Chat 7

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Osnovale su ga 44 zemlje a sada ima skoro 200 članica , ko misli da on ili ja bolje znamo kako treba voditi monetarnu politiku državeod njih , najbolje da osnuje novo udruženje sa drugim pravilima :haha:
 
MMF je instrument zemalja kreditora....

https://www.makroekonomija.org/1-nebojsa-katic/argentine-u-raljama-finansijskih-lesinara/


Argentinski primer je slikovit.

Ne znam ni za jednu drzavu koju je MMF pomogao u razvoju svojim savetima.Voleo bih da cujem obrazlozen primer.
Znam da su Kinezi,J. Koreja,Singapur,Norveska,Finska...cak i SAD radile sve suprotno od zvanicnih smernica MMF-a.
Potrebno je malo vise kreativnosti u vodjenju ekonomskog sistema da bi on poceo da pravi rezultate,sve suprotno od deregulacij i smanjenja investicione drzavne potrosnje sto su osnovni postulati MMF-a.
 
''Strucnjaci'' mmf-a u banana-drzavama odredjuju monetarnu politiku, naredjuju sta se mora prodati od drzavne imovine ako hoces neki kredit, uz masnu proviziju , to je obicna omca oko vrata koja se steze.
 
Za Moma
Znaci mi koji smo stvorili Bambi,IMT,itd.itd. sve do elektroenergetskih objekata,zahvaljujuci kojima danas imas struju ne znamo sta je privreda i ekonomija,ali zato zna MMF,Ja bih rekao da vi u R. Srpskoj ne znate sta je drzava i da od sada treba da se pridrzavate smernica koje ce vam dati Erdogan,odnosno njegov potparol Izetbegovic...:haha:Ipak Turska bastini nasledje jedne mocne Osmanske imperije,i oni mnogo bolje znaju sta je za vas bolje od vas samih...:ppozdrav:
 
Ja nekako više vjerujem njima nego trenutnoj domaćoj vladajućoj garnituri i opoziciji zajedno , i to sa be strane Drine . (čast rijetkim izuzecima ) , a vi kako oćete. Ne mislim na erdogana i izetbegovica , prije sam napisao , nego neznam što skrećeš temu na njih i na rs , opet klasika na ovom forumu..
 
Mislio sam na zadnjih 30ak godina , pravim presjek nakon raspada komunizma , jer tu se pravi problem da uplitanje mmfa nije dobro za nas , a u tom razdoblju i živimo.
 
Momo,
Valjda je ocigledno da mi ekonomski propadamo od 1990.Mi smo tada bili srednje razvijena zemlja.Srbija jos nema obim industrijske proizvodnje iz 1989.

- - - - - - - - - -

Ljudi su takvi kakvi su.moraju se pritegnuti,nista novo...Ideje su bitne.
 
Dabome , nažalost . Štabi ja sad . Nekad je bio jednopartijski sistem , sad je demokratija , moje je da glasam ako oću , ili da ne glasam i pustim većini da odluči sto se tiče uprave . Što se tiče medjunarodne monetarne politike tu je nadležan mmf za svoje članice , ja se ni u jedno ne razumijem , niti je moje , samo me zanima koji je to novi svjetski poredak koji neki žele ili neznaju ni oni šta hoće , nešto kao vlast manjine izgleda ?? Nisam nikad čuo za to.
 
Ljudi su se uglavnom probudili i shvatili da mi idemo u ambis.Mora se prikociti,tajkuni se moraju disciplinovati,nacinalizacija i hapsenja su tojaga koja im stalno mora visiti nad glavom.Drzavni kapitalizam je put kojim idu SAD,Nemacka,Kina,itd,itd.mi se moramo sto pre prikljuciti na taj kolosek.Inace od Srbije nema nista.
Radikali su i pre rata bili ovakvi kakvi su i danas.Od njih se nista pametno i ne ocekuje....To je jedna priprosta kafanska bolumenta koja je od Kraljevine Jugoslavije napravila lakrdiju i direktno su odgovorni za kolaps te zemlje.
Njih treba drzati sto dalje od vlasti i rukovodecih pozicija jer cega se dohvate to uniste...Meritokratska elita mora biti formirana.
 
Ok , ali je problem ovde a ne mmf . Problem je : efikasno i pravedno sudstvo , korupcija , mentalitet , preduzetništvo , kućna ekonomija itd

P.S . što se tiče tvog stava o tom idealnom društvu , meriokraciji i slično , dabome da je super , da se men pita ja bih krenuo sa ooogromnim porezom na nasljedstvo , čisto za izjednačenje šansi i besplatno kvalitetno specijalizovano školstvo.
 
To mi liči kao pacijent na intenzivnoj , kome se ne svidja doktor , rješava tako što čupa infuziju dabi se riješio doktora . Neće se to desiti , nego će on umrijeti a doktor će ostati da radi dalje.
 
Mislis doktor Smrt....:osmeh:

MMF je tu zbog interesa mocnih stranih drzava.Posle rata su kolonije oslobodjene direktne kontrole,ali se formirao organ MMF za indirektnu kontrolu slabih drzava.MMF ti je kao suptilni zelenas i privatni izvrsitelj u jednom.Sve dok je tu on rovari u svom interesu,odnosno interesu svojih vlasnika....
 
MMF je organizacija koja zelenaši pod njihovim, ali ipak najboljim uslovima. Jedino oni daju keš sa kojim možeš da uposliš svoju radnu snagu. Ostali nam guraju svoju robu i radnu snagu.
Kina i Rusija su nam dali milijarde kredita, ali tek posle zelenog svetla iz MMF-a. Dolar keša nismo videli od braće, a dolarima plaćamo.
Od Rusa smo dobili robni kredit(voz/šine) a od kineza i robni i “ručni” Pa su zato most gradili kineski radnici sa njihovim materijalom a ne naši radnici.

MMF nudi pare samo ako dozvoliš da ti pregledaju knjige i ustanove da li ćeš moći da vratiš pare. Da li ćeš da prodaješ firme ili ne, njih ne zanima, ali moraš da ih založiš. Kad oni ustanove da si kreditno sposoban, daće ti kredit i Kina(kao nama za most). Ako ne sarađuješ sa MMF-om, niko ti neće pomoći kad zapne.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh