Breskva i Nektarina

@ oktopod

Ja imam jednu kalemljenu breskvu mladu sadnicu koja radja (tako da bi trebalo bi da je sasvim dovoljno u tvom slucaju jel ti imas vise vrsta od mene za oprasivanje medjusobno :)) a pored nje imam 2 vinogradske breskve mozda se oprasuju medjusobno sa kalemljenom sortom jel pcela u prolece ima na cvetovima.

Inace kazu da je breskva samooplodna voćna vrsta i da ima samo nekoliko sorti koje nisu samoplodne.
 
Posadio sam jednu breskvu i nektarinu uz samu baštu misleći da im je dovoljno prskanja kao i trešnji,kajsiji ili šljivi :sta: Koliko uopšte ima prskanja,koji bi bio neki minimum,kod breskve i nektarine?
 
Pa dobro znači nije nikakav bauk,kao što sam i mislio........temeljno jesenje s proleća plavim uljem i nebi trebalo biti problema. Nemam nikakva iskustva sa breskvom pa me kolega Oktopod "uplašio" kad reče: Treba voditi računa i o tome da breskva mora da se prska koliko god to možda ne hteli, kovržavost lista i ode celo stablo, a ako ispod gajite povrće koje ćete da jedete a odozgo padaju hemikalije...neće da valja :)
Dakle ako ova dva prskanja odradim kako treba,dva protiv monilije, u precvetavanju sistematični fungicid i insekticid i to bi' bilo od prilike sve ?
 
Obavezno odradi to protiv kovržavosti...ja nisam poslušao, mislio sam ma neka se ukovrdža šta sad i lepo krenuli listići i osušili se i ništa od sadnice, propale 2 sadnice, propala i godina.. :)

Ja ću osim jesenjeg i zimskog da radim ovo u bubrenju obavezno i protiv monilije a ostalo tek ako primetim problem i da je alarmantno...

Evo ti program ovde, ne moraš Galenikine preparate, ali u tim fazama protiv toga i toga da znaš čisto: http://www.fitofarmacija.rs/home/primena/programi_zastite_biljaka/zastita_breskve.html
 
Za kovrdzavost breskve jedini lek je preventiva i samo preventiva.Jesenje plavo,rano s proleca neko od ulja sa bakrom i nikako ne propustiti tretman pre pucanja pupoljka,a to je pojava zelene tacke.Do pojave zelene tacke grane bi trebale da budu zasticene mineralnim uljem,to jest bakrom.Sa pojavom istih,sto rece kolega iznad,ciram,a odlicno su se pokazali i dakoflo ima dobro prijanjanje za stablo,teze se spira kisom) ili bravo,delan...Ukoliko dodje do pucanja pupoljaka,a nije bilo adekvatne zastite i jos se stvore povoljni uslovi za razvoj bolesti,pre svega toplo i vlazno vreme koga je tada na pretek,onda smo sa ovom zastitom zakasnili za tu sezonu.Kao sto moniliju suzbijamo do precvetavanja,tako i kovrdzanje (taphrina deformans) do pucanja zelenog pupoljka.
 
Hvala svima za odgovore bio sam ubeđen da je dovoljno posle plavog ulja odraditi dva protiv monilije itd.Nisam pojma imao da je to prskanje pre otvaranja pupoljaka toliko važno,hvala još jednom.Kad stgnu na rod slikaću da vidite,2 komada uz baštu :) nije nešto al' eto.....Pozdrav svima.
 
Druze,i za pesticide vazi pravilo da usled dejstva niskih temperatura moze doci do strukturalne promene samog sadrzaja preparata,te tako mu se znatno ili potpuno umanji dejstvo.Bolje da ne rizikujes i kad bude doslo vreme za to uzmes novu bocicu.Sve je skupo i mora se dobro ekonomisati,ali ako preparat bude imao polovicno ili nikakvo dejstvo,onda je steta jos veca.
 
Kad otvoriš stranicu "Moje pretplate" (http://poljoinfo.com/subscription.php?folderid=0)i vidiš spisak tema, da li u poslednjoj koloni desno sa nazivom obaveštenje piše "trenutno", "ništa" ili nešto treće? Ako piše "ništa", onda se nisi lepo pretplatio pa čekiraj pored te teme i dole na "Odabrane teme" biraj da se pretplatiš...

proverio sam i to pre nego što sam reagovao... piše "trenutno".. ali ne dobijam nikakva obaveštenja... ili tačnije, povremeno se desi da neko obaveštenje i stigne (kao ovo sada)... ali problem je što mi stvara nesigurnost... pa moram da se ulogujem da bih video dali ima novih poruka...
 
мариј луциа стизе после бинг бенга такода вам мозе попунити празан постор
 
Poslednja izmena od urednika:
E Biljo, da ti meni nađeš da kupim tamo kuću i imanje, pa ja ovde sve ovo da prodam i Bog da me vidi... Takvi uslovi ovde neće biti ni za 50 godina, potpisujem! Ti si na 50-tak km od mora, 20m nadmorske visine, blaga klima, navodnjavanje, koncentracija proizvodnje i otkupljivača, a ovde je sve individualno improvizovanje, pa kako se ko snađe.
 
Jel ovo ta faza zelene tačke, pošto ja ovde ne vidim zelenu tačku...ovo će mi biti prva godina sa breskvama i nektarinama pa ne znam da prepoznam...

 
Pa ne mogu da nađem na internetu, ovo su okačili na jednom sajtu kao primer u priči prskanja protiv kovrdžavosti lista, jer ta zelena tačka posle ove faze, ono kad pupoljak oće da pukne već? Ne znam mnogo oko pupoljaka breskvi, ako može nekako poređenje sa kajsijom, trešnjom, šljivom.. :)
 
Примети се то обично прво креће у врховима ,па тек после пар дана на осталим гранама сама реч ти казе зелена тачка на лисном пуполјку
 
Nazad
Vrh