Koliko je trimer za travu koristan u vinogradu?

Učlanjen(a)
30 Nov 2017
Poruka
213
Lokacija
Nis
Iz naslova iznad, koliko trimer moze biti od koristi u vinogradu? Negde sam cuo da ne valja jer ne unistava svu travu, a plamenjaca iz trave dolazi?
Ovako palim traktor, kacim prikolicu, stavljam frezu i idem u vinograd.
A ovako bih trimer na motor ili auto i pravac vinograd. Iskustva?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Pa trimer je koristan u vinogradu isrto kao na drugom mestu...služi za košenje trave...zar ne?
No, razumem šta pitaš, šalim se malo...Ja sam ranijih godina frizirao, baš tako kao ti ...no u zadnjih nekoliko godina u jesen izriljam neposredno pored reda , sa obe strane i taj deo okopavam (dobro neke godine sam baš široko izriljao , tako da sam opet pustio frezu u tom delu)...Evo sutra se spremam na tu operaciju...Ostatak kosim...počeo sam pre desetak godina sa motornon parkovskom kosačicom sa vučom (zbog manjeg nagiba samog terena na kom je vinograd). To sam nabavio polovnu i odlično je služila nekoliko godina...Zadnjih par godina koristim trimer .
Nisam primetio neku razliku u smislu povećanja napada bolesti pre i sada u smislu obrade međureda.
Vinograd MORAŠ PREVENTIVNO PRSKATI i od plamenjače i od pepelnice, te sive, crne truleži ...
 
Сматрам да ако се жели да лоза има оптималне услове за раст, онда трави, уосталом и свим корововима, није место у винограду, они отимају воду и хранива.
А опет, у Калифорнији крајем јула дозволе коровима да слободно расту а неки још и саде једногодишње траве у међуредове. Тако, за неко време, заустављају развитак корена и листова, а угљени хидрати иду у гроздове и ластаре. Гроздови постају слађи, ластари добро развијени за следећу годину.
 
Mislim da su i Dragan i Srđan u pravu...i jasno je da sve što raste mimo osnovne biljke koju negujemo je korov ( a tako se i ponaša, dakle uzima vodu i hranu od biljke koju negujemo), tako da vlat pšenice u kukuruzu je korov...ili stabljika kukuruza ili suncokreta je korov u zasadu pšenice (bilo kako da to loše zvuči) ...ali...svako ima pravo da obrađuje ( ili ne obrađuje, kako se uzme) svoj vinograd.
Ja sam samo izneo kako to ja radim, jer je to i bilo osnovno pitanje...no, da li će po koji korov ( ili sav) uzeti ovoliko ili onoliko hraniva i vode, šta ću...!!!
Došlo je vreme, drugari, da se sa što manje vremena , troškova ( čitaj opet vreme) i snage ( a njega je osetno sve manje) obradi vinograd .... A i ja sam video ovakvih i onakvih primera što uživo ,što preko ove ili sličnih tehnologija..
No , trebamo pustiti amerikance i pustu Ameriku, oni su druga ( ili prva) kategorija..Imam šezdeset godina ...idem na dva posla...radim uslužno zanatske delatnosti i bavim se poljoprivredom za svoje potrebe ( tu računaj i pšenicu i kukuruz, pasulj , papriku,krompir, paradajz i ostalo povrće te detelinu... koze , par tovljenika i voćnjak takođe, te taj vinogradčić) tako da sam morao negde redukovati onu pravu potpunu obradu...Dan mi je mali potrebno mi je bar 35 sati dnevno...i imam utisak kao da mi je trideset i pet godina...Eh i ja sam nekad držao frezu 506 ceo dan...sada se za neko kratko vreme umorim, kada radim sa njom...no to je neka druga priča...
 
Ганраде ја сам још старији, имам времена али више не и здравље за обраду винограда, потпуно те разумем. Трава је и код мене и да ми је само трава проблем.
Увек постоји раскорак између онога како би требало и онога што је и колико је могуће остварити у пракси, али треба покушавати.
 
Znaci, freza je zakon.
Da se uopste ne igram trimerom?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Да тачно, трава спречава ерозију земље, али земља из траке уз ред чокота ипак одлази. Дакле треба правити терасе. Зидове тераса затравити, а по тераси опат фреза или једноставно овако:

https://drive.google.com/open?id=1bW3bXG-mffbLzV7yBAR6vGgoSHFEOhKL

па нек траје док траје. Заправо је мотика закон.
Ово је иначе Дингач.
 
Mi koristimo unazad nekoliko godina trimer u vinogradu I to 2-3 puta u toku godine, zavisi od trave. Ali gledamo da kosenje trimerom uvek uradimo neposredno pred prskanje, zato sto se prskanjem koliko toliko speru sitni ostaci trave I prasine koji zavrse od trimera na grozdovima I listu.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Mi koristimo unazad nekoliko godina trimer u vinogradu I to 2-3 puta u toku godine, zavisi od trave. Ali gledamo da kosenje trimerom uvek uradimo neposredno pred prskanje, zato sto se prskanjem koliko toliko speru sitni ostaci trave I prasine koji zavrse od trimera na grozdovima I listu.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Да ли је трава самоникла или нека смеса? Да ли је непосредно и уз чокоте? Како стоје ствари са грожђем, принос, квалитет?
 
Да ли је трава самоникла или нека смеса? Да ли је непосредно и уз чокоте? Како стоје ствари са грожђем, принос, квалитет?
Samonikla trava. Nije lose, nisam merio prinos da ne lupam, za domacinstvo dovoljno. Nekih mozda 900-1000kg sa 10 ari, ali je star vibograd 40-50 godina.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh