Chat 7

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni ameri deluju vise alavi od kineza
A sto se tice neke velike ekonomske krize...to obican narod u Srbiji i regionu ne dotice

U vezi dosta stvari se slazem sa tobom,ali mislim da gresis sto se tice uticaja svetske krize.Itekako bi to uticalo na obican narod u Srbiji.Izvozna preduzeca su veoma osetila pad traznje u krizi iz 2008 godine.Pad je se tek osetio kod nas jace 2009 i 2010.Od 2011 imamo postepen oporavak izvoznog sektora.Ipak sve je na staklenim nogama.Rast je generisan poplavom jeftinog novca od strane ECB.U prevodu,stampaju se milijarde evra mesecno i daju komercijalnim bankama bez kamate,kako bi one tim poklonjenim novcem mogle kreditirati privredu i gradjane i tako podsticati rast potrosnje i proizvodnje.Sada je ECB donela odluku o prestanku stampanja para jer dugovi se opasno gomilaju.Dobar deo tih sredstava je zavrsio u Kini kao svetskoj fabrici.Neminovno,kamate ce postepeno rasti kako u Evropi tako i u Srbiji.Zbog toga je NBS pre par dana donela odluke o visini maksimalnog zaduzenja gradjana u odnosu na platu.Takodje su doneli odluku o maksimalnim rokovima otplate za kes i potrosacke kredite.Ove mere pre svega stite banke,jer je veliko pitanje hoce li gradjani moci da servisiraju dugove,ako do krize dodje,a pri tom neminovno porastu referentne kamatne stope,euribor i belibor (to su oni krediti sa varijabilnom kamatnom stopom vezani za euribor ili belibor i veoma su opasni,dosta su po korisnika bolji oni sa fiksnom kamatnom stopom iako je trenutno ta stopa visa nego kod varijabilnih)

- - - - - - - - - -

Gledao sam neku analizu u vezi Kine pre nekoliko dana u novembru i decembru su imali znacajno smanjenje vrednosti izvoza.Tzv. trgovinski rat daje rezultate,Kinezi usporavaju,jer je njihova privreda izvozno orjentisana.E sad,ako bi uspeli da deo tog pada kompezuju rastom domace potraznje bili bi,sto se kaze na konju.Ali izgleda da nisu u stanju to da efikasno ucine iz najmanje dva razloga.
1- proizvode neke vrste proizvoda u ogromnim kolicinama za koje oni kao drzava nemaju unutrasnje trziste.Npr.Kina u kratkom roku moze da proizvede milijardu lap-topova,za svakog Kineza po jedan,i postavlja se pitanje sta onda?Izvoz im je neophodan

2- U zemlji su i dalje ogromne socijalne razlike i srednji sloj se tek stvara.Milioni Kineza su i dalje relativno siromasni i nisu kupci tih proizvoda koje njihove fabrike proizvode.To je veliko ogranicenje.
 
Forsiraju maksimalno,ali tako rade i drugi kad mogu i gde mogu.Ni Nemci nisu bolji od njih,ali se koriste perfidnijim metodama.Nemacka je u neku ruku mala Kina sto se izvoza tice.Nemci su maksimalno iskoristili evro kao i sve tehnoloski-proizvodno slabe clanice EU,pocev od Grcke pa sve do Bugarske.

- - - - - - - - - -

Mocni nemacki industrijalci su od WWII cvrsto uvezani sa SAD.Merkel,iako je kancelar,vec sada je potpuno marginalizovana.Nemci pojacavaju retoriku kako protiv Rusa,tako protiv Kine.Videli smo i visokog evropskog funkcionera ,Nemca,na grobu Adema Jasarija.Jasno je da postoji cvrsto saveznistvo izmedju SAD i Nemacke,bez obzira na neka neslaganja.

https://www.dw.com/sr/oprezno-s-trampom/a-46597151
 
Danas i sutra da se prisetimo naših komšija i onih kojima bi dobro došla lepa reč a mesto za trpezom.
 
Ja jutros bio uhapšen , nije bila dovoljna plišana igračka , moralo je još da se podmiti .

20190106_080512_zpsuwxlb42s.jpg
 
Nista . Gledao tada još neki doktor , inače je načelnik ovamo i rekao da netreba ništa . (premda me je pitao dal nisam profesionalni vilonista , ako nisam nema potrebe ??)
Trebao sam ići da skidam gips , rekli poslije nove gdine , al otiću poslije Božića . Liči mi da je dobro ali vidjećemo. Ne boli ništa sve je pokretno kolko može u gipsu .Kad sve prste pokrećem ništa ne boli , jedino ako srednji prst sam pokrećem oće malo da žiga u gornjem dijelu dlana.
 
Jel zna neko koliko septicka jama mora biti udaljena od komsijine kuce? Jel to ima neki zakon koja je minimalna udaljenost od komsije?

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
@geci mani brines...ja cu da ti iskopam tu jamu da bude zakonski propisane dubine ako komsija upadne da ne moze da se iskobelja...ili jos bolje napravis jedan djakuzi sas`mehurici...:osmeh: uvek sam tu sa odmog...ovaj pomognem.
 
@geci mani brines...ja cu da ti iskopam tu jamu da bude zakonski propisane dubine ako komsija upadne da ne moze da se iskobelja...ili jos bolje napravis jedan djakuzi sas`mehurici...:osmeh: uvek sam tu sa odmog...ovaj pomognem.
U tome je i problem da ne kopam ja nego komsija meni.Komsijina stara kuca pa pustili nekog da tu zivi sad taj kopa drenazu a po mome da je oko 2.5 m do moje kuce pa zato pitam,od svoje kuce bezi a do moje kopa u pm....

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Je.e me taj komso jer kad sam hteo da kupim tu staru kucu od njega on poceo da mi popuje a dal znam kakva je to kvalitetna gradja na njoj a tek crep. Rekao sam mu da cu mu svu gradju vratiti u njegovo dvoriste i crep,meni treba samo plac

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Geci mislim da je zakonski 8 metara. Imao sam sličan problem oko poljskog vc-a pre 15 godina i tako je bilo ,moras se raspitati u opštini šta je aktuelno.
 
Ne znam sta da ti kazem,ispada da taj zakon su samo slova na papiru a u praksi nesto drugo.Interesantno kako ne znaju a uvek znaju na tudju stetu da rade...
 
Treba da mi prijatelj danas posalje broj od gradjevinskog inspektora pa zvacu ga posle bozica da pitam za savet

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh