Djubrenje u malinjaku

Najverovatnije nije pravilno uzet uzorak za analizu. Ako je neka od ove dve analize bila besplatna - ta verovatno nije tačna. Došao sam do zaključka da kod besplatnih analiza ne treba napisati koja je kultura u pitanju. Ako date uzorak iz maline, a napišete kukuruz, rezultat analize će biti kao da je u pitanju zemlja iz njive sa kukuruzom.
 
Kakva drzava takva i analiza... ko zna ko mi je i radio! Ne znam zasto uopste i daju gratis analizu za registrovano gazdinstvo kad ga ne urade kako treba, Samo proizvedu kontra efekat. Baci se pogresno djubrivo, i dobije jos manji prinos nego sto bi bio da se ide sa stadardnim djubrenjem.
Ne znam gde uopste mogu da uradim sigurnu analizu, nije mi problem da platim ako znam da je to to.
Uostalom sad je svakako kasno, tek na jesen sledece godine nova analiza.
 
Pozz svima novi sam na forumu imam malinu fertodi 30 ari i imam mali problem s nedostatkom željeza u zemljištu šta je naj bolje da se stanje s željezom popravi hvala unaprijed
 
milos2506
Jedna od analiza nije dobra. Verovatno.
1. Pogledaj na netu kako se uzima uzorak zemlje.
2. Uzmi uzorak
3. Dogovori se sa "Poljoprivrednom stanicom Novi Sad" da ti naprave analizu a uzorak ćeš im poslati brzom poštom. Analiza N-min košta 1200 din.
4. Po meni još bolje: kontaktiraj člana Pseudomonas, da ti oni u BG naprave analizu, sa komplet mikroelementima.

- - - - - - - - - -

Pozz svima novi sam na forumu imam malinu fertodi 30 ari i imam mali problem s nedostatkom željeza u zemljištu šta je naj bolje da se stanje s željezom popravi hvala unaprijed

Ja imam takav problem u aroniji. Najčešće je problem što ga ne može usvojiti iz zemljišta.
Prvo napravi analizu zemljišta N-min, tamo će biti i pH.
 
Postovane koleg, pre svega veliki pozdrav i da nam ovaa godina svima bude jos uspesnija i rodnija od prethodne... zeleo bih da Vas pitam za savet u vezi djubrenja. Naime analiza *(PSSS Čačak) mi je pokazala za mene neočekivane rezultate.
pH u MKCl 7.16
Humus 5.38
P2O5 33.5
K2O preko 40
ukupni azot 0.27

Sada sam u velikoj dilemi sta i kako raditi. Planinski sam predeo, gde su zemljista uglavnom kisela, pa me pH bas cudi. Da li sada ici osnovno djibrenje bez kalijuma (recimo ENTEC 20:20:0), a kasnije AN, Yara liva nitrabor, ili nesto trece ... I prosle godine su mi rezultati bili slicni (PSSS Krusevac) pa sam sada promenio, cisto da proverim. Ispostovao sam preporuku, rod je bio dobar, kao i svuda ali su mu maline bile sitnije, sto se nije ranije desavalo. Zato mi nije jasno, odkud ovoliko kalijuma a plod sitan???
Molim za savet...

Вјероватније је да имаш земљу са мањим садржајем фосфора и мањим ПХ. Онолика количина фосфора је мало вјероватна, а за твој крај и ПХ од преко седам је скоро немогућ.
 
pozdrav. krajem marta sam bacio 40kg kan-a na 30 ari, sad planiram da bacim 15-og maja jos 40kg kan-a tako su mi preporucili kad sam radio analizu. sad posto mi je zemljiste malo smolnicavo mislio sam da rasturim malo stajnjaka hoce li to smetati malini ili da ipak sacekam jesen pa tad bacim stajnjak?

jesi li samo bacio za struk maline ili si zatrpavao u zemlju,sa obe strane reda ili samo sa jedne.hvala
 
Da li je neko koristio izraelsko Haifino djubrivo "multicomp base 14:13:20" i ostale Haifine proizvode i kakva su mu iskustva!
 
Kod nas u Ivanjici siforga se nekada koristila kao zamena za stajnjak a sada ljudi bacaju:itapolinu,humusvitastalatiko i druga organska djubriva razlicitih proizvodjaca!
 
Pa sva su ona obicno formulacije 4:4:4 ili ona jaca 5:5:5!
Kalijumom ces obogatiti zemlju pre nekim osnovnim djubrivom a ne organskim!
Ne znam kakva ti je analiza zemljista,da li si radio!?
 
u granicama zadovoljavajucim je analiza,

- - - - - - - - - -

e sada me zanima stajnjak jeste NAJHRANJIVI ALI IMA I MANA PA ME INTERESUJE KOJE DJUBRIVO JE NJEMU NAJSLICNIJE DA NEBIH OSIROMASIO ZEMLJISTE I NADJEM DA JE TO HOLANDSKO SIFORGA
 
Poslednja izmena:
Ta tema koje je najbolje umesto stajnjaka je jako diskutabilna!
Svaki proizvodjac i trgovac hvale robu koju imaju u ponudi a da li stvarna vrednost to sto pise na dzaku ko to zna....ne znam gde si nasao taj podatak za siforgu ali moze a i ne mora biti da je tacno....iskreno iz licnog iskustva na svom malinjaku jedne godine bacao sam stajnjak u 2/3 parcele i 1/3 humusvitastalatiko jer nisam imao za sve dovoljno stajnjaka....nikakve razlike u rodu i zelenoj masi nije bilo....i u godinama kada sam samo bacao organsko djubre umesto stajnjaka imao sam prinos od 22-31t/ha maline!
 
Pozdrav!
Neki dan sam u temi Polana postavio ovo pitanje, ali nije bilo previše zainteresiranosti od strane malinara (vjerojatno ne prate temu pošto rijetko tko ima polanu).
Pitanje je glasilo: Koliko mineralnog đubriva dajete na 1 dužni metar (ili 100 m), ja stavljam oko 10 kg na 100 m (to ispada cca 40 kg na 10 ari)?
 
Ta tema koje je najbolje umesto stajnjaka je jako diskutabilna!
Svaki proizvodjac i trgovac hvale robu koju imaju u ponudi a da li stvarna vrednost to sto pise na dzaku ko to zna....ne znam gde si nasao taj podatak za siforgu ali moze a i ne mora biti da je tacno....iskreno iz licnog iskustva na svom malinjaku jedne godine bacao sam stajnjak u 2/3 parcele i 1/3 humusvitastalatiko jer nisam imao za sve dovoljno stajnjaka....nikakve razlike u rodu i zelenoj masi nije bilo....i u godinama kada sam samo bacao organsko djubre umesto stajnjaka imao sam prinos od 22-31t/ha maline!

Ako nije tajna iz kog dela si radaljeva i gde su ti malinjaci jer nisam znao da neko kod nas postize 310kg po aru. Pozdrav
 
Ako sad ne uspijem unijeti stajnjak (u pitanju je novi zasad) da li mogu kasnije da ga nadohnadim niz redove i frezanjem.Vrijeme mi neda unić sa traktorom pa sam mislio sa malom frezom za usitnim samo redove i posadim a kasnije između da obradim.
 
Kada sadim malinu ne dajem nikakvo djubrivo...Samo je posadim...Kasnije dajem stajnjak i vestak sa obe strane reda i to freziram po mogucnosti cim bacim da sto pre udje u zemlju i ne isparava na vazduhu,da se sto pre umesa sa zemljom...

Mislim da prave zamene za stajnjak NEMA.Ja ga kupujem i mucim se da ga razbacam uglavnom rucnim kolicima jer su mi vecina parcela strme...I placam radnike..I jurim gde cu ga naci,pa kad ce mi dovuci,danas,sutra pa ne dodje itd itd...Mnogo bi mi bilo jeftinije i KULTURNIJE fino kupiti dzacice i baciti zamenu...Ali licno mislim da prave zamene nema...bar kod nas...

pozdrav
 
Nazad
Vrh