Chat 7

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ima li neko saznanja o Poljskoj, sta se u toj zemlji desava sa poljoprivredom? Kakve su mere drzave tamo? Po jutjubu vidim da ima mnogo mladih koji se bave ratarstvom i stocarstvom, i to sve mala i srednja domacinstva u ubrzanom razvoju. A i industrija proizvodnje mehanizacije im ocigledno cveta.
 
Poljaci su otkačili Ruse i okrenuli se Americi. Takođe je to velika zemlja sa puno ljudi. Zapadnoj Evropi je lakše da pomogne Poljacima da rade nešto nego da idu kod njih kao gastajbajteri jer Poljaci imaju veći ponos od Balkanaca. Takođe Poljaci su jedan od pametnijih naroda... da napišem u smislu organizovanosti... Takođe, pretpostavaljam i da veroispovest ima uticaja...
 
Sve ovo što je rekao kolega plus čini mi se da su im i klimatske promjene išle na ruku dosta više padavina i manje sušnih godina nego k0d nas sigurno su uticale . Zamislite da smo mi imali par godina zaredom kao ova prošla , poljoprivreda bi bila zasigurno naprednija.
 
Uz sve to sto ste napisali rekao bih da imaju itekako laku zemlju za obradu. Na svakom klipu se zemlja rasipa i vuku dosta gabaritne masine sa nekim smesnim konjazama
 
Poljska je pored Jugoslavije ocuvala mala poljoprivredna gazdinstva u socijalizmu.Poljska je prva i najspremnija usla u tranziciju i u potpunosti iskoristila EU razvojne fondove devedesetih.Za razliku od nase Uprave za agrarna placanja njihova nije bila usko grlo.Vlada Poljske se postarala da zaposli veliki broj ekonomista,agronoma,pravnika vec na pocetku tranzicije kojima je bio zadatak da pripremaju poljoprivrednike za razne konkurse.Cilj je bio da se u sto vecem obimu investira u poljoprivredu i da to cini sto veci broj proizvodjaca.Da bi se to ostvarilo,domace banke (koje je Poljska zadrzala,za razliku od Srbije) dobile su zadatak da kreditiraju sve te investicione projekte sa niskim kamatama i pojednostavljenoj proceduri.Verovatno je to bio dogovor,da poljske banke kreditiraju investicije u poljoprivredu,pri cemu su masine i oprema uglavnom dolazile iz starih clanica,kao i deo sredstava za sufinansiranje.Stare clanice su tako podsticale svoju proizvodnju i otvarale veliko trziste Poljske,dok su se Poljaci tehnoloski razvijali.N
Ne treba iz vida gubiti cinjenicu da je Poljska velika zemlja koja ima svoju valutu,pa su kreatori ekonomske politike imali znacajan prostor za manevrisanje.A ocigledno su imali i znanja.Ipak su zapadni delovi Poljske nekada bili Nemacka,pa je se ocitavao i generacijski pozitivan uticaj te kulture.
Poljaci su cak uspeli da izbegnu i recesiju 2008 godine.Uglavnom,ovo se objasnjava time sto su do 2008 forsirane investicije ali tako da su evropski fondovi investirali gro novca,tako da se Poljska i poljaci nisu puno zaduzili.Pocetkom krize oborili su vrednost zlita(kome ni do tada nisu dali da poraste preterano) i poceli su podsticati rast potrosnje kako drzave tako i pojedinaca.
Poljski rezultati nisu posebno impresivni,ali su u poredjenju sa drugim zemljama u Istocnoj Evropi su izvanredni.

73_Picture1.png


Poredjenje Poljske i Hrvatske po pitanju rasta BDP-a nakon 2008



73_Picture2.png


Ovo je indeks jacanja domace valute.Jasno se vidi da je zlot pocetkom 2009 bio znatno podcenjeniji od navedenih valuta.Time je Poljska uspela da ojaca domacu proizvodnju i potrosnju a da smanji uvoz i izbegne recesiju.
 
Poslednja izmena:
Srećna Nova godina svima sa foruma!Ni sam čitao forum nekoliko dana,pa da napišem nešto sad sa malim zakašnjenjem.Bio sam u subotu u Beogradu na protestima.Protesti stvarno nisu politički i ni ko nas nije vozao autobusima i delio sendviče.Skupili se ljudi nezadovoljni ovom lopovskom vlašću,nije sve tako lepo ni u Beogradu.Neće narod da robuje stranim investitorima za 200 eura,neće narod da živi u medijskom mraku i u lažima i prevarama koje se plasirau na pink,rts,hepy,studio b i ostalim ološkim televizijama.Ljudi je stvarno bilo mnogo,ja stvarno ne mogu da procenim koliko,ali kolone su bile nepregledne.Prošli smo pored rts televizije,kojoj svi plaćamo pretplatu,a ona nije mogla da objavi da se nešto dešava u gradu ispod njenih prozora,ali izveštava o protestima u Francuskoj na hiljade kilometara daleko od nas.Nezadovoljan sam sa svim što se dešava u državi od kad je na vlasti ova ološka stranka,ne samo stanjem u poljoprivredi i ićiću i na ostale proteste,a moj komšija samo neka sedi kući pošto mu je dobro.
 
Neka pada sto je padu sklono....

Ugledni svetski ekonomisti gotovo horski proricu krizu.Kazu docice,ali niko ne zna kada.To mu dodje nesto kao Sudnji dan-Apokalipsa....u blazoj varijanti:osmeh:.Pa dobro,ipak je bolje biti optimista nego realista,pardon,pesimista.:udri:.I ovi nasi nesto naculi pa ponavljaju kao papagaji ukljucujuci i Vrhovnog eksperta opste radikalske prakse,onog ciji se incijali dva puta ponavljaju u smrtnoj kletvi u Hariju Poteru.:haha: No,oni nisu ni bitni,niti realno sta znaju....

Znaci pamet u glavu sto se tice kredita.Vec sam o tome pisao u blogu...


http://bif.rs/2018/12/blekrok-kompa...iko-novca-da-vise-ne-znamo-gde-da-ga-ulozimo/



https://www.forbes.com/sites/lcarre...th-but-little-risk-of-recession/#53ddeda64035


https://www.dw.com/sr/ekonomski-potop-je-stvarno-blizu/a-46907269


"We worry about European political risks in the medium term against a weak growth backdrop. We believe country specific risks may ebb in the emerging world, and see China easing policy to stabilize its economy."


Pa vi vidite u kom grmu lezi zec.Kako ce Srbija docekati predstojecu krizu,ma kada ona nastupila?Pa,siguran sam da ce biti nespremna,kao i uvek.
 
Šta mislite (prvenstveno Jevto i Bradonja ) ali i ostali , šta je najsigurnije pred dolazak sloma svjestske ekonomije i krize , koja je neminovna , izgleda iza ćoška , u šta uložiti ono malo crkavice ako se ima ? Šta prodavati a šta kupovati ? Nekretnine mislim da nisu nikako pametne ma gdje god , neki kažu zlato , neki kažu hrana ( nije mi jasno kakva hrana ?) neki kažu samo čisti šuškavi keš i to u $ ili Švicarcima ? Moje lično mišljenje da je najblje uložiti u municiju .:osmeh:
 
Спреман сам за кризу

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
@ Goran Lukic hvala, takodje.
Evo Gorane ja ti verujem da protesti nisu politicki i da te niko tamo nije vozio autobusom. Medjutim, zanima me sta konkretno recimo ti ocekujes od protesta i na koji nacin? Suska se stalno o tim protestima, a te stvari mi nisu najjasnije.

Sto se krize tice, kakva god daje, dzebana dobro dodje. E, sad imam jedno zapazanje u vezi sa tim. Ovde su pre godinu ili dve organizovali neko prikupljanje nelegalnog naoruzanja. Ne znam da li je to bilo na nivou cele drzave? Uglavnom danima trubili na radiju neku parolu kao:"vratite nelegalno naoruzanje, necemo vam nista". Tako nesto. Narod naivan donosio i nakupilo se tu vala sve i svasta. Prosla uspesno ta akcija kad ti oni posle i drugu organizuju. Racunaju da ima toga jos i da se nisu svi usudili da bas sve donesu tek tako u PS. I stvarno, bili su u pravu. Opet narod sve i svasta donosio. Tako da smo sad goli ko pistolji i nacisto nespremni pa moze svako da nas zajebava kako mu se cefne. Tu sam ja jos zakljucio sta je bitno kad je kriza.
 
Aj malo i razmišljajte o procentima !

Koliko je miliona poljaka, a koliko srba, koliko procenata je mladih u poljoprivredi kod njih, a koliko kod nas, a ?

A malo razmisljajte koliko je Poljaka na radu u najbogatijim zemljama EU, prije 2008 godine bilo ih je vise od 0,5 miliona samo u Britaniji , radnika kvalifikovanih, cujem u Njemackoj neki dan od jednog mladog da od 500 vozaca u firmi u kojoj radi 80 % su Poljaci, a 10 iz HR . Jel i to ekonomsko cudo , a nisu ima padale granate na glavu niti se pucalo.
 
@ Goran Lukic hvala, takodje.
Evo Gorane ja ti verujem da protesti nisu politicki i da te niko tamo nije vozio autobusom. Medjutim, zanima me sta konkretno recimo ti ocekujes od protesta i na koji nacin? Suska se stalno o tim protestima, a te stvari mi nisu najjasnije.

Sto se krize tice, kakva god daje, dzebana dobro dodje. E, sad imam jedno zapazanje u vezi sa tim. Ovde su pre godinu ili dve organizovali neko prikupljanje nelegalnog naoruzanja. Ne znam da li je to bilo na nivou cele drzave? Uglavnom danima trubili na radiju neku parolu kao:"vratite nelegalno naoruzanje, necemo vam nista". Tako nesto. Narod naivan donosio i nakupilo se tu vala sve i svasta. Prosla uspesno ta akcija kad ti oni posle i drugu organizuju. Racunaju da ima toga jos i da se nisu svi usudili da bas sve donesu tek tako u PS. I stvarno, bili su u pravu. Opet narod sve i svasta donosio. Tako da smo sad goli ko pistolji i nacisto nespremni pa moze svako da nas zajebava kako mu se cefne. Tu sam ja jos zakljucio sta je bitno kad je kriza.

Znas za onu "predaje puske, al kod kuce da niste bez nje".
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh