Vesti o malinama

https://www.b92.net/biz/vesti/agro-biz.php?yyyy=2018&mm=05&dd=08&nav_id=1390016

Nazalost,nastavlja se tendeciozno pisanje medija.U ovom slucaju naglasak je na tome da poljoprivrednici NECE da osiguraju malinu,time se oni okrivljuju.Naravno,krivci su sa druge strane,npr. u osiguravajucim kucama koje nude prevarantske ugovore osiguranja od npr.zemljiotresa,pozara i sl.Takodje minimalna steta mora preci po proceni njihovog vestaka preko 10% da bi se uopste moglo ista naplatiti,itd.
Predstavnici proizvodjace ne odgovaraju spremno na pitanja novinara i slabo se snalaze u suptilnim metodama uticaja na javnost.
Kao i obicno komentari su cesto negativni po proizvodjace i pokazuju da je ljudska glupost beskrajna...No trebalo bi bar udarati minuse i pluseve i ne dozvoliti koliko toliko kreiranje negativnog misljenja u narodu.

- - - - - - - - - -

Ako neko ima kontakta sa Radovicem,trebalo bi da mu ukaze na pogresan nacin formulisanja zahteva u smislu reci "da drzava pomogne proizvodjace kroz repromaterijal i djubrivo","da razgovara sa Vucicem" itd.Jer na taj nacin to nece dobiti.Sve sto se zove intervencija drzave podseca na socijalizam.Na pobedjenu ideologiju i jako para usi krugovima kod kojih je "i noz i pogaca",zatim javnost se okrece protiv malinara jer svi pomisle,"zasto njih pomaze drzava,a nas ne?"
Prvo treba da se trazi da se proceni steta i da se zale da nadlezne sluzbe ne rade svoj posao u toj sferi,kao i sto ne rade.A tek onda kada se dobiju zvanicni izvestaji o steti,traziti ne pomoc od drzave vec mere ka dugorocnom ekonomskom jacanju poljoprivrede Srbije,te povecanju njenog izvoza i povecanju deviznog priliva drzave.
Znaci uvek treba predstavljati mere kao deo napora za jacanje ekonomije cele zemlje.
U praksi znaci da treba traziti protivgradne mreze,veci broj raketa,vece plate za strelce itd,konacno i veci udeo u regresu osiguranja (sto bi podrzale i osiguravajuce kuce)...


https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2018&mm=05&dd=07&nav_id=1389785
 
Poslednja izmena:
Ovo je smuk i to poveci. Ja sam skoro naso pored malinjaka kosuljicu od smuka koju je tu presvuko. Svuko je oko kamena pa je bila malo izuvijana tako da nisam mogo tacno da premerim, ali izmedju 1,5 i 2 metra duzina. Sto bi rekli smucetina.
Prosle godine u samom malinjaku trimerom zakoljem sarku. Kad sam je video poce da se penje uz maline e pa reko neces!
 
@jevto

Pisah li ja kakvi ljudi trebaju da zastupaju proizvodjace? Vi me onda ismevaste u tom trenutku? A sta radi ona ekipa sa Radovicem? Pa pravi vise stete nego koristi. Dobro ste primetili, javnost treba okrenuti da bude na strani proizvodjaca a to ne mogu i ne znaju trenutni predstavnici pored njihove velike zelje i entuzijazma. Trebaju mlada lica da se pojave, ona koja znaju jezike, koja poznaju savremene tehnologije, mlada lica koja se razumeju u marketing i PR oni treba da budu vase ogledalo. Ja sada kada vidim kakvi su predstavnici proizvodjaca uopste me ne cudi sto vecina naroda ili nema sluha za probleme malinara ili je totalno protiv bilo cega sto ima veze sa malinom i malinarima.
 
Mlada i nova lica, pre svega, treba da se pojave u Srbiji. Da ovoj deci osiguraju buducnost i pristojan zivot, oni koji znaju jezike, tehnologiju, marketing itd. ODLAZE.. Pravimo se da ne vidimo, cutimo, hocemo proteste malinara. Pa i da izadjemo, samo bi hitna pomoc imala posla, toliko smo u proseku stari da i ne mozemo da stojimo dugo , popadasmo.Sto se tice cene malina a koliko vidim i jagoda, sljiva , tacno mi se usadila misao da to neko namerno radi, da bi narod sve napustao i odlazio u nove famozne fabrike i bio neciji rob za 25 000 din. Ne znam za ostale regione ove nase Srbije, sem da su sela vec prazna ali Vojvodina se ubrzano prazni, radimo po austrijskim stalama, slovackim fabrikama, madjarskim njivama. Umesto fabrika hrane, hladnjaca, otvaramo gacare, plastikare. Neki Arapi uzese ogromne povrsine zamlje, Italijani na hiljade hektara lesnika sade, Holandjani podizu ogromne rasadnike voca. Deca, pravnici, ekonomisti, istoricari, tehnolozi im kopaju , postavljaju sisteme, pleve korov. Ona stara lica uz koja i mi ostarasmo zadnjih trideset godina, su jos uvek tu i razumeju se u sve, marketing, ekonomiju ali dobru samo za njih.
 
Poslednja izmena:
Slažem se u potpunosti sa svakom reči koju si napisao . Ovaj post objavi na svim forumima dako dođe do nečije iole pametne glave...
Mlada i nova lica, pre svega, treba da se pojave u Srbiji. Da ovoj deci osiguraju buducnost i pristojan zivot, oni koji znaju jezike, tehnologiju, marketing itd. ODLAZE.. Pravimo se da ne vidimo, cutimo, hocemo proteste malinara. Pa i da izadjemo, samo bi hitna pomoc imala posla, toliko smo u proseku stari da i ne mozemo da stojimo dugo , popadasmo.Sto se tice cene malina a koliko vidim i jagoda, sljiva , tacno mi se usadila misao da to neko namerno radi, da bi narod sve napustao i odlazio u nove famozne fabrike i bio neciji rob za 25 000 din. Ne znam za ostale regione ove nase Srbije, sem da su sela vec prazna ali Vojvodina se ubrzano prazni, radimo po austrijskim stalama, slovackim fabrikama, madjarskim njivama. Umesto fabrika hrane, hladnjaca, otvaramo gacare, plastikare. Neki Arapi uzese ogromne povrsine zamlje, Italijani na hiljade hektara lesnika sade, Holandjani podizu ogromne rasadnike voca. Deca, pravnici, ekonomisti, istoricari, tehnolozi im kopaju , postavljaju sisteme, pleve korov. Ona stara lica uz koja i mi ostarasmo zadnjih trideset godina, su jos uvek tu i razumeju se u sve, marketing, ekonomiju ali dobru samo za njih.
 
E MOJA TAJCI, KASNO JE, BOJIM SE..Kad pametni ucute, citaj ODU, budale progovore, A ONDA LOGICAN SLED, LOPOVI SE OBOGATE..
 
Poslednja izmena:
[video]/www.kurir.rs/vesti/politika/3054151/vucic-srbiju-ceka-zlatno-doba-od-2018-do-2022-ako-sacuva-mir-i-stabilnost[/video] I nas narod se iskreno raduje i suficitu i deficitu i hapsenju kriminalaca i sa zebnjom ceka po par godina da bere zlatne plodove sto se vidi brutalnom pobedom na izborima svake godine tako da izgleda da nas narod obozava ovog coveka jer ni DRUG TITO NIJE OVAKO SUVERENO VLADAO a mene bas zanima za koga glasa ova sila od penzionerra sa minimallnim penzijama i ovi mladi ljudi sa platama od 200 eura ali da je omiljen u narodu to je nesto izmedju ljubavi i mrznje pa cak kada se pojedincima ucini da ga ne vole i da su malo ljuti na njega vrlo brzo im zadrhti ruka i glasaju za vrhovnog poglavicu ili je u pitanju MAZOHIZAM ILI RAZMONTIRANA PSIHA ali nas narod uvek nesto povuce ka glavnom guruu sekte a ovi skolovani odlaze li odlaze sve vise i vise a sto rece jedan neskolovani penzioner iz mog kraja NEKA IDU STA CE NAM ,penzioner ima 80 godina i kaze sta ce nam skolovani, mladi, dostojanstveni, kulturni ljudi .Trebalo bi da ceo narod izadje i da glas i SUFICITU I DEFICITU ali pod uslovom da se zatvore hermeticki granice i da niko ne moze da izadje iz zemlje i da sacekamo dok EKSPRES LONAC ne krene da kljuca .Ovaj narod je davno izgubio i razum i dostojanstvo otislo je ovo sve u KANJON MORACE i mozda bi bilo najbolje dati ovim ljudima jos jedno 5 mandata da zavrse zapoceto nezurimo nigde i da dobro ubunare ovu jadnu i napacenu zemlju u DUZNICKO ROPSTVO i da cepaju POREZE do ludila I STO VISE izvrsitelja POZAPOSLJAVATI da vrse naplatu i ako ima jos nesto da se proda prodati sto pre da ne proda neko drugi A ONDA NECEMO BRATI ZLATNE PLODOVE nego cemo biti crnacko pleme za jednokratnu upotrebu a i sad smo samo nisu zvanicno obelodanili nego jos pojedinci sa setom pricaju price o NEBESKOM NARODU koji jede zlatnim kasikama i prica o vremenu kada je potencija mnogo lepo radila,RADILA JESTE ALI VISE NE RADI; OVDE DOBRO RADI SAMO POGREBNA OPREMA I SEKND HEND I APOTEKE ZA PRODAJU LEKOVA,nego kazu ljudi NEMAMO BOLJEG AJDE KAZI KO JE BOLJI PA AKO JE OVAJ NAJBOLJI ONDA SMO MI U TAKVOJ KANALIZACIJI DA TREBA ZATVORITI POKLOPAC OD KENJARE JER MI NE ZASLUZUJEMO KAO NAROD DA IZADJEMO IZ SEPTICKE JAME DAJ DA ZAVRSIMO VISE OVAJ KABARE I da nestanemo kao INDIJANCI ALI SA STILOM DOSTOJANSTVENO JER OVE STARE NARODNE cuti moze da bude i gore mislim da ne zasluzujemo ovakav napredak koliko god da smo losi ali ovakvu GOLGOTU nismo zasluzili
 
Poslednja izmena:
Aronija, smilje i malina umjesto šljivika - Priče o velikoj zaradi izazvale pomamu za uzgojem novih sorti -- izvor ekapija.com

Poljoprivredna proizvodnja i interesi ljudi u ovoj oblasti se intenzivno mijenjaju. Kada se laički posmatra napredak u poljoprivredi, smatra se relativno statičnom djelatnošću. Međutim, interesi današnjih poljoprivrednika i njihovi zasadi obradive zemlje bi iznenadili njihove pretke. Mnogi bi se pitali gdje odoše šljivici, kukuruzišta, krompir?

Redovi nekada predviđeni za kupus, luk, paradajz, mahunarke su ustupili svoja mjesta malinama, aronijama, japanskim ili američkim sortama. A onda slijedi šuma brzorastućeg dvreta - paulovnije ili farma puževa.

Izbijanjem ratova i iseljavanjem velikog broja ljudi sa svojih ognjišta, te nastanjivanjem na skoro svim meridijanima svijeta, počinje upoznavanje sa biljkama, njihovim svojstvima kao i interesima tamošnjih ljudi. Razmjena znanja i iskustava među pojednicima tjera i stručnjake i državu na reakciju.

- Brzi protok informacija sa jedne, te marketing sa druge strane, osnovni su razlozi pokazivanja baznih interesa za uzgoj pojedinih vrsta biljaka koje se tradicionalno ne gaje na našim prostorima. U cilju proširenja palete ponude, bilo kao stoni prozivod, poluprerađevina, prerađevina ili njen pojedini dio, ove vrste u proizvodnji mogu naći svoje mjesto.

...

Sve je krenulo od maline, ranije poznatog, ali ni izdaleka tako zastupljenog proizvoda, osim u nekim dijelovima Srbije. Procjenjuje se da se samo u BiH preko 20.000 porodica bavi uzgojem malina. A sve je počelo prije par godina, stihijski, nabavljanjem sadnica od prijatelja i rođaka i uz internu priču o velikoj zaradi i ogromnom interesu tržišta za ovaj proizvod.

Već 2017. je malinare u BiH šokirala informacija o upola manjim otkupnim cijenama u odnosu na ranije godine. U lancu plasmana proizvoda je nešto očigledno škripilo. Od strategija i administrativnih nedostataka za izvoz, do neslaganja otkupljivača, hladnjačara i prerađivača, te samih proizvođača koji jedni bez drugih ne mogu. Priča o malinama je, u nešto blažoj varijanti, primjenjiva i kod aronije, te brusnice.

...LINK
 
[video]/www.kurir.rs/vesti/politika/3054151/vucic-srbiju-ceka-zlatno-doba-od-2018-do-2022-ako-sacuva-mir-i-stabilnost[/video] I nas narod se iskreno raduje i suficitu i deficitu i hapsenju kriminalaca i sa zebnjom ceka po par godina da bere zlatne plodove sto se vidi brutalnom pobedom na izborima svake godine tako da izgleda da nas narod obozava ovog coveka jer ni DRUG TITO NIJE OVAKO SUVERENO VLADAO a mene bas zanima za koga glasa ova sila od penzionerra sa minimallnim penzijama i ovi mladi ljudi sa platama od 200 eura ali da je omiljen u narodu to je nesto izmedju ljubavi i mrznje pa cak kada se pojedincima ucini da ga ne vole i da su malo ljuti na njega vrlo brzo im zadrhti ruka i glasaju za vrhovnog poglavicu ili je u pitanju MAZOHIZAM ILI RAZMONTIRANA PSIHA ali nas narod uvek nesto povuce ka glavnom guruu sekte a ovi skolovani odlaze li odlaze sve vise i vise a sto rece jedan neskolovani penzioner iz mog kraja NEKA IDU STA CE NAM ,penzioner ima 80 godina i kaze sta ce nam skolovani, mladi, dostojanstveni, kulturni ljudi .Trebalo bi da ceo narod izadje i da glas i SUFICITU I DEFICITU ali pod uslovom da se zatvore hermeticki granice i da niko ne moze da izadje iz zemlje i da sacekamo dok EKSPRES LONAC ne krene da kljuca .Ovaj narod je davno izgubio i razum i dostojanstvo otislo je ovo sve u KANJON MORACE i mozda bi bilo najbolje dati ovim ljudima jos jedno 5 mandata da zavrse zapoceto nezurimo nigde i da dobro ubunare ovu jadnu i napacenu zemlju u DUZNICKO ROPSTVO i da cepaju POREZE do ludila I STO VISE izvrsitelja POZAPOSLJAVATI da vrse naplatu i ako ima jos nesto da se proda prodati sto pre da ne proda neko drugi A ONDA NECEMO BRATI ZLATNE PLODOVE nego cemo biti crnacko pleme za jednokratnu upotrebu a i sad smo samo nisu zvanicno obelodanili nego jos pojedinci sa setom pricaju price o NEBESKOM NARODU koji jede zlatnim kasikama i prica o vremenu kada je potencija mnogo lepo radila,RADILA JESTE ALI VISE NE RADI; OVDE DOBRO RADI SAMO POGREBNA OPREMA I SEKND HEND I APOTEKE ZA PRODAJU LEKOVA,nego kazu ljudi NEMAMO BOLJEG AJDE KAZI KO JE BOLJI PA AKO JE OVAJ NAJBOLJI ONDA SMO MI U TAKVOJ KANALIZACIJI DA TREBA ZATVORITI POKLOPAC OD KENJARE JER MI NE ZASLUZUJEMO KAO NAROD DA IZADJEMO IZ SEPTICKE JAME DAJ DA ZAVRSIMO VISE OVAJ KABARE I da nestanemo kao INDIJANCI ALI SA STILOM DOSTOJANSTVENO JER OVE STARE NARODNE cuti moze da bude i gore mislim da ne zasluzujemo ovakav napredak koliko god da smo losi ali ovakvu GOLGOTU nismo zasluzili

Nije samo ovde problem.Svet mora u novo veliko prestrojavanje.


https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=05&dd=22&nav_category=78&nav_id=1395408


Upravu ste za granice.I zato ih nikada nece zatvoriti,bar za obrazovane one koji imaju potenciljal da izvrse neophodne rezove.No,ni to nije sigurna garancija.Isuvise je ovde nezadovoljnih.I pocetkom 1941 rezim je delovao veoma cvrsto.Ali bilo je potrebno samo 12 dana da Kraljevina Jugoslavija kapitulira.Od toga su poslednja dva dana tzv. borbe Nemci proveli trazeci nekoga sa visokim cinom da potpise kapitulaciju.
 
Nazad
Vrh