Breskva i Nektarina

Pozdrav svima...

Molim za savet.

Sutra/prekosutra planiram "plavo kupanje" za breskve oko 1 ha... verovatno cu to raditi sa novim villager atomizerom DM-14.

Imam veliki problem - primetio sam da se u vocnjaku razvila treca (oktobarska) generacija dudove štitaste vaši (Pseudaulacaspis pentagona)

Dileme su:

- Dali mogu zajedno sa bordovskom corbom ili nekim gotovim preparatom (CUPRABLAU-Z ili slican na bazi bakra) da pomesam insekticid (Lannate ili Methomex ili neki drugi na bazi metomila). Od strane "strucnjaka" uvoznika preparata dobio sam kontradiktorne informacije - neki su za, a neki protiv.

- Jedan od predloga "strucnjaka" je da (umesto bordovske corbe ili CUPRABLAU-Z ili slicne gotove preparate) koristim PASTA CAFFARO (bakarni oksihlorid) u kombinaciji sa RELDAN 40 EC (chlorpyrifos-methil). Dali neko ima iskustva sa ovom kombinacijom u suzbijanju stitastih vasiju?

- Koja je bitna razlika izmedju bordovske corbe (ili gotovih preparata) i bakarnog oksihlorida (PASTA CAFFARO) u smislu primene (plavo kupanje)... sta je po vama bolje?

- Dali je bolje i dali smem sada da koristim NORDOX (kojeg sam planirao za ranu prolet posle rezidbe) u kombinaciji za Lannate ili Methomex ili drugi insekticid. Dali se smeju mesati?

- Dali su 7 dana nakon "plavog kupanja" dovoljno da obavim krecenje sa krec+sumpor+so ili trebam sacekati duzi period?

Izvinjavam se ako sam preterao sa pitanjima.

Hvala unapred za pomoc

---------- Poruka napisana 29-10-11 u 23:29 ---------- Prethodna poruka je 27-10-11 at 20:48 ----------

- Dali mogu zajedno sa bordovskom corbom ili nekim gotovim preparatom (CUPRABLAU-Z ili slican na bazi bakra) da pomesam insekticid (Lannate ili Methomex ili neki drugi na bazi metomila). Od strane "strucnjaka" uvoznika preparata dobio sam kontradiktorne informacije - neki su za, a neki protiv.

Verovatno sam preterao ili pogresio negde cim niko nije ni prokomentarisao moje pocetnicke muke.

Kako i da je, hocu da razmenim informaciju (sa onima koji imaju slicne dileme), koju sam dobio iz "prve ruke" - direkno od proizvodjaca CUPRABLAU-Z-a.

CUPRABLAU-Z moze da se pomesa sa preparatima na bazi methomil-a (Lannate, Methomex i sl.).

Jos jedno saznanje: Za jesensko "plavo kupanje" nije nepohodan preparat na bazi methomil-a, ali sam ja, zbog predostroznosti i straha od stitasnih vasi (treca generacija, koja je trenutno aktivna zbog adekvatne klime), ipak odlucio da upotrebim Lannate 25 u kombinaciji sa bakarnim preparatom.

Danas sam okupao oko 150 vocaka - breskve. Sutra planiram ranije da krenem i da sredim ostalih 400 stabala.

Prvi utisak: Motorni - grbni atomizer Villager DM-14 je odlicno resenje za manje povrsine (otprilike do 0,5 ha ili 200-300 stabala max.)... za vece povrsine mora traktorski atomizer, posebno ako se ima u vidu da za 7 dana planiram motorno krecenje (krec+sumpor+so) za oko 700 stabala, a strah me hvata i za jos 4 do 5 prskanja, koja treba obaviti na vreme i kvalitetno u toku godine.

Za one koje hoce da koriste bilo koji motorni - grbni atomizer/prskalicu, pre no sto krenu u tu avanturu, najpre neka se dobro fizicki pripreme.

Pozdrav svima...
 
Ja danas stavio iza kuce mariu luciu i orion jedna rana extra druga kasna. I uz kaldezi 2000 sam miran sto se tice krkanja za kucu
 
ja posadio mm1 danas par komada iz mavm-a da probam o cemu se radi, inace sadnice pre pre dobre 7-8 prevremenih grana razvijen koren ludilo doslo mi da ih poljubim !!! obozavam miris vinogradarske breskve a ukus neprevazidjen
 
Posadio sam dve "fantazije", jel zna neko nešto o toj sorti? Ne sa interneta, nego lično, jel mirisna, ukusna?
 
Meni nazalost zivela samo 4 tj druga 5 god , meni bila sitnija, ali na ukusu lepa i socna, vidim da je ima svuda i da se dosta kalemi i sadi. Eto iz iskustva... kaldezi po meni lepse mirise . Mada i nje ima bar 5 klonova. Ja sam uzeo sad mariu luciu i orion par da ih isprobam kakve su.
 
Ja sam letos kupio neke sitne sitne ubi bože, bile 70% zelene, uzeo celu gajbicu za 25 dinara kilo, čovek se smorio hteo samo kući da ode, kad sutra već skoro cela crvena, preksutra cela crvena i meka, i tako zelena je mirisala, ma ceo stan mi je zamirisala, tako da ne marim za krupnoću, samo kad bih potrefio da je to ta ili neka slična, ove što kupuje majka velike 4 u redu gajbice nemaju ukus nikakav ni miris, džaba im veličina...to sam za sebe posadio, ne za prodaju, zato tako razmišljam :)
 
ee ko zna koja je to, al mislim da si kupio kaldezi ko sto neko vec a da kica njemu se treba verovati na rec, mada bar kod breskve inketarine ima sorti sto se kaze da biras , jos van nase zemlje sortiment ludilo i opasno se radi na njemu. Kao ima se trip da ce uskoro za stonu upotrebu nektarina potpuno izbaciti klasicnu breskvu... no po meni miris i ukus vinogradarske nijedna nece zameniti iako ima krupnijih crvenijih lepsih na oko. Jos ako krenemo da viogradarska radja bez prskanja i ostale muke redovno ( naravno jezenjo=proletnje se podrazumeva ) trebao bi je svako imati. Posebno su zanimljive ove krupnoplodne selekcije v.b.recimo
 
Prvi put sam na ovoj temi. Mislim da se tema nije još dovoljno razvila pa da malo pomognem ako mogu.


Predlog za haklberija ako još nije zasadio svoj voćnjak: koren podloga breskve je jako osetljiv na ostatke korenja prethodnih kultura tako da je poželjno gajiti ratarske kulture pre sadnje breskvi. I to ne samo jednu već više godina.

Upitao bih Kicu kako je zadovoljan sortama koje ima: Royal Gem, Maria Lucia, Galdesi 2000.

Kao što ima mnogo sorti i dilema je koje zasaditi dilema je i koji oblik krune odabrati. Koji oblik krune Vi koristite i kakva su Vam iskustva.

Imamo breskve sa krunom u obliku vretena, a takodje i u obliku Vaze. Za vreteno su rastojanja 4x2 a za vazu nešto veća. Iskustva su dobra i sa jednim i drugim oblikom a svaki ima svoje prednosti i mane.
 
pomoc

Pozdrav svima! Ja sam iz okoline Krusevca i razmatram ideju da posadim breskve. Ovde kod nas niko ne gaji to voce pa bi mi vasi saveti puno znacili.Na netu sam nasao nesto o breskvi, koje je zemljiste kao i ekspozicija najbolja za njen rast i razmnozavanje, ono sto me interesuje je plasman,koliko ste dobili po kg ove godine i koja bi sorta bila najbolja. Drugo, ovde sam video da se prica o nektarini,po meni ja bih je pre kupio nego breskvu za jelo, pa me interesuje kakva je situacija sa njom. Puno Vam hvala unapred!
 
Tendencija je u svetu i kod nas sto se tice nektarine, i polako zamenjuje klasicnu breskvu a i postize bolju cenu.

evo skini ovaj dokument prof. Ognjanova u kome mozes dosta toga pametnog i dobrog procitati


http://www.scribd.com/doc/79890003


p.s. takodje imas tu celu moju zbirku raznih tekstova koje skupljam poslednjih god dana na jednom mestu a ticu se vocarstva uglavnom, preporuka za sve !
 
dali ste proveravali sta je od pupoljaka prezivilo ovu ludu hladnocu?
ja sam danas u vocnjaku naseko nekih dvadesetak grancica nasumicno po vocnjaku i stavio ih unutra u nekakvu vazu pored radijatora i prozora da pokrene cvatnju pa cemo vidti sta je prezivilo
iako su se tu kod nas u okolini subotice temperature spustale dosta nisko pa i do -23/24 mislim da su mi vockice dobro prosle zbog toga sto je vocnjak na gredi pa se sav hladan vazduh spusti doli no vidicemo za par dana :)
kako je stanje kod vas?
 
Ове гранчице брескве што сам јуче (сад већ прекјуче) ставио у воду показују знаке живота. Већ се виде ружичасте тачке на пупољцима. Додуше, гранчице су од редхевена посађене на 362 метра надморске висине. У долини је измјерено -23, -22 и два јутра -20; ове ниже нисам ни бројао.​
 
I ja sam nov u ovoj temi.Nameravam da posadim breskve,jedno 30-50-tak ari.Nekako mi je najzanimljivija nektarina,kod mene u okolini vecina nju sade.Nameravam da sam kalemim.Imam komsiju tu blizu koji je podigao,mislim oko 3-4 ha voca od toga sigurno 1,5 ha nektarine,a ima i sljiva,a od skora i krusaka i sve je kalemio na spavajuci pupoljak.Trudicu se koliko mogu da obradi zemlju kako treba pa naprolece sadim kocice vinogradarke i najesen kalemim.To bi trebao biti neki kao pocetak,za vise se trenutno nemoze.
Sto se tice sadjenja za svoje potreba meni je vinogratska breskva ili praska kako je kod mene zovu najbolja.Kompot od nje napravljen nemoze da se meri sa drugima.Jedina joj je mana sto je cupava.
Sto se sadnje tice nekako najzanimljivija mi je gusta sadnja.Kod mene toga nema,bresaka koliko hoces,al niko nesme gusto da sadi.Ja mislim da,bas zbog kalemljenja na stalnom mestu,i treba da se sadi gusto.Takva sadnja po meni ima dosta prednosti.Laksa obrada,lakse branje,zastita i jos jedna vro bitna stvar,laksa kontrola krupnoce,bar teoretski.
Pa bih imao pitanje u vezi ovakve sadnje.Dal ko ima iskustva sa takvom sadnom,kako se one ponasaju?I uopsteno ,ako moze da nesto kaze o tome.Pozdrav
 
@zlatko
kostice vinogradarske breskve nemoj da sejes direktno u njivu bez prethodne stratifikacije to je gubljenje vremena i sredstava/obrada gorivo i sl/sadnja je 4*2m najbolja i opsteprihvacena u zadnjih par godina to je rezidba na sistemu pilar lako je i najbolja produktivnost parcele se postize za detalje pitaj iduce nedelje cu okaciti slike nektarina na ovom razmaku
 
Kicco,nemo se ljutis,al nisam se rodio juce.Nisam ni mislio da ih sadim direktno bez stratifikale,jer sam za nju smatrao da se podrazumeva.Procitao sam podosta o toj temi i uopsteno o kalemljenju,ali se opet razmisljam dal sam da to obavim il da platim profesionalca.Videcu.Hvala ti za ove ostale podatke,ali i na brizi za prvi,jedva cekam slike.I moracu da pitam.Citao sam i o toj vrsti krune,al se bas nesecam dobro,nekaoko mi ona nije bila zanimljiva al sada cu malo vise da obratim paznje.Pozdrav i jos jednom,hvala:osmeh:
 
nzm kad si se rodio ne pise ali pise da prvi put to radis a stratifikaciju nisi naveo da planiras pa rekoh da pomognem :ppozdrav:
 
Ma samo sam se salio.Valjda se neljutis.Oko stratifikale i kalemljenja znam podosta,mada ne i sve.Citao sam nekoliko knjiga o tome,ali sam se najvise zadrzao na ocenju i prostom spajanju,jer su najzastupljeniji i najbolji nacini kalemljenja.I razgovarao sam sa jednim profesionalnim kalemarom koji je bio nesebican i otkrio mi neke sitne cake u kalemarstvu.Pokazao mi i kako izgleda pravi profsionalni kalemarski noz,a posto ja nozeve kujem iz hobija sada mi nije uopste tesko da napravim neki za sebe.Do sada sam nesto sam probao da nakalemim,tj.sadio sam praske za kalemljenje,medjutim svaki put sam nesto izostavio,pa sam imao lose rezultate, ali sada mislim da nebi trebalo da bude problema.A u pravu si.Ovo mi i jeste prvi put da sadim voce,ali i poret toga znam ponesto.Ne mnogo,kako bi trebalo,al osnovne stvari znam.I na kraju,svaka pomoc bi mi dobrodosla,bilo kakva .Pa evo i da pitam nesto.
Interesuje me koliko u realnim uslovima moze da rodi breskva po drvetu u takvoj vrsti sadnje?
Znam da to zavisi i od godine,al onako kada je godina solidna.
Pri ovoj sadnji po hektaru bi trebalo da izadje negde oko 1200 sadnica,tako ja otprilike izracuna.
Pozdrav :osmeh:
 
kod mene pocela rezidba
cekali smo da vidimo sta je prezivilo ovu zimu
vrlo smo optimisticni :osmeh:
kako je stanje kod vas, sta se radi?
 
Nazad
Vrh