proizvedete nema cenu i ne treba nikome: voće, povrće, krave i krmače se uništavaju, ovaca je sve manje, sela ostaju pusta... Ispašću pesimista ali stvarno se ništa dobro ne dešava
 
Mozda bi trebali poceti biznis u nekoj drugoj zemlji recimo Kanadi ,skoro mi rece sestra da je prodala jagnje od oko 33kg za 260 dolara {imaju drugaciju meru za tezinu i racunali smo otprilike }:ppozdrav:
 
Prodao sam danas 9 jagnjadi prosek je bio 39,5 kg cena 300din/kg ali usluga klanja gratis
Starost je izmedju 100_120dana u pitanju je ILLE DE FRANCE u stalskom uzgoju, nekad sam imao bolje rezultate ali prosle god nisam imao dosta lucerkinog sena pa sam kombinovao bolji obrok slamu zita soje zobi I soje, neko livadsko seno loseg kvaliteta

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Eto sreće,a ja nudim niko neće ,nakupac sa kojim sarađujemo ne kupuje jer ne kupuju klanice ,kaže uvoz iz bratske nam albanije,čitaj čistka hladnjača.
 
Ja prodao 3 muska po 250,moji za 100 dana 35 kg ja sam zadovoljan!

- - - - - - - - - -

Nisam jos dobio hb brojeve za ovce i ovna pa morao na kilo da prodam mada kakve sam srece i kad budem imao papire opet mora na kilo

- - - - - - - - - -

E da i jos jedna zanimljivost covek sto je dosao da kupi pita a jel moze i papire kasnije da mi izvadis reko prijatelju em ti dao po250 em i jos papire da ti dam ajd vracaj u stalu a on ma samo pitam

- - - - - - - - - -

Eeeee kud ovo sve ide
 
Kod nas se ne može prodati niko neće,a jedan lik pitao ove pečenjare što idu po vašarima ,mislim da je to mica, kaže lik sigurno će da tražiš 250 zaklane,eto ovčarstvo u Srbiji,uvozi se kao i sve drugo od polj. proizvoda.
 
Drzim manji broj ovaca,vise iz hobija.
Po kilogramu ide 3 eura,manje ne.
Nadju su kupci,da imam veci broj ovaca,vjerovatno bih imao problema s prodajom.
 
Sta bi sa ovom idejom od 200-300 ovaca?
I uopšteno pitanje za ovcare, kako ide prodaja jagnjadi?
Cena nesto i nije skočila drastično u odnosu na prasad
 
Nazad
Vrh