Djubrenje u malinjaku

A na jesen ufrezirati neki NPK sa visokim sadržajem kalijuma jer do proleća bi kiše i sneg trebalo da speru hlor, jer se u takvom obliku- hlornom, nalazi kalijum u standardnim NPK đubrivima.
Ovo je uopšteni savet za đubrenja, napominjem ja sam tek početik za malinu.
 
pozdrav. krajem marta sam bacio 40kg kan-a na 30 ari, sad planiram da bacim 15-og maja jos 40kg kan-a tako su mi preporucili kad sam radio analizu. sad posto mi je zemljiste malo smolnicavo mislio sam da rasturim malo stajnjaka hoce li to smetati malini ili da ipak sacekam jesen pa tad bacim stajnjak?
 
Интересује ме како се врши садња. Колико сам схватио ископа се бразда и у њу се на растојању од 25 цм (Виламет) затрпавају саднице. Е сад ме интересује чиме се прави бразда, да ли са плугом и која је дубина бразде као и дубина сађења малине. Неки кажу да треба да се сабије земља после сађења како би се истерао ваздух из земље, док други тврде да се то никако не ради јер се у тако сабијеној земљи тешко пробијају млађари на површину. Неки тврде да се треба после садње садница залити са 2-3 литра воде а други да то није неопходно. Интересује ме мишљење искусних малинара.
 
Brazu kod nas prave neki traktorom ( po meni se tako mnogo ugazi i duboko traktor pravi brazdu), po meni najlepse sa onim malim motokultivatorom od 8ks i zakacis mu brazdac pravi taman kako treba, dok neki i konjem brazadaju sto nije tako lose, a na kraju mozes i rucno ako nemas puno da sadis.
Zemlju treba sabiti ali ne nesto previse da sad gazis oko nje nego lagano pritisnes rukama oko nje da bi zemlja legla na zile.
Trebao bi zaliti osim ako ne javljaju sigurnu kisu nakon sadnje.
 
Da li se moze naci neko djubrivo kao zamena za stajnjak,u nedostatku sam sa stajnjakom prilikom sadnje malina?Hvala unapred.
 
Nekako sam misljenja da u brazdi stavim stajnjak pa posle tanak soj zemlje pa sadnicu i lagano zemlju sabijem naravno i zalijem.
Najvise me zanima da da nam kazu iskusni malinari dali je dobar ovaj postupak oko stavljanja stajnjaka.
 
Posadio sam 7,5 ari Vilamet 18.marta.
Stavio sam u brazdu:
Eurofertil 34 - 70 gr po dužnom metru
Italpolina 100 gr po dužnom metru
Phisiomax 100 gr po dužnom metru,
zatim sve zatrpano tankim slojem sitne zemlje i posađeno 6 sadnica po dužnom metru.
Prihrana Sulfamo tri puta po 20 gr po dužnom metru svakih mesec dana. Primilo se preko 95 % i trenutno su skoro sve prešle drugu žicu, koja je postavljena na 170 cm.
Stajnjak ću staviti tek na proleće iduće godine. Mislim da nije dobro stavljati stajnjak u brazdu ispod žila, jer ometa kretanje vode u zemljištu. Prihvatljivo je stajnjak zafrezerovati pre pravljenja brazde.
 
Hvala na savetu posle tvog komentara sam da ne stavljam u brazdu stajnjak nego izfrezirati tipa posle oranja razbacam po parceli pa freziram,posle toga brazda pa tretiranje kao sto si ti uradio.
 
Pozdrav, ove jeseni planiram zasaditi malinu. Stigli su rezultati analize zemljišta, pa, ako neko može, da mi napiše koje đubrivo i u kojoj količini da pripremim za 1ha.

KCL 7.60
CaCo3 % 6.13
humus % 3.70
P2O5 mg/100gr 11.1
K2O mg/100gr 20.1
 
KCL 7.60 -------------- optimalno 5,5 - 6,5 % (zemljište je bazno i nije odgovarajuće za malinu, može se prihranjivati Ureom, a i ne mora, vremenom će se povećati kiselost)
CaCo3 % 6.13 --------- srednje karbonatno 5 - 10 % ( ne treba dodavati kreč)
humus % 3.70 --------- optimalno 3 - 5 % ( pođubriti stajnjakom 30 - 50 t/ha)
P2O5 mg/100gr 11.1 --- optimalno oko 15 mg/100gr
K2O mg/100gr 20.1 ---- optimalno oko 25 mg/100gr
N2 -------------------- optimalno > 0,2 %

Đubrenje NPK đubrivom 700 - 800 kg/ha
Prihrana u tri navrata: (
1.prvo prihranjivanje azotom kada izbiju mladi izdanci; 2.drugo kada isti dostignu oko 30 cm; i 3. treće kada izdanci dostignu oko 60 cm.) UREA ukupno 50 kg/ha (zato što je zemljište bazno).


 
Đubrenje NPK đubrivom 700 - 800 kg/ha
Prihrana u tri navrata: (
1.prvo prihranjivanje azotom kada izbiju mladi izdanci; 2.drugo kada isti dostignu oko 30 cm; i 3. treće kada izdanci dostignu oko 60 cm.) UREA ukupno 50 kg/ha (zato što je zemljište bazno).


1. Da li potrebno da kalijum bude u sulfatnoj formi?
2. NPK....koja formulacija?

INače hvala za napisane optimume.
 
Ja sam prilikom sadnje koristio Eurofertil 34 a u malinjaku koji je u rodu Eurofertil 37 i rusku 16:16:16
Prihrana Yara Liva Nitrabor i Sulfamo.
Pošto želim da malo eksperimentišem dogodine ću ići na Yara Mila Complex - 500-800 kg/ha i od početka do kraja cvetanja tri prihrane sa Yara Liva Nitrabor 75-100 kg/ha. Ovo je po preporuci proizvođača.
 
Kolege kod izbora u kom obliku Kalijum u koje rezultate se gleda i od čega zavisi taj izbor?Hvala.
 
Pa generalno bi za vocarstvo trebalo ici sa kalijum sulfatom jer je vecina vocki ako ne i sve osetljivo na hlor. Kojeg ima u kalijumhloridu a taj se stavlja u djubriva za ratarske kulture. To se donekle moze zaobici ako se kalijum hlorid daje ujesen kada se hlor do proleca ispere. Ali bez obzira na to sumpor je takodje vazan i ima svoju ulogu tako da ja glasam za kalijum sulfat:)
 
trenutno se samo cujem sa par clanova na mob i tako pricam satima.
trenutna cena sa kojom manji trenuto prodaju malinu vecim hladnjacarima,mislim refuz i zamrznuto je 320din
inace ko hoce kontakt neka se javi na pp i ostavi mob i da se cujemo
necu svoju energiju i vremee visse da gubim na BUDALE
 
Stigli su mi rezultati zemljista pa ako moze neko da posavetuje sta dalje, unapred hvala

PH u vodi 5.47
PH u KCL 4.59
CaCO3 0-2%
Humus 4.91%
N 0.25%
P205[mg/100g] 9.69
K20[mg/100g] 22.55
 
Frigy, vama je zemljiste dobro za malinu, tj. ne spada u bazno. Optimalno za humus je 3-5 % ako je ispod 3% bilo bi dobro da se doda ZEOMIN (do 50t) u kombinaciji sa stajnjakom. Sto se tiče CaCo3, optimalno je 3-5 %, moje skromno mišljenje je da je potreban ZEOMIN (oplemenjivač i đubrivo) u kombinaciji sa stajnjkom (kompost) ili ZEOMIN u kombinaciji sa preset. Zeomin se preporučuje 300kg na hektar. I ono što jos primećujem u analizi jeste niža vrednost fosfora. Nadam se da sam bar malo pomogla...
 
Nazad
Vrh