Cena i plasman višnje 2018

Gledam sad emisiju dole u Merosini proizvodjaci visnje izjavljuju kako i na 30 dinara im ostaje nesto i nije tako lose. E i treba vala da nas je*u otkupljivaci. Za bolje i nismo.
 
"Govoreći o perspektivama za srpski agrar, ministar Nedimovic je rekao da su prilike na svetskom tržustu takve da imamo paletu od nekih 30 proizvoda koji u ovom trenutku imaju dobre perspektive u narednih 15 godina.

"Što se tiče voćarstva, to je oblačinska višnja, ima savršenu perspektivu u narednim godinama..."

Ko prezivi pricace..:ppozdrav:
 
"Govoreći o perspektivama za srpski agrar, ministar Nedimovic je rekao da su prilike na svetskom tržustu takve da imamo paletu od nekih 30 proizvoda koji u ovom trenutku imaju dobre perspektive u narednih 15 godina.

"Što se tiče voćarstva, to je oblačinska višnja, ima savršenu perspektivu u narednim godinama..."

Ko prezivi pricace..:ppozdrav:

Nedimović: Proizvodnja i izvoz voća su velika šansa za Srbiju

http://domacinskakuca.rs/2018/04/22...odnja-i-izvoz-voca-su-velika-sansa-za-srbiju/

Mi smo ispitali tržište u pogledu tražnje za poljoprivrednim proizvodima iz Srbije i pronašli smo 40 proizvoda koji su konkurentni i imaju dobru cenu. Od voća to su oblačinska višnja, borovnica, šljiva, kupina.
Za 10.000 evra možete da zasadite 1,5 hektara višnje, ugradite sistem za navodnjavanje. Ima dobru cenu, a prognoze na svetskom tržištu su da će tako biti i u budućnosti.
 
pa to su nasli nekog politickog simpatizera da izjavi, ko ovi sto hvale gospodara i partiju u komentarima po novinama za sendvic i sok tako i ovi ili taj nisam gledao emisiju a sve u svemu mozda im ostane da naprave slatko i sok al pare tesko, doduse mozda i ostalo ako su naplatili i od osiguranja...
 
U srednjoj i gornjoj Toplici ostalo 30% visanja neobrano,niko ih nece,prekinuli otkup.
Nadlezna ministarstva moraju da nadju trziste za tu robu!
 
U srednjoj i gornjoj Toplici ostalo 30% visanja neobrano,niko ih nece,prekinuli otkup.
Nadlezna ministarstva moraju da nadju trziste za tu robu!


Sad ce Limeni da ti objasni da je to dobro tako....I da je najvece svetogrdje da drzava stiti svoje gradjane od ekonomskog terorizma!
 
Sad ce Limeni da ti objasni da je to dobro tako....I da je najvece svetogrdje da drzava stiti svoje gradjane od ekonomskog terorizma!

Da, očekivanje da država bilo kome prodaje njegov proizvod je pogrešno.
Ali, za razliku od tebe i tebi sličnih koji su spremni i puteve da blokiraju, koji svoje neznanje i svoju glupost pokušavaju svima da nemetnu. koji vređaju kad im se ukaže na besmislice, o samoj ideji, za koju mislim da je pogrešna, se može dostojanstveno razgovarati.
Ne bih da ovu temu o višnjama, na kojoj se svo vreme i uvek, i na dobroj i na lošoj ceni, dostojanstveno i pristojno razgovaralo, pretvaram u vašar banalnosti, uvreda i šarlatanstva kakva je ona o malinama.

Dakle Vlado, razumem tvoj problem, posebno jer i ja gajim višnje pa sam i sam u istim problemima, ali predlog da ministarstva nešto po tom pitanju urade je nesprovodiv.
Nema država mehanizam kojim bi mogla da reaguje.
 
Drzava ne treba da formira cenu!Ali moze da posreduje,valjda je jedna od funkcija diplomatsko-konzularnih predstavnistava po svetu i pomoc u privrednom razvoju maticne zemlje.
Znaci ako domaci preradjivaci nemaju kapaciteta ili nisu zainteresovani za viskove neke robe drzava treba da reaguje i nadje kupce van zemlje kako ne bi doslo do propadanja agrarnog sektora.
Drugo drzava ima mogucnost formiranja robnih rezervi-znaci moze ona da otkupi visak robe koji niko nece,iscedi sok,preradi robu i kad proda isplati narodu.
Trece pitanje slobodnog formiranja cena ne znaci formiranje samo na osnovu ponude i traznje na internom(domacem)trzistu nego i otvaranje granica i omogucavanje stranim kupcima da ponude direktno svoju otkupnu cenu,tek u takvim uslovima mozemo da vidimo koja je realna cena.
Najgore je da roba ostane na drvetu,propadne i u narednom periodu dodje do zapustanja vocnjaka.
Sto se tice mesanja drzave u ekonomiju vidimo i da se na globalnom(svetskom)nivou menjaju stvari-Amerika sve vise pribegava protekcionizmu,uvodi carine na kinesku i drugu robu a bila je najveci pobornik slobodnog trzista dok je to njoj odgovaralo tj. dok nisu dobli konkurente poput Kine!
 
Znaci ako domaci preradjivaci nemaju kapaciteta ili nisu zainteresovani za viskove neke robe drzava treba da reaguje i nadje kupce van zemlje kako ne bi doslo do propadanja agrarnog sektora.
Ovo je već nešto što jeste moguće i jeste poželjno, ali preambiciozno je očekivati da se taj poblem reši ad hok, da kad nastane problem poput ovoga sad, da prestane otkup, da neko odmah dođe i nastavi ga.
To ne mogu ni privrednici kojima je to jedini posao, da traže zainteresovane kupce po svetu, a ne država koja je mnogo interniji i glomazniji mehanizam.
Njeno delovanje je pre strateško a ovde su potebni taktičari, operativci.
Ovim nikako ne opravdavam našu sadašnju državu, nego govorim generalno, o mehanizmima delovanja država uopšte, koji su spori, inertni, koje stvari pokreću na globalnijem nivou, na nivou saradnje, potpisivanja kojekavih mešudržavnih ugovora, ali sve to na operativnom nivou moraju da sprovedu privrednici.

Strani kupci u Srbiji
Još jedna zabluda.
Pa ima ih, niko ih ne sprečava, ni jedan propis, da ih dođe još, šta više, na sva zvona se objavljuje da se strane firme jedva čekaju da dođu u Srbiju, ali one odlučuju da ne dolaze.

Podgoprinafrukht, iliti austrijski Grinevald, je jedna od firmi koja kupuje srpsku višnju u Srbiji, stacionirana je u Osečini, druga je Rauh, u Koceljevi su.
Inače, da razbijemo famu o tome kako stranci mnogo dobro plaćaju.
I sam znaš, verujem, da je cena ove godine krenula sa 60 i 40 dinara, i da je posle par dana druga klasa pala na 30, pa posle na 25 čak, e taj pad, i na 30 i na 25, je upravo Podgorianfrukht izazvala. Ona je prva oborila cenu a posle je ostali pratili.

Robne rezerve, jeste moguĆa varijanta ali retko se to dešava sa nestrateškim proizvodom kakva je višnja.
 
Dva inostrana kupca na strani traznje?!
Pojava poznata kao duopson(dva subjekta na strani traznje).
Premalo za slobodno trziste!
Treba ih biti vise,mozda ima drugih zainteresovanih sa nizim troskovima proizvodnje ili spremnih da rade sa manjom zaradom,znaci potreban je veliki broj ucesnika na strani traznje kako domacih tako i stranih da bi cena bila realna.

Realno,zasto bi neko placao nesto skupo ako ne mora tj. ako ga konkurencija na to ne primora!
A cena na inostranom trzistu je sigurno veca nego kod nas cim postoji interes za izvozom odavde tamo!
Naravno da niko nije za blokiranje puteva,vidimo da se time nista ne dobija!
 
Treba ih biti vise,mozda ima drugih zainteresovanih sa nizim troskovima proizvodnje ili spremnih da rade sa manjom zaradom,znaci potreban je veliki broj ucesnika na strani traznje kako domacih tako i stranih da bi cena bila realna.
To jeste tačno, ali se postavlja pitanje kako ih obezbediti.
Ono oko čega bismo trebali da se složimo je da ne postoje administrativne prepreke da oni dođu, a kako ih privoleti da dođu, e na to nema jednostavnog odgovora.
Ali kako svet već postaje "globalno selo" (nervira me taj izraz ali lepo opisuje misao) ni kada bi došli nema garancije da bi cena skočila.
Ako im treba naše višnje nabaviće je i bez toga da fizički budu ovde, a ako je cena niska neće je ni oni više plaćati.

Ja sam svojevremeno pisao (sad ne znam da li na ovom forumu ili ne, davno je bilo) kako bi država mogla da pomogne nama malim proizvođačima da nekako dobacimo do stranih kupaca, ali ili pojedinačno iliu nekim manjim grupicama, ne prazne priče o udruživanju i zadrugama, a to nije dovođenje kupaca ovde (jer ne može da ih natera) niti kupovina robe koja joj ne treba (realno, državi višnja ne treba) ali nije ovo mesto za tu priču.
 
Razlozi zbog kojih nema prave konkurencije otkupljivaca su istovremeno i razlozi potpunog kolapsa domace privrede.

Nejasni i komplikovani propisi, lose sudstvo i astronomski porezi. Niko nije lud da investira u otkupno-preradjivacke kapacitete ako nije siguran u buducnost investicije, ogroman je rizik. Sto je veca potencijalna zarada to je veci rizik koji su investitori spremni da podnesu. A i znaju da ljudi nemaju alternativu, da je besparica velika i da ce da rade i samo da pokriju troskove. Proizvodjac ima ili to ili da radi u fabrici za 25 000.

Posao drzave je da unapredi uslove za rad, da smanji poreze i poboljsa pravosudje. Da svako ko zeli moze da pokrene nesto, a ne da ga maksimalno koci. Da se omoguci neki pocetni period 3-6 meseci da biznis krene pa tek onda da se placaju porezi, tako svi dobijaju. I drzava i privreda.

Ovo se nazalost nece desiti dok god je trenutna ekipa na vlasti jer imaju umesane svoje stranacke ljude u gotovo svakoj grani privrede. I njima odgovara ovakav sistem jer tako odvajaju pare za sebe i stranacke interese. Da ne pricamo o korupciji u javnim preduzecima, kolko se tamo izvuce para poreskih obveznika.

I da, takodje se mentalitet naroda mora promeniti. Nisu to drzavne pare, vec pare poreskih obveznika. Dok god to ne shvatimo i ne pocnemo da kontrolisemo na sta se trose nase pare nema nam boljitka.
 
I jos nesto, kolko god glupo da zvuci i IZUZETNO JE BANALNO!!! SVOJE GAJBICE! Kad zaduzite gajbice kod nekog mahom ste primorani i njemu da predate, osim ako nemate nameru da se vozikate okolo, uzimate kod jednog, vracate drugom, bla, bla, bla... Primer- dok je u Nisu cena bila 25 dinara u Zajecaru je i dalje bila 60. Uz dobre informacije i mogucnost efikasnog transporta samo za 1 tonu visnje ste mogli da ostanete dobri stotinak evra. Odustajanjem od prodaje nekorektnim otkupljivacima ucinicemo svima uslugu. Ja sam ove godine zaduzio gajbice ujutro po ceni od 40 dinara za drugu klasu, predao uvece po 30. Necu bogami vise tako... Svoje gajbe- berem, zovem redom ko koliko plaća i tamo teram. Kad krenu ljudi da im se okrecu i odvoze im vec doteranu visnju sa vrata- mozda neko i stavi prst na celo...
 
Ja imam svoje gajbe,ali sam ove godine to uradio sa zaduzenim gajbama. Dodje taj sto smo se dogovorili i kao mrsti se nesto i kaze: "Ma moram da ti odbijem 10% u II klasu. Nisu bas najbolje" Ja mu kazem da se nismo tako dogovorili i da nema sanse,a on ce meni"Moram da razmislim,nisu bas najbolje visnje" A visnja je odlicna. I sam je gledao visnju dan pre toga u visnjaru. U tom trenutku nailazi kamion. Zaustavlja se,izlazi covek i pita jel visnja na prodaju. Ja pitam jel placa odmah i sve u I klasu. On kaze pa naravno. U medjuvremenu ovaj prvi krece tu nesto da se buni i kaze: "ajde i ja cu da ti platim sve I klasu mada cu da budem u gubitku". Ja mu kazem ajde prijatelju dovidjenja i da se ne ljubimo. Ti si tvoju sansu propustio. Ovaj drugi je imao prazne gajbe u kamionu. Skinemo ih pored puta i kazem ovom prvom da ih uzme. On tu kenja nesto dogovor mora da se postuje,da sam bezobrazan,ja ga potapsem po ramenu i ajde,ajde da se ne ljubimo. Idi pisaj po necijoj drugoj muci i radu. Po mojoj neces. Natovarimo sve u kamion kod drugog,naplatimo se odmah i gotovo.
 
Razlozi zbog kojih nema prave konkurencije otkupljivaca su istovremeno i razlozi potpunog kolapsa domace privrede.

Nejasni i komplikovani propisi, lose sudstvo i astronomski porezi. Niko nije lud da investira u otkupno-preradjivacke kapacitete ako nije siguran u buducnost investicije, ogroman je rizik. Sto je veca potencijalna zarada to je veci rizik koji su investitori spremni da podnesu. A i znaju da ljudi nemaju alternativu, da je besparica velika i da ce da rade i samo da pokriju troskove. Proizvodjac ima ili to ili da radi u fabrici za 25 000.

Posao drzave je da unapredi uslove za rad, da smanji poreze i poboljsa pravosudje. Da svako ko zeli moze da pokrene nesto, a ne da ga maksimalno koci. Da se omoguci neki pocetni period 3-6 meseci da biznis krene pa tek onda da se placaju porezi, tako svi dobijaju. I drzava i privreda.

Ovo se nazalost nece desiti dok god je trenutna ekipa na vlasti jer imaju umesane svoje stranacke ljude u gotovo svakoj grani privrede. I njima odgovara ovakav sistem jer tako odvajaju pare za sebe i stranacke interese. Da ne pricamo o korupciji u javnim preduzecima, kolko se tamo izvuce para poreskih obveznika.

I da, takodje se mentalitet naroda mora promeniti. Nisu to drzavne pare, vec pare poreskih obveznika. Dok god to ne shvatimo i ne pocnemo da kontrolisemo na sta se trose nase pare nema nam boljitka.

Ipak sam morao da reagujem na ovo Petre.Mislim da vec sada drzava oslobadja tek osnovane preduzetnicke radnje godinu dana od nekih poreza,takodje daje neka bespovratna sredstva,cini mi se nesto vise od 100 :hiljada dinara,ali to nema gotovo nikakav efekat.
Ti si ovde rekao :

Posao drzave je da unapredi uslove za rad, da smanji poreze i poboljsa pravosudje.

Ne mogu se sloziti sa tobom jer ti pricas samo o poslovnom ambijentu.Bilo bi dobro da je ekonomija tako prosta,jako lako bi se zemlje razvijale,ali to je samo jedna neoliberalna ideoloska matrica,koja se namerno plasira nerazvijenim drzavama - da bi ostale nerazvijene.Drzava mora da misli i da samu sebe razvija,odredjujuci oblasti i proizvode koji su joj prioriteti.Tu postoji niz primera kako se to radi,najnoviji su SAD.Interesantan je i model Juzne Koreje,ali sve su to siroke teme,pa bih te uputio,ukoliko te ekonomija interesuje,na npr ovaj tekst:


https://nkatic.wordpress.com/2012/02/17/beznade-bespuce-i-moguci-izlaz/
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh