Djubrenje u malinjaku

Aleksandre, ja sam sadnju pre 2 godine obavio na sledeći način: kopao sam kanal dubine 40cm i širine ašova. Na 20-tak cm sam stavljao stajnak koji sam prekrio tankim slojem zemlje od 2-3cm kako ne bi koren maline došao u kontakt sa stajnakom, pošto bi se u tom slučaju sadnica osušila. U poljoprivrednim apotekama ima neka tečnost, zaboravio sam tačan naziv u koju se potapaju sadnice pre nego što se stave u zemlju. Meni je čovek rekao da tako potopljene stoje 2-3h pre nego što se zasade. Posle toga sadnice sam ubacivao na dubinu od 20 cm i zatrpavao zemljom. Nakon 15-tak dana bacio sam po 10g veštaka (od prilike za pola šake). Ovakvom sadnjom od 620 sadnica nije se primilo samo 5. Isti ovakav princip planiram da odradim do kraja oktobra za još 600 sadnica. Što se tiče stajnaka otišlo mi je 33 uvršnih poljoprivrednih kolica.
 
Cijena jedne prikolice stajnjaka u B.Luci je od 50-80KM u zavisnosti od nacina utovara i velicine prikolice.
 
Imam isti ovaj post ali u pogresnoj temi(verovatno)
Treba da sadim 10 ari polane i imam oko 5 tona stajnjaka koji nije pregoreo nego je totalno sirov.U pitanju je mesani svinjski i govedji stajnjak.Planirao sam da to zaorem da freziram i da sadim malinu.
Da li je ovakav stajnjak dobar za to sto mi treba i da li cak moze da dovede do problema u malinjaku s obzirom da je sirov i da je oko polovine svinjski?
 
Posle sadnje malina u proljece 800 sadnica je u pitanju... Kad se baca NPK (kako vec) i KAN?
I koliko bih kg trebalo na ovoliku kolicinu sadnica?
 
Ja sam bacio sirovi govedji stajnjak preko cijele parcele,odmah razbacao i orao... Pa sta bog da...
 
Poslednja izmena od urednika:
Uzeo sam danas Fertilovo vestacko djubrivo 5-16-24, planiram sutra da bacam 4kg po aru, tj samo u redove gde sadim malinu...Koja je razilka izmedju 5-16-24 u donosu na 8-16-24?
 
Meni ne stigne da se zgori stajnjak pa ne znam sto je los ovaj svez, jel samo zbog dosta korova i trave koja nikne zbog njega?
 
Bice trave i korova ako bas po citavoj parceli gdje ce ti biti maline... to se podrazumjena...
E sad,ti ako bacis svjezi stajnjak najbolje ti je da odmah razbacas i ores! Jer ako stajnjak ostane na parceli par dana moze da se pojavi "Nesto na "M" se zove nisam bas siguran pravog imena" ta neka bolest sta ti ja znam! Najbolje bi ti bilo da nadjes na internetu malo izguglaj kao i ja...
 
Pa razlika ti je u sadrzaju azota .... U formulaciji 5 - 16 - 24 ga ima 5 % tj . 5 kg na 100 kg djubriva a u ovoj drugoj formulaciji 8 % ...... Za ovu prvu formulaciju nisam čuo tj. nisam dosad koristio mada ako se djubrenje obavlja ovih dana bolje je mineralno djubrivo sa manjim sadržajem azota kao sto su ove dve formulacije jer je azot pokretljiv, kasnije u toku vegetacije vršiti prihranu sa azotnim đubrivima ( KAN )

- - - - - - - - - -

Meni ne stigne da se zgori stajnjak pa ne znam sto je los ovaj svez, jel samo zbog dosta korova i trave koja nikne zbog njega?

Đubrenje poluzgorelim stajnjakom ili kako je ovde neko napisao čak i " sirovim" stajnjakom nije dobro ..... fermentacijom stajnjaka unistava se seme korova , borba sa korovom u malinjaku je izuzetno teska pa sto bi ako smo pripremom parcele tj . prskanjem i unistavanjem korovskih biljaka pre obrade to donekle rešili sada rizikovali i sami širili korovske biljke.

Malina ima plitak korenov sistem , unošenjem nezgorelog stajnjaka u zemljište rizikujemo i štete koje mogu da izazovu miševi i mraz .... Kako miševi i mraz ? Svi vi znate da se oslobađa toplota dok stajnjak polako sagoreva , toplota i te semenke privlače glodare ovih zimskih meseci , glodari prave kanale oko korenovog sistema maline , a kroz te kanale prodire hladan vazduh i šteti korenu maline .... Zbog miševa mnogi malinari i izbegavaju đubrenje stajnjakom ili ga primenjuju rano u proleće , nema ništa efikasnije i bolje za malinu od redovnog đubrenja sa pregorelim stajnjakom ( naročito ovčijim)
Da ne zaboravim a to je mozda i najbitnije da je stajnjak organsko đubrivo , hranjivi elementi iz stajnjaka su za biljke nedostupni u organskom obliku i moraju se mineralizovati tj preći u oblike dostupne voćkama . To se dešava postepeno a samo dejstvo stajnjaka traje više godina , mada se po nekima u prvoj godini posle đubrenja ( ali sa PREGORELIM ) stajnjakom mineralizuje 50 % .....
 
ja sam u decembru bacio 50 kg linzerov 15:15:15 na 10 ari maline. a sada sam uzeo neki adriatica dunav -vukovar 7:20:14 isto 50 kg. jel imao neko iskustvo sa ovom formulacijom npk 7:20:14?
 
Sutra ili prekosutra sadim stotinak sadnica vilameta crnog, u dva reda, pa nisam siguran cime da djubrim. Imam pregoreo govedji stajnjak koji bih mogao u red da bacim ali se plasim da ne izgori koren bez obzira sto bih stajnjak zatrpao, jer ako ide tako onda treba dobro da se stavi zemlja preko stajnjaka a to podrazumeva dublje kopanje. Ili da bacim oko biljke kad posadim NPK 8:16:24? Ili oba :) ? I kupinu imam nekih dva reda da posadim, pa da li bi djubrenje za malinu vazilu i za kupinu?
 
sta sada da bacim od vestackog djubriva na malinu koja je je posadjena u jesen 2013,ja nemam maline mnogo, 5 redova od 10 metara duzine ( pola Miker,i pola Vilamet)i bio bih vrlo zahvalan na savetu:
1.Koja vrsta vestackog djubriva( NPK.KAN. UREA.)????
2.Koju kolicinu vest.djubriva??????
Unapred hvala,nemam koga da pitam pa se nadam da ce mi neko pomoci.:ppozdrav::sjasi::kisa:

- - - - - - - - - -

bilo ko?::pomoc:;
 
pozgrav!
nov sam u svemu ovome a planiram posadiei nekih 20 ari maline pa me interesuje, između ostalog, pri uzorkovanju zemlje za analizu dali za malinu treba nositi uzorak zemlje i sa 60 cm ili je dovoljno samo uzorak 30 cm????:sta:
unapred zahvalan na odgovoru.
planiram ovih dana uzorkovati,samo da malo prosuši od kiše,pa bi mi odgovor dobro dosao sto pre

- - - - - - - - - -

e da još jedno pitanje.
dali je obavezno baciti stajnjak pre uzoravanja, ako nebudem u mogucnosti ga nabaviti, dali moze nesto drugo da ga zameni
 
Znaci Gorane kako sam ti i ranije kazao,pre bacanja stajnjaka uzmes uzorak sa tri mesta i to recimo npr.dijagonalno sa pocetka njive ,sa sredine i sa kraja njive sve sa dubine 30/40cm po jednu lopatu zemlje sa svakog mesta i tu zemlju pomesas u jedan veci paket ili sl.,a zatim iz toga paketa uzmes dio zemlje u kesu i poneses na analizu,u nadi da ti je jasno poz.,i vidimo se u miljevice :osmeh: a zasto prefiks dvd.
 
to mi ostalo od ranijeg "posla" pa me mrzelo smisljati movo na brzinu :osmeh:
imas pitanje za tebe od mene na temi sadnje ;-)
a sto se tiče procedure uzorkovanja to vec znam kako se radi ali sam radio za vinograd a tamo je islo i na 60cm, zato nisam bio upucen dali treba i za malinu uzorak na 60 cm,al u svakom slucaju hvala.
pozdrav
 
Poslednja izmena:
pozdrav. hteo bi da znam koliko je dovoljno baciti stajnjaka na 25ari blago smolnicave zemlje da bi bila malo rastresitija i da li je bolje kada se baci stajnjak odmah frezovati ili cekati prolece?
 
Nazad
Vrh