Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

MPopovic

Član
Učlanjen(a)
2 Mar 2009
Poruka
151
Lokacija
Arilje
Već se približava berba 2010. pa otvorih novu temu jer se stara odnosi na prošlu godinu.
Što se cene tiče svi ćute i čekaju.
 
Cudo je da hladnjacari nisu poceli da opipavaju puls sa nekim bezveze niskim cenama ::lose::
mislim da imaju te fore pred sezonu ili su se popravili :haha:
 
Juče je bila neka emisija na RTS 2 na ovu temu. Niko od hladnjačara nije hteo pred kamere. Malinu koju su prošle godine uzeli za 100 din prodali su po 2,5 eura. Sada se hladnjače uveliko pripremaju za otkup, svi kreću sa proširivanjem kapaciteta. Krugovi hladnjača sada su postali prava gradiliišta a svi pričaju kako su navodno imali gubitke i kako malinu neće moći da plate kao prošle godine.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/regioni/story/118382/Borba+za+cenu+maline.html
 
Polako se blizi berba maline.Iako je u ovom poslu sve neizvesko po pitanju cene ovog poljoprivrednog proizvoda berba i plasman se mora odraditi na vreme kako nebi bilo ogromnig gubitaka za gazde malinjaka. Oni to svakako znaju pa verovatno polako pocinju da traze dobru radnu snagu koja bi im pomogla da valjano i na vreme odrade taj tezak posao.
Sad dolazimo do rasprave vezano za visinu nadnica.Kolika ce ove godine biti nadnica(za one koji spavaju kod gazde i imaju obezbedjenu hranu i pice,a kolika za one koji dolaze iz obliznjih sela i gradova i uvece se vracaju kuci.)Prosle godine nadnice za one koji su spavali kod gazde bile su izmedju 1200 i 1400 din,a za one radnike iz obliznjih mesta od 1800 do 2000. Kako stoje stvari izgleda da ce i ove godine visina nadnica biti tu negde.
Cuo sam da gazdama malinjaka nije problem da plate radnika koji radi, ali ima mnogo onih koji dodju na izlet i nemogu da naberu malina ni koliko za dnevnicu.Prosecan berac malina bi trebalo da nabere 30 kg maline dnevno.
Malina se bere od ranug jutra do zalaska sunca po jakom suncu(40 stepeni) tako da to nije posao za svakoga.

Na kraju da kazem da sam ja jako zainteresovan da radim kod nekog gazde.Imam 27 god. ozenjen ,bez posla,pa mi je posao neophodan.Do sada nisam brao malinu ali mi nisu strani poljoprivredni poslovi.Mozda bih mogao da povedem jos par ljudi.Molim sve vlasnike malinjaka kojim su zainteresovani da dobiju jednog vrednog i odgovornog radnika da me pozovu na br. 060/3363534
 
Zar samo 30 kg maline dnevno. Pa to nije dovoljno ni za dnevnicu.
30kgx80din=2400 din
Dobar radnik u dobrom malinjaku treba da nabere bar 60kg na dan.
 
prosecan berach recimo dete 4 razred nabere zgodno 50 kg danas i da stigne na sortske aktivnosti predveche, ali je uslov da malinjak bude ekstra, ali ove godine che toga malo biti u ovom nashem kraju
 
Prosečan berač bi trebao nabrati makar 80kg. Dobri beru preko 100kg.
P.S. Nema tu nekih gazda i mi smo robovi!
:cao:
 
Prosecan berac bere od 60-80 kg maline, ali ta cihra moze doci i preko 100kg, sve zavisi od malinjaka i faze zrenja maline. A sto se tice placanja radnika nesto sam eksperimentisao predhodnih godina i dosao do zakljucka da je najbolje radniku dati procenat od kg ubrane maline. Prosle godine sam im davao 20 din/kg, e onda da vidite koliko moze da nabere jeden berac... :ppozdrav:
 
moja majka bere u spicu sezone 120 kg, zena i otac po 90 a ja koji donosim gajbe ,iznosim( posto se kod nas bere u kantice) i nisam da priznam neki berac naberem 60 kg dnevno. Pa moj sin koji ima 10 godina nabere izjutra i uvece 30 kg. Mislim da je placanje po kilogramu najrealnije. Samo mi znamo koliko je muke potrebno da bi crveno zlato doslo do zrenja.... A ti Popovicu nemoj da nas mracis sa tom cenom od 80 din kad svi znamo da ce malina ove godine biti od 1,5 do 2 eura... pozzzzzz svima ::novac:: ::novac:: ::novac::
 
Teme o berbi maline 2010 su spojene, jer nema potrebe da postoje dve teme za istu stvar.
 
Ajde ti pcelo NOVII oprasuj malo ovu malinu sto cvati nemoj mnogo pametovati (salim se) .U pravu si, ne znam vise gde sam bio dal u 2010 I ili 2010 II ili 2009 malina... ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
@ cunami
Da li je to moguce da je tolika razlika, pa u Ljuboviji te pocinje da cvati. Ovo zahladjenje je zaustavilo i odlozilo cvetanje, mislim da ce u odnosu na proslu godinu berba kasniti bar sedam dana.
I po koj ceni si prodao maline?
Post je spojen: [time]1274562380[/time]
_________________________________________________
@meeker
Sve phvale, malinjak ti jako lepo izgleda, svaka cast.Reci mi na kojoj visini ti je postavljena zica?
Inace mislim da je meeker kao sorta izuzetna, samo mi se cini da joj je potrebno malo vise vode u berbi, da plodovi ne bi bili i suvise sitni, pa je sistem kap po kap pozeljan! To je moje licno zapazanje.
 
@vilamet

Žica na 0.85m i 1.75m . Ove horizontalne letve su 1m. Inače KPK bi svakako dobro došao. Ja imam problema sa viškom vode al biće rešeno. Plodovi su svetlo crveni ,ujadnačene veličine, sjajni kao biseri i mnogo slađi od vilameta, pčele ih napadaju samo tako, pa moraš paziti dok bereš.
Inače vežem više izdanaka po dužnom metru od preporuka jer mi je bitan prinos a ne krupnoća, al sam i sa njom zadovoljan.

34xmetz.jpg

:ppozdrav:
 
Po mom misljenju ako su plodovi krupniji dosta vise berac moze da nabere dnevno, pa kad placas berace i tomoze da bude bitno. TAko da treba tu pronaci optimalnu relaciju po pitanju krupnoce plodova i prinosa!Takodje ako je mnogo cesto povezana u kisnim periodima mnogo je veca mogucnost za razvoj bolesti. To su moja neka zapazanja, koja mozda i nemoraju biti tacna!
 
Sve si u pravu. Dobra zaštita to rešava poprilično. Inače ova sorta ima dosta tvrđe plodove od vilameta i nekako nikada ne trunu onako kao vilamet (sive i tamne fleke), već samo po neka koštunica dobije belu boju. Prošle godine koja je bila kišna u vreme berbe zahvaljujući zaštiti sive truleži nije ni bilo.
 
more nije stigla na rod malinaa nego je grad pocheo da bere dodushe obro je samo 10% ostali 90 che valjda ostaviti za nas da oberemo kad bude sazrela
 
Pozdrav svima.Ja se izvinjavam ako sam postavio pogresnu informaciju da prosecan berac bere 30kg maline dnevno.To je podatak iz nekih novina.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh