Breskva i Nektarina

ima li ko iskustva sa breskvama sprig lejdi i gold crest vreme zrenja boja krupnoca....
 
što se tiče kovrdzavosti lista imaš dva prskanja bakrom jedno sada a drugo pocetkom februara i ciram početkom bubrenja pupoljka pre zelene tačke ,posle toga zaštita od monilije ,šupljikavosti lista,trulezi.....
 
Ja, na okucnici gajim breskve i nektarine , i primetio sam jednu cudnu pojavu ,koju sam zapazio i u komsiluku:nektarine ,su slabe bujnosti ,upola kao breskve .U isto vreme sam djubrio i zalivao i jedne i druge,raspitivao sam se kod nekih rasadnicara ,rekli su mi da prvi put cuju tako nesto,zna li neko sta je u pitanju?
 
Možda su kalemljene na slabije bujnoj podlozi. Znaš li šta je podloga na koju su kalemljene nektarine a na koju breskve? Ne znam kako sa nektarinama i breskvama, ali kod trešnje i od sorte zavisi bujnost, imaš manje i više bujne sorte, pa još i podloga na koju su kalemljene, eto milion kombinacija :)
 
Имам једну брескву која од љетос смолави. А преродила је ове године. Љетос сам видио смолу на деблу, а сада сам примјетио смолу и на тањим гранама и гранчицама. Кора на деблу око смолавог подручја је поцрнила. Бресква је редхевен посађена прије четири године. Не знам да ли да је чупам или посјечем па да оставим виноградарска да тјера.
 
Имам једну брескву која од љетос смолави. А преродила је ове године. Љетос сам видио смолу на деблу, а сада сам примјетио смолу и на тањим гранама и гранчицама. Кора на деблу око смолавог подручја је поцрнила. Бресква је редхевен посађена прије четири године. Не знам да ли да је чупам или посјечем па да оставим виноградарска да тјера.

To ti je 90% da je potkornjak u pitanju koji je napravio odnosno izbušio rupe, a sad biljka tjera smolu kako bi zacijelilo. Pogledaj malo detaljnije i mislim da ceš vidjeti male rupice na mjestima gdje curi smola. Ove godine je bio žestok napad ove štetočine.
 
Имам једну брескву која од љетос смолави. А преродила је ове године. Љетос сам видио смолу на деблу, а сада сам примјетио смолу и на тањим гранама и гранчицама. Кора на деблу око смолавог подручја је поцрнила. Бресква је редхевен посађена прије четири године. Не знам да ли да је чупам или посјечем па да оставим виноградарска да тјера.

čupaj i sadi drugu

- - - - - - - - - -

Danas uzeo i posadio par stabala breskve Red Haven i nektarine Fantzija pa me interesuje kakve su ovo sorte ako n
eko ima. Jel valjaju
fantazija je bujna sorta zutog mesa krupnih plodova zri 0ko 25 avgusta
 
Da li u voćnjaku sa breskvama može saditi i nešto drugo? Neke biljke koje privlače pčele? Ili nešto drugo iz nekog posebnog razloga?
Da li bi poneki oras ili lešnik među breskvama štetio?
Da li se uz mladi drvored mogu saditi jagode ili nešo drugo? Imamo zasade i mladih i starijih breksvi, različitih sorti, sve je pod navodnjavanjem (uglavnom kap po kap) mada ima i na prskanje. Ako to ne može da šteti, ja bih da se tu sadi još po nešto. Čak bih išla da u svakoj njivi sadimo nešto drugo, pa da rasporedimo ravnomerno količinu posla.
 
Bilja Grece, naravno da mozes da imas potkulturu, samo...ako zasadis orahe, oni ce posle 4-5 godina zaseniti breskve, tako da neces imati koristi od njih.
Jagoda je dobra ideja, sa obzirom da imas i navodnjavanje, cak bi bilo i korisno. Ja sam tako poceo sa visnjom, u isto vreme sadio i visnju i jagodu, posle 4 godine jagodu sam sklonio, a visnja je pocela da radja...eto.
 
@Bilja Greece, dobrodošla.

Verovatno se radi o većoj plantaži breskava.... ili hoćete da trenirate na okućnicu!?

Ako je okućnica, možete da radite šta hoćete i da eksperimentirate... jedino imajte na umu da orahu treba min. 10-15 metara prostora u punom rodu.

U profesionalnom voćnjaku nemojte stavljati ništa drugo osim breskve... nit druge voćke niti podkulture (jagode, paprike i sl.). Verujem da to ni Vaš (kolikogod bio) Dragi, neće dozvoliti.
Ono što dobijete u podkulturi, izgubićete u razvoju nasadu breskve. Govorim vam iz ličnog iskustava.

Čak i mladi nasad mora se negovati, što apsolutno pada u drugom planu ako posadite podkulturu.
 
Treba voditi računa i o tome da breskva mora da se prska koliko god to možda ne hteli, kovržavost lista i ode celo stablo, a ako ispod gajite povrće koje ćete da jedete a odozgo padaju hemikalije...neće da valja :)

- - - - - - - - - -

Da li je što se oprašivanja tiče dovoljno sledeće 4 sorte, po jedno stablo, posađene u kvadrat, breskve redheven i krestheven, nektarine caldesi2000 i fantasia? U blizini su i 2 badema, markona i teksas.
 
Nazad
Vrh