Breskva i Nektarina

bojan65

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Jul 2007
Poruka
19
Lokacija
kikinda
Nektarina se ne razlikuje puno od breskve, osim po plodovima. Takođe poseduje nekoliko različitih sorti i to je sve što bih mogao navesti o njima.
 
Odg: nektarine

nektarina i jeste breskva.... u pitanju je ista vocna vrsta Prunus persica ali je rec o dva varijateta. Posto je blisko srodna sa breskvom lako se moze izvuci zakljucak da je njeno uzgajanje skoro potpuno identicno uzgajanju breskve. Karakterisu je (isto kao i breskvu) relativno ran pocetak rodnosti, bujnost, cvetanje oko 1. aprila (zavisno od sorte i selekcije)... sve osobine koje se ispoljavaju i kod sorti breskve sa maljama na pokozici
 
Breskva - opšta tema

Ima li neko da gaji breskve. Ja bih kupio par komada, ali ne znam koje sorte. Svakako bih izbegao one vinogradarske, imao sam jednu i nije mi se svidela. E sad kod breskve mi se čini da je bitan i oblik koji pravimo od krošnje, jer joj treba dosta sunca da bi bila što slađa.
 
Odg: Breskva - opšta tema

imam ja breskve za sopstvene potrebe imam i rane i kasnije ali su opasno slatke !!kalemio sam malo iz jedne veoma rane i uspelo je da se primi!!
 
Odg: Breskva - opšta tema

Nikako nebi trebbalo neke rane sorte saditi,one budu jako sitne a
i ne slatke. Red heven je nekako najbolji bar za mene mada nije los ni Kardinal
 
Odg: Breskva - opšta tema

Koja je to sorta, lepo izgledaju. Je li to neka veća plantaža ili za kućnu upotrebu.
 
Odg: nektarine

ako neko ima neku dobru sortu da preporuci od nektarina i breskve posto razmisljam da podignem vocnjak i koliko sadnica ide odprilike u 1kj
 
Breskva-Nektarina

Mislim da Breskva kao tema treba da postoji na ovom forumu obzirom da je veoma zastupljena vocna vrsta.
Imam oko 2ha mladog zasada i za jesen planiram prosirenje za jos jedan Ha
Za pocetak obzirom da je vreme prorede Breskve i Nektarine koliko znam radi se rucno ali me zanima dali neko zna dali je hemijska proreda kao kod jabuke moguca i na Breskvi/Nektarini :ppozdrav:
 
Odg: Breskva-Nektarina

nikoga ne zanimaju ove vocke?
Danas zavrseno redjenje,neverujem da se neka vocka bolje oprasila na ovu zlu godinu puna zemlja skinutih plodova
 
Odg: Breskva-Nektarina

Ja koliko znam dosta su osetljive vocke i malo ko ih sadi ali je provereno da traze malo vece nadmorske visine .Konktretno blizu Grocke najvise se radi nektarina posto su na 270 m nadmorske visine i nemaju toliko problema sa mrazom .
 
Odg: Breskva-Nektarina

Malo se gaji kod kod nas, nisam ni znao da neko ima ozbiljniju proizvodnju, kicca stavi koju sliku. :ppozdrav:
 
Odg: Breskva-Nektarina

Osetljiva na hladnocu sve ispod -15 rizicno a -20 vec nastaju velike stete.Dbro znam da se u Vojvodini slabo gaji ali ima ovde clanova koji su iz okoline Smedereva,Grocke,Topole gde se gaji bas dosta.Kod mene je nadmorska visina nesto preko 200m.Slike za vikend posto sam u Becu :cao:
 
Odg: Breskva-Nektarina

kicco, što se tiče hemijskog proređivanja breskve odmah da ti kažem da smo mi daleko od toga. ognjanov i keserović su nešto pominjali skoro u vezi ove teme ali navodno sve je još u experimentalnoj fazi. ja inače imam nešto preko 2 ha i jedan sam od sitnijih proizvođača. uglavnom imam nektarine. još ti se nisam raspitao za onu sortu, nisam zaboravio.
 
Odg: Breskva-Nektarina

Raspitaj se kod nekog ko je ima duze cisto kako se ponasa mada cu glavno da vidim uskoro ona oko 10 jula stize :haha: :haha: :haha:

mislio sam na cenu i kvalitet ploda
 
Odg: Breskva-Nektarina

za hemijsku proredu breskve i uopste kosticavog voca postoji teretska mogucnost za proredu spaljivanjem neoplodjenih cvetova u fazi punog cvetanja.

Koje sorte imas?
postoji dosta radova na temu spasavanja od mraza primenom giberelinske kiseline i thiobacillus bakterija.
 
Odg: Breskva-Nektarina

Ako sam dobro shvatio "spaljivanje"neoplodjenih bi trebalo izvrsiti kada je 30-50% oplodjeno posto je od cvetova u punom cvetu cak i 30% mnogo ali ajde da kazemo da je to neki procenat koji bi dao odgovarajucu krupnocu plodova.
imam:
Maria Lucia nektarina
Royal Gem breskva ukupno 2Ha
Zastita/ma koja/od mraza je najpotrebnija kajsiji breskve uglavnom kasnije cvetaju tako da se retko desava da ih pozni mrazevi ostete u cvetanju
za hemijsku proredu sam zainteresovan pre svega iz razloga sto sto odnosi mnogo ljudskog rada a radnike je sve teze naci a mislim da je hemijska proreda i jeftinija a planiram povecanje zasada :cao:
@fakir
Sta imas od sorti?
 
Odg: Breskva-Nektarina

manje - vise tako je.
ne postoji tacan momenat za primenu, zavisi od procene broja otvorenih cvetova,
Ove godine probao prvi put i nisam stavio dobru koncentraciju pa nisam dobio zeljeni efekat.
U svakom slucaju kad bi skinuo i 20% bilo bi puno brze (jeftinije) odraditi rucnu korekciju.
Bitan je i raspored plodova, a ne samo broj i to je veci problem.

Ko hoce da proba sledece sezone neka mi se javi tokom zime pa da vidimo.
 
Odg: Breskva-Nektarina

Od novijih rojal glori, orion, galdezi 2000, superkrimson i još par starih sorti.
 
Nazad
Vrh