Chat 7

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A i mene bi moji gosti linčovali da iznesem ribu

Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
 
Kod nas je nezamislivo u Božićnom postu spremiti mrsnu trpezu. Sve ostale slave ako padnu u sredu ili petak sprema se posna hrana. I to se striktno poštuje u više od 90% slučajeva. Naravno ima izuzetaka, ali to uglavnom kod ljudi koji su doseljeni iz nekih krajeva stare Jugoslavije, ili su izbegli 90-ih.
Nekada je bio problem za ribu, danas imaš na nekoliko mesta u gradu mogućnost da poručiš i razne vrste riba i posna jela.

Danas kod mene je teško naći pekaru da ima nešto od mrsnih peciva... jednostavno to nema ko da kupi. Svi poste Nikoljdan. I koji slave i ovi koji ne slave.
 
Ako su stari grešili to ne znači da i mladi treba da nastave. U mojoj porodici svi su slavili mrsno i dan danas slave mrsno. Kad sam počeo da slavim u svojoj kući počeo da slavm posno. Ako je post onda sve mora da bude posno.
 
Srecna slava kolege !

U mojoj okolini post se postuje i tako je oduvek.
Ako je slava na sredu ili petak sprema se posno, ako je slava u postu slavi se posno .
Tvrdim da danas ovde neces jednog naci da slavi uz pecenje.

Kakva nam je vera -takva nam je i vecera!
 
Obično pragnje ili pragnje+jare
Znam da nebi trebalo tako ali tako se radi već vekovima u našoj kući i to već stvar tradicije i navike i lenjosti, mislim da sam bio dovoljno iskren

Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
Posteno. Kod nas se ''pecenicom'' zove ono sto spremas za Bozic, a to je u 100% slucajeva ,prase, dok je u Romanijskom kraju, recimo, jagnje.
 
[h=3][/h]

Ситни колачи на славској трпези


Слава се прославља уз посну или мрсну трпезу. Све славе које падају у време поста као и оне које падају средом и петком (такође посни дани) се прослављају уз посну трпезу. Постоје само три славе које и ако падну на среду и петак се прослављају уз мрсну трпезу а то су Свети архиђакон Стефан и Свети Василије Велики, које су у периоду између Божића и Богојављења када је разрешен пост у среду и петак. Трећа слава је Свети великомученик Георгије који ако падне у "светлу седмицу", после Васкрса, може бити изузет од поста у среду и петак. Остале славе се славе уз мрсну трпезу. Постоје случајеви када свечари посну славу славе уз мрсну трпезу или обратно. Ова појава је настала када је некада у прошлости обласни епископ неком селу или породици наложио да славу славе уз посну односно мрсну трпезу или им је наложио (породици или селу) да одређену седмицу обавезно посте, па ако би некоме слава дошла у време тог одређеног поста био би у обавези да је прослави уз посну трпезу. Овакве појаве су случај када би неко село настрадало у време рата (покољ) или неке друге неприлике. Српска православна црква налаже потомцима ових породица или села да задрже обичај коју су наследили од својих предака.
У модерно доба, славска трпеза је често обилна, и може укључивати предјело (у оквиру кога се служе пите, руска салата, сухомеснати производи, пихтије), супу или чорбу, сарму, печење и славске ситне колаче (на пример ванилице, обланде, суву питу, розен торту, бајадеру). Садржај славске трпезе се кроз време мењао, па тако из старих кувара[SUP][16][/SUP] можемо сазнати да је у периоду између два светска рата било уобичајено да славски ручак буде намењен породици, а да се пријатељи и гости служе колачима и пићем, уз неизоставно жито.




Preuzeto sa vikipedije.
 
A dobro interesuje me kod ovih koji se striktno pridržavaju posta kakva je situacija sa alkoholom da li se služi kod njih za trpezom na slavi i za vreme posta?
Onako pitam čisto iz radoznalosti.
 
Kad je post biramo neko mrsavije prase, da nije jako masno.
Vec smo i popa navikli koji je iz juznijih krajeva,sad je oko 3g kod nas.
I mi tako
A janje i jare obično lojavo da ne zapinje u grlu
Uopšte mi nije jasno moji preci su bili tolika sirotinja i beda da su uopšte mogli da slave a ne da nabave ribu na planini VITOROG jedino do Splita da su isli
Bilo kako bilo naj bitnije je da se lepo proslavi kućni svetac zastitnik!
A na posnoj slavi valjda nema CUGE, dzibre,pivošine,rakidžone,špricera itd
Uvek se setim kad je dedin kolega počeo da posti, pa ga djed pitao: Boga ti Joja jes' ti toliko grešan kad moraš postiti???



Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
 
Nisu ribe posna slava. Ranije sirotinja na planini kad slavi posno lepo iznesu tursiju, kiseo kupus i posan pasuljcic i udri. Pila se meka rakija od 15-16 gradi da ih ne poobalja. Tako pricaju moji stari.
 
e04ak4.jpg
[/IMG]
Meni je danas Rodjendan,rodjen sam na Sv.Nikolu...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh