Cene teladi

Da li je bio neko danas na vasar u Senti? Posto su bili teladi?
 
Više se isplati mleko sipati u tele nego u bazen mlekare.
Nek popije za 50 dana 500 litara mleka to je 100 E. To tele bi izašlo 350E. Za te pare ne može naći tele od 2 meseca.
 
Ja uzimam i holstajn i meleze i simentalsku telad. I u vise navrata sam imao teze holstajne nego simentalce. Sa istom hranom u istom vremenu. Prosle godine sam u Banatu uzeo jednog crnog holstajna, jednog meleza simentalca i crvenog holstajna i jednog cistog simentalca. Razlika u starosti je bila par dana(25-35). Posle 14 meseci tova simentalac 540kg, holstajn 610kg i melez 635kg. Pravio sam vise puta oglede i nista nije isplativije toviti simentalca nego holstajna, kad se uzme u obzir cena teladi i cena bikova. Nedavno sam uzeo 3 teleta od kojih je jedan crni holstajn. Bio je tezak oko 140-150kg i placen je 330evra, simentalac te tezine ne moze da se nadje ispod 550 evra. Na kraju ce biti 60-120 evra jeftiniji kao bik i razlika je 100 evra. Pritom ne verovatno brzo napreduje, naprednije tele nikad nisam imao. Sto se teladi tice kupovao sam ih od Djale do Krusevca i mogu reci da boljih goveda za tov od onih iz Kolubarskog okruga nema. To tele od 250 evra sto je projelo zaljuceno je sa 6 nedelja a do tada je dobijalo 3-4litre mleka dnevno i na zaljucenju ima 80kg. Posle mu treba 3 meseca da dodje sebi i da se pokrene. Sve ima svoje koliko para toliko i muzike. I sto se meleza tice pri kupovini svakog crnog teleta vlasnik ce da ti se kune da je bik bio simentalac, nego se eto on umetnuo na kravu da bude crn.
 
Istocni frizijac i boze pomozi, al americki holstajn ni u ludilu.

Sad ce ispasti kao da teram kontru. Najbolje sam prolazio kad sam u BD-agro u Dobanovcima uzimao Kanadske holstajne stare 5-6 nedelja. Takve priraste i zaradu nisam ostvario ni sa jednim teladima. Ne mogu da kazem da su imali neke radmane i da su bili neki kvalitet, ali da su dobro vagali, jesu. Vise puta je na forumu bila rasprava da li je moguce ili nije da su bili toliki. Clan @malaksalo je znao kad sam ih donosio i posle koliko sam ih prodavao, a bio je i par puta kad smo ih merili pa je bio tu da potvrdi tu pricu. Finansijski sam najlosije prolazio sa onim teladima sto su lepi kao naslikani, sveze zaljuceni sa valovima na ledjima i butovima kao jabuka i placenim 500 evra, tad mi je ostajala samo kamara djubreta i nista vise.
 
Danas u Backoj Topoli za telad oko 150 kg trazili 600E. Poludeli garavi. Gotov bik 1000 do 1100E. Za koga da radimo kad ni troskove hrane ne mozemo da pokrijemo?
 
Ja se danas posvadjao sa jednim garavim na vasaru,trazi moj prijatelj 30 komada da uzme i oni mu nude za 580e da doteraju od 140-150 kg i ja mu kazem da ide dole u Srbiju po robu a garavi se uvredili,skoro kao ne moze se naci nigde tele ispod 4e.Danas pao dogovor za moja 4 bika po 2,1 tri su dobra jedan je blizanac pa je 80-100 kg laksi od njih za njega 20e manje.
 
Sad ce ispasti kao da teram kontru. Najbolje sam prolazio kad sam u BD-agro u Dobanovcima uzimao Kanadske holstajne stare 5-6 nedelja. Takve priraste i zaradu nisam ostvario ni sa jednim teladima. Ne mogu da kazem da su imali neke radmane i da su bili neki kvalitet, ali da su dobro vagali, jesu. Vise puta je na forumu bila rasprava da li je moguce ili nije da su bili toliki. Clan @malaksalo je znao kad sam ih donosio i posle koliko sam ih prodavao, a bio je i par puta kad smo ih merili pa je bio tu da potvrdi tu pricu. Finansijski sam najlosije prolazio sa onim teladima sto su lepi kao naslikani, sveze zaljuceni sa valovima na ledjima i butovima kao jabuka i placenim 500 evra, tad mi je ostajala samo kamara djubreta i nista vise.
Ima svega u dugogodisnjoj proizvodnji, mi smo ostavljali od svojih krava belu telad sa crnom glavom i belim peskirom preko njuske, u 80% slucaja tov je trajao dugo, neke smo koristili i za priplod, pa kad oprca 30-40 krava taj se islplatio.
 
Stigli telici. Devet komada po 520e. Tezina odoka 110 do 120kg. Bila je dilema uzeti novu turu ili ne. Uzeli pa bar imamo cemu da se nadamo za godinu dana, a i o cemu bismo diskutovali ovde na forumu.
 
Koje su cene zenskih simetal teladi kod vas,razmisljam da jedno prodam oko 150kg,mozda i ostavim,dilema postoji.
 
Nazad
Vrh