poljolink
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 20 od 55

Tema: Djubrenje u malinjaku

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    23
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 1 put na 1 poruci
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Djubrenje u malinjaku

Možda malo glupo pitanje ali pošto sam početnik molim za razumevanje

Kako se djubri stajnjakom u malinjaku? Interesuje me jel to ide ručno ili nekakvom mehanizacijom? Razmišljam da ako je mehanizacija u pitanju omda se mora ostaviti dovoljan medjuredni prostor?

Zahvaljujem unapred

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Poruka
    1,402
    Zahvalio se
    9
    Zahvaljeno 37 puta na 22 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odg: Djubrenje u malinjaku

Ja licno djubrim rucno, vazno je da ima dovoljan razmak izmedju redova da moze traktor i prikolica da prodju. Onda jedan vozi traktor a dvoica bacaju djubre sa prikolice. Tako barem ja radim dugo godina, mozda neko ima bolje resenje, pa bih voleo i to da cujem...

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    23
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Jel bacaš samo u redove gde su posađene maline ili i u međuredni prostor? Negde sam pročitao da neko baca i u međuredni prostor.

Koliki mi razmak treba za prolazak traktora i prikolice? Jel 2,5m dovoljno ili treba više?

Moderator xsale avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    1,206
    Zahvalio se
    132
    Zahvaljeno 415 puta na 223 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: a1eksandar
    Možda malo glupo pitanje ali pošto sam početnik molim za razumevanje

Kako se djubri stajnjakom u malinjaku? Interesuje me jel to ide ručno ili nekakvom mehanizacijom? Razmišljam da ako je mehanizacija u pitanju omda se mora ostaviti dovoljan medjuredni prostor?

Zahvaljujem unapred
    Ja sam djubrio kupine prikolicom za razbacivanje stajnjaka,samo sa iskljucenim bocnim vitlovima.I posle djubrenja oranje.Znas onaj plug sto se pomera,pa ide iza tocka.Ujedno odorem ono sto tanjiraca nabaci na red.
    Ne vredi prodavati ono što ti hoćeš da prodaš. Moraš da prodaješ ono što možeš da prodaš. Moraš da imaš na tezgi ono za šta postoji kupac.

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Poruka
    1,402
    Zahvalio se
    9
    Zahvaljeno 37 puta na 22 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Pazi ovako, svake jeseni izvlacim i bacam za struk maline, a proslog proleca sam izvukao i po sredini pa zatim prosao frezom. A razmak 2.5 je sasvim dovoljan, kod mene je 2.4 m i prolazim glat.... Jesenas cu da izvucem i za struk i po sredini posto imam dovoljno djubreta i obavezno da freziram....

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    23
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@xsale:
    A čekaj ako su bočni vitlovi nešto za razbacivanje djubriva sa strane zar ne bi i oni trebali biti uključeni? Ili oni bespotrebno prebacuju?

@Dukanac:
    Hvala na objašnjenjima sad mi je jasnija slika

Moderator xsale avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    1,206
    Zahvalio se
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: a1eksandar
    @xsale:
    A čekaj ako su bočni vitlovi nešto za razbacivanje djubriva sa strane zar ne bi i oni trebali biti uključeni? Ili oni bespotrebno prebacuju?

@Dukanac:
    Hvala na objašnjenjima sad mi je jasnija slika
    Bocni vitlovi bacaju djubre po kupini,ostaje na njoj,a i desava se da izbaci veci komad pa onda se lomi.
    Prikolica taman pokrije izmedju redova i baci cak i u red sa ukljucenim samo zadnjim vitlovima,ali obavezno posle da se zaore.Popravi se rastresitost zemlje,a i iskoristi se daleko bolje stajnjak.
    Otprilike svake 3. godine bi trebalo tako da se djubri.
    Ne vredi prodavati ono što ti hoćeš da prodaš. Moraš da prodaješ ono što možeš da prodaš. Moraš da imaš na tezgi ono za šta postoji kupac.

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    23
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

hvala na odgovorima Prijatelj koji ima farmu svinja mi kaže da on ima stajskog i da izvlačim koliko hoću samo što meni treba dobro zagoreli stajnjak.

Kako da napravim od tog stajnjaka dobro zagoreli? I može li svinjski stajnjak za maline?

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Poruka
    151
    Zahvalio se
    26
    Zahvaljeno 10 puta na 6 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0

Za maline se kao najbolje pokazalo kokošije đubrivo. Teško ga je naći, a znam čoveka koji kod nas ima farmu kokošaka i sedmično je čisti pa se zakazuje ko će da pokupi a prikolicu naplaćuje 20 eura. Važno je samo voditi računa da se ne baci previše jer malina moše da izgori jer je poprilično jako.
    Pored kokošijeg, nije loše nj ovčije.

Što se tiče svinjskog đubriva, mislim da je ono slabo i ne poznajem nikog ko ga koristi.

10. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku MPopovic na ovoj poruci:

Jovanovic M. (19-06-13)

Moderator xsale avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    1,206
    Zahvalio se
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ja koliko sam cuo,svinjsko djubre se ne sme koristiti za djubrenje bilo kog voca.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Poruka
    12
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odlicna tema,posto sam i ja pocetnik pa me sve zivo interesuje!
    Imam poprilicno stajnjaka koji bukvalno trune,pa bi ga naravno iskoristio. Radi se o ovcijem i govedjem.
    E sad,komsija koji izvestan niz godina ima maline (na 12 ari) nikada nije stavljao stajnjak i kaze da nije ni potreban!
    Ove godine je na tih 12 ari imao zaradu od 3,000 evra i sve radi sam sa suprugom.
    Uopste oko malina, postoje koliko mi se cini vise misljenja. Ja sam recimo spremio i KPK,taj isti komsija (POUZDANO ZNAM) da ih nikada ne zaliva.
    Ako moze i jedno pitanje,orem sada u drugoj polovini oktobra i planiram odmah zasad sorte meeker. Da li je bolje da ih sadim sad na jesen ili na prolece?
    Hvala unapred!

Član
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Poruka
    986
    Zahvalio se
    163
    Zahvaljeno 46 puta na 36 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

sadnja je uvek bolja u jesen i obavezno uspravno sadnice da postavljate,jer jeste tako malo sporije ali je za dalje dosta lakse,kad treba frezovati,ne mozes prici blizu...itd.... a sto se tice djubrednja,obavezno...citam i vidim da sad planiras da ores,pre nego sto to uradis moj preglog je da razbacis na povrsinu od 1 ha negde oko 12-13 traktorskih prikolica....e sad koliko ti planiras da posadis? lako je izracunati koliko ti treba...
    Post je spojen: [time]1285710018[/time]
    E sad,komsija koji izvestan niz godina ima maline (na 12 ari) nikada nije stavljao stajnjak i kaze da nije ni potreban!
    Ove godine je na tih 12 ari imao zaradu od 3,000 evra i sve radi sam sa suprugom.
    Uopste oko malina, postoje koliko mi se cini vise misljenja. Ja sam recimo spremio i KPK,taj isti komsija (POUZDANO ZNAM) da ih nikada ne zaliva.
    Ako moze i jedno pitanje,orem sada u drugoj polovini oktobra i planiram odmah zasad sorte meeker. Da li je bolje da ih sadim sad na jesen ili na prolece?
    Hvala unapred!

ispod je odg za tebe,to sam zaboravio da napisem....poz

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Poruka
    12
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: Dzogi_89
    sadnja je uvek bolja u jesen i obavezno uspravno sadnice da postavljate,jer jeste tako malo sporije ali je za dalje dosta lakse,kad treba frezovati,ne mozes prici blizu...itd.... a sto se tice djubrednja,obavezno...citam i vidim da sad planiras da ores,pre nego sto to uradis moj preglog je da razbacis na povrsinu od 1 ha negde oko 12-13 traktorskih prikolica....e sad koliko ti planiras da posadis? lako je izracunati koliko ti treba...
    Post je spojen: [time]1285684818[/time]
    Hvala unapred!

ispod je odg za tebe,to sam zaboravio da napisem....poz
    Prvo,hvala puno na odgovoru i volji da pomognes!
    Planiram na 15 ari za pocetka,a kasnije bi malinjak verovatno prosirio.

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Poruka
    1,123
    Zahvalio se
    247
    Zahvaljeno 296 puta na 179 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

dal je ko od vas nadjubrio malinjak sa 8-16-24 djubrivom i kada ja jos nisam a planiram posle prvog snega kupio sam 100 kg na 14,5 ari

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    3
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Podrav,ja sam novi na forumu.I mene zanima koliko đubriva treba za 65 ari.

Član meeker avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    964
    Zahvalio se
    50
    Zahvaljeno 167 puta na 77 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Sve zavisi od analize zemljišta.
    Ovo je orjentaciono: 10t/ha stajnjaka (ovčiji ili kravlji) svake godine + NPK u odnosu 1.5:1:2 čistog hraniva, azota 150kg-200kg/ha. Ostalo izračunaš. Možda izgleda puno al treba nabrati 20t i više po hektaru.
    Naši političari se dele na levičare i desničare.<br />Zavisi od toga koja im polovina mozga<br />ne funkcioniše.

Član kicca avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    886
    Zahvalio se
    31
    Zahvaljeno 126 puta na 104 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

ovo ni meni nije jasno mislim ova formulacija jesenjeg
    ali meeker ce da ga elaborira pa ce da nam bude jasno

Član meeker avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    964
    Zahvalio se
    50
    Zahvaljeno 167 puta na 77 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Kako nije jasno . Bar kod mene nema za kupiti đubrivo takve formulacije koja odgovara malini NPK 15:10:20. Hteo sam reći da je to odnos koji odgovara malini 1.5:1:2. Ali ima za kupiti drugih formulacija pa u jesen ideš sa P i K a u proleće samo azot i pokušaš da napraviš ovaj odnos. Nadam se da je jasno. Znači na 1ha bi trebalo 150kg azota + 100kg fosfora + 200kg kalijuma. A sigurno znate da u 100Kg KAN-a ima 27% = 27kg azota ili 100kg u NPK 8:16:24 8kg azota + 16kg fosfora + 24kg kalijuma.
    Naši političari se dele na levičare i desničare.<br />Zavisi od toga koja im polovina mozga<br />ne funkcioniše.

Član zoran sef avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    1,172
    Zahvalio se
    112
    Zahvaljeno 165 puta na 83 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ja sam bacao 15 15 15 zadnjih 5 godina, i nisam zadovoljan prinosom. Sad cu cim spadne sneg da bacim 8-16-24, jer ga moj ujak baca zadnje 3 godine i ima 50% bolji prinos od mene... Doduse ima i manju povrsinu i bolje ga obradi. Ja sam danas dao otkaz u salonu zabave posle 15 godina i resio sam da se maksimalno posvetim malini,kupini i sljivi... Imam blizu 1h pod malinom, 50 ari pod kupinom i tek posadjen 1h sljive, i sve sam do sad obradjivao navrat nanos. Cale mi je svez penzioner, a supruga i majka pomagace popodne i vikendom posto obe rade pre podne...
    Ako pametniji uvek budu popustali, svetom ce zavladati ludaci...

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    16
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Dali neko zna kolika je cena stajnjaka đubreta po jednoj prikolici,koliko je otprilike dovoljno platiti,treba da kupim đubreta a neznam predstavu koja je cena,hvala unapred

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja