Djubrenje u malinjaku

a1eksandar

Novajlija
Učlanjen(a)
13 Maj 2010
Poruka
23
Lokacija
Šabac
Možda malo glupo pitanje ali pošto sam početnik molim za razumevanje ::namigivanje::

Kako se djubri stajnjakom u malinjaku? Interesuje me jel to ide ručno ili nekakvom mehanizacijom? Razmišljam da ako je mehanizacija u pitanju omda se mora ostaviti dovoljan medjuredni prostor?

Zahvaljujem unapred :ppozdrav:
 
Ja licno djubrim rucno, vazno je da ima dovoljan razmak izmedju redova da moze traktor i prikolica da prodju. Onda jedan vozi traktor a dvoica bacaju djubre sa prikolice. Tako barem ja radim dugo godina, mozda neko ima bolje resenje, pa bih voleo i to da cujem... :ppozdrav:
 
Jel bacaš samo u redove gde su posađene maline ili i u međuredni prostor? Negde sam pročitao da neko baca i u međuredni prostor.

Koliki mi razmak treba za prolazak traktora i prikolice? Jel 2,5m dovoljno ili treba više?

:ppozdrav:
 
a1eksandar je napisao(la):
Možda malo glupo pitanje ali pošto sam početnik molim za razumevanje ::namigivanje::

Kako se djubri stajnjakom u malinjaku? Interesuje me jel to ide ručno ili nekakvom mehanizacijom? Razmišljam da ako je mehanizacija u pitanju omda se mora ostaviti dovoljan medjuredni prostor?

Zahvaljujem unapred :ppozdrav:

Ja sam djubrio kupine prikolicom za razbacivanje stajnjaka,samo sa iskljucenim bocnim vitlovima.I posle djubrenja oranje.Znas onaj plug sto se pomera,pa ide iza tocka.Ujedno odorem ono sto tanjiraca nabaci na red.
 
Pazi ovako, svake jeseni izvlacim i bacam za struk maline, a proslog proleca sam izvukao i po sredini pa zatim prosao frezom. A razmak 2.5 je sasvim dovoljan, kod mene je 2.4 m i prolazim glat.... Jesenas cu da izvucem i za struk i po sredini posto imam dovoljno djubreta i obavezno da freziram.... :ppozdrav:
 
@xsale:
A čekaj ako su bočni vitlovi nešto za razbacivanje djubriva sa strane zar ne bi i oni trebali biti uključeni? Ili oni bespotrebno prebacuju?:sta:

@Dukanac:
Hvala na objašnjenjima sad mi je jasnija slika :ppozdrav:
 
a1eksandar je napisao(la):
@xsale:
A čekaj ako su bočni vitlovi nešto za razbacivanje djubriva sa strane zar ne bi i oni trebali biti uključeni? Ili oni bespotrebno prebacuju? :sta:

@Dukanac:
Hvala na objašnjenjima sad mi je jasnija slika :ppozdrav:

Bocni vitlovi bacaju djubre po kupini,ostaje na njoj,a i desava se da izbaci veci komad pa onda se lomi.
Prikolica taman pokrije izmedju redova i baci cak i u red sa ukljucenim samo zadnjim vitlovima,ali obavezno posle da se zaore.Popravi se rastresitost zemlje,a i iskoristi se daleko bolje stajnjak.
Otprilike svake 3. godine bi trebalo tako da se djubri.
 
hvala na odgovorima :ppozdrav: Prijatelj koji ima farmu svinja mi kaže da on ima stajskog i da izvlačim koliko hoću samo što meni treba dobro zagoreli stajnjak.

Kako da napravim od tog stajnjaka dobro zagoreli? I može li svinjski stajnjak za maline?
 
Za maline se kao najbolje pokazalo kokošije đubrivo. Teško ga je naći, a znam čoveka koji kod nas ima farmu kokošaka i sedmično je čisti pa se zakazuje ko će da pokupi a prikolicu naplaćuje 20 eura. Važno je samo voditi računa da se ne baci previše jer malina može da izgori jer je poprilično jako.
Pored kokošijeg, nije loše nj ovčije.

Što se tiče svinjskog đubriva, mislim da je ono slabo i ne poznajem nikog ko ga koristi.
 
Odlicna tema,posto sam i ja pocetnik pa me sve zivo interesuje!
Imam poprilicno stajnjaka koji bukvalno trune,pa bi ga naravno iskoristio. Radi se o ovcijem i govedjem.
E sad,komsija koji izvestan niz godina ima maline (na 12 ari) nikada nije stavljao stajnjak i kaze da nije ni potreban!
Ove godine je na tih 12 ari imao zaradu od 3,000 evra i sve radi sam sa suprugom.
Uopste oko malina, postoje koliko mi se cini vise misljenja. Ja sam recimo spremio i KPK,taj isti komsija (POUZDANO ZNAM) da ih nikada ne zaliva.
Ako moze i jedno pitanje,orem sada u drugoj polovini oktobra i planiram odmah zasad sorte meeker. Da li je bolje da ih sadim sad na jesen ili na prolece?
Hvala unapred!
 
sadnja je uvek bolja u jesen i obavezno uspravno sadnice da postavljate,jer jeste tako malo sporije ali je za dalje dosta lakse,kad treba frezovati,ne mozes prici blizu...itd.... a sto se tice djubrednja,obavezno...citam i vidim da sad planiras da ores,pre nego sto to uradis moj preglog je da razbacis na povrsinu od 1 ha negde oko 12-13 traktorskih prikolica....e sad koliko ti planiras da posadis? lako je izracunati koliko ti treba...
Post je spojen: [time]1285710018[/time]
_________________________________________________
Racanin B.B je napisao(la):
Odlicna tema,posto sam i ja pocetnik pa me sve zivo interesuje!
Imam poprilicno stajnjaka koji bukvalno trune,pa bi ga naravno iskoristio. Radi se o ovcijem i govedjem.
E sad,komsija koji izvestan niz godina ima maline (na 12 ari) nikada nije stavljao stajnjak i kaze da nije ni potreban!
Ove godine je na tih 12 ari imao zaradu od 3,000 evra i sve radi sam sa suprugom.
Uopste oko malina, postoje koliko mi se cini vise misljenja. Ja sam recimo spremio i KPK,taj isti komsija (POUZDANO ZNAM) da ih nikada ne zaliva.
Ako moze i jedno pitanje,orem sada u drugoj polovini oktobra i planiram odmah zasad sorte meeker. Da li je bolje da ih sadim sad na jesen ili na prolece?
Hvala unapred!


ispod je odg za tebe,to sam zaboravio da napisem....poz
 
Dzogi_89 je napisao(la):
sadnja je uvek bolja u jesen i obavezno uspravno sadnice da postavljate,jer jeste tako malo sporije ali je za dalje dosta lakse,kad treba frezovati,ne mozes prici blizu...itd.... a sto se tice djubrednja,obavezno...citam i vidim da sad planiras da ores,pre nego sto to uradis moj preglog je da razbacis na povrsinu od 1 ha negde oko 12-13 traktorskih prikolica....e sad koliko ti planiras da posadis? lako je izracunati koliko ti treba...
Post je spojen: [time]1285684818[/time]
_________________________________________________
Racanin B.B je napisao(la):
Odlicna tema,posto sam i ja pocetnik pa me sve zivo interesuje!
Imam poprilicno stajnjaka koji bukvalno trune,pa bi ga naravno iskoristio. Radi se o ovcijem i govedjem.
E sad,komsija koji izvestan niz godina ima maline (na 12 ari) nikada nije stavljao stajnjak i kaze da nije ni potreban!
Ove godine je na tih 12 ari imao zaradu od 3,000 evra i sve radi sam sa suprugom.
Uopste oko malina, postoje koliko mi se cini vise misljenja. Ja sam recimo spremio i KPK,taj isti komsija (POUZDANO ZNAM) da ih nikada ne zaliva.
Ako moze i jedno pitanje,orem sada u drugoj polovini oktobra i planiram odmah zasad sorte meeker. Da li je bolje da ih sadim sad na jesen ili na prolece?
Hvala unapred!


ispod je odg za tebe,to sam zaboravio da napisem....poz
Prvo,hvala puno na odgovoru i volji da pomognes!
Planiram na 15 ari za pocetka,a kasnije bi malinjak verovatno prosirio.
 
dal je ko od vas nadjubrio malinjak sa 8-16-24 djubrivom i kada ja jos nisam a planiram posle prvog snega kupio sam 100 kg na 14,5 ari
 
Podrav,ja sam novi na forumu.I mene zanima koliko đubriva treba za 65 ari. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
:sta: Sve zavisi od analize zemljišta.
Ovo je orjentaciono: 10t/ha stajnjaka (ovčiji ili kravlji) svake godine + NPK u odnosu 1.5:1:2 čistog hraniva, azota 150kg-200kg/ha. Ostalo izračunaš. Možda izgleda puno al treba nabrati 20t i više po hektaru.
:ppozdrav:
 
ovo ni meni nije jasno mislim ova formulacija jesenjeg :sta:
ali meeker ce da ga elaborira pa ce da nam bude jasno :ppozdrav:
 
:sta: Kako nije jasno :sta:. Bar kod mene nema za kupiti đubrivo takve formulacije koja odgovara malini NPK 15:10:20. Hteo sam reći da je to odnos koji odgovara malini 1.5:1:2. Ali ima za kupiti drugih formulacija pa u jesen ideš sa P i K a u proleće samo azot i pokušaš da napraviš ovaj odnos. Nadam se da je jasno. Znači na 1ha bi trebalo 150kg azota + 100kg fosfora + 200kg kalijuma. A sigurno znate da u 100Kg KAN-a ima 27% = 27kg azota ili 100kg u NPK 8:16:24 8kg azota + 16kg fosfora + 24kg kalijuma.
 
Ja sam bacao 15 15 15 zadnjih 5 godina, i nisam zadovoljan prinosom. Sad cu cim spadne sneg da bacim 8-16-24, jer ga moj ujak baca zadnje 3 godine i ima 50% bolji prinos od mene... Doduse ima i manju povrsinu i bolje ga obradi. Ja sam danas dao otkaz u salonu zabave posle 15 godina i resio sam da se maksimalno posvetim malini,kupini i sljivi... Imam blizu 1h pod malinom, 50 ari pod kupinom i tek posadjen 1h sljive, i sve sam do sad obradjivao navrat nanos. Cale mi je svez penzioner, a supruga i majka pomagace popodne i vikendom posto obe rade pre podne...
 
Dali neko zna kolika je cena stajnjaka đubreta po jednoj prikolici,koliko je otprilike dovoljno platiti,treba da kupim đubreta a neznam predstavu koja je cena,hvala unapred
 
Nazad
Vrh