Breskva i Nektarina

Kod nas ta usluga zaštitara košta 75 eu po hektaru
 
Ej moguce da je i ta cena ovde jer on radi jutro a + tasta i starac koji rade 4-5 jutara, pa imaju ukupno 5-6 jutara - nije mi napomenuo da je to cifra za sve
 
зна ли неко колико се додаје даконил 720 сц или браво 720 сц за прскање против коврџавости брескве. У упутствима пише количина по хектару, а ја пршћем 15 бресака ручном прскалицом.
 
Preporuke za prskanje dobijam besplatno od PSSS Pozarevac koji imaju izvanredne zastitare.Prosla godina je bila jako losa za vinovu lozu,medjutim drugari koji imaju od 3-6ha su i prosle godine imali grozdje(imalo je samo manje secera u odnosu na 2013 god.ali kolicina je bila priblizna)Zastitar povremeno dolazi kod nas u zasade i prati biljke bez ikakve nadoknade.Preporucene kolicine za prskanje voca se rade na bazi utroska vode od 1000 litra po hektaru.Ako se preracunava na 10l vode poptrebno je kolicinu preparata podeliti sa 100.Ako je preporuka u procentima ni to nije tesko izracunati.
 
Prosle godine posadio sam 5 komada breskve red haven. sadnice su bile izrazito visoke i prekratio sam ih na oko 1,20m visine. Grancice prevremene su bile suve i slabe pa sam odsekao svaku. Sad su se razgranale solidno pa me zanima kako da ih orezem?
 
Ala stampas postove sunce ti...
Nego da pitam, nisam do sada imao psla sa breskvom (nektarina)
Dobio sam sadnice sa tankim bocnim grananjima, nesto sam izvadio a nesto bih ostavio jer mi odgovaraju - ali su tanke, da li da ih rezem na prvi pupoljak ili kako da sacuvam grane koje su u bazi debljine malo jace od cackalica?
 
Ja sam po savetu Sepa Holcera ostavio sve sitne niske grančice na mladom voću što su zečevi oglodali ali nisu dirali koru na stablu!
 
Ja bih rezao na prvi pupoljak, da izbiju nove bujne. Ako je sve kako treba, ove godine imaćeš prava mala stabla, breskva raste ko blesava :)
 
Ja sam po savetu Sepa Holcera ostavio sve sitne niske grančice na mladom voću što su zečevi oglodali ali nisu dirali koru na stablu!
Stavljao sam ja onu staklenu mrezu (i propisno sam se izgrebao) od demit fasade - jedne godine sam nekih 10-ak stabala ostavio nezasticene svako je bilo naceto, ala sam psovao kad sam video...
Nego sadio sam ih na 1,5m pa bih probao vretenast oblik pa mi grane trebaju vec iznad pola metra, vec sam te bocne grane orezao i ostavio samo jedan par pupoljaka (posto na istom mestu sa obe strane grane pusta pupoljke)
Zelim malo da eksperimentisem iz razloga sto imam u planu sadnju krusaka na sijancu (oko 300-400 sadnica) pa bih hteo u prvih par godina iskoristiti prostor sa sadnjom nektarina, uzeo sam kaldezi (ali cini mi se da je previse bujan za moj naum) dok orion ce mi pre odgovarati.
Mozete mi mozda preporuciti koja jos sorta nektarina je manje bujna?
 
Umesto mreze za fasadu ja sam koristid mrezice od plplastike namotane na kotur sirine 10cm kao polietilen crevo,koja moze da se razvuce i do30cm.Na koturu je namotano 100 metra i seces prema potrebi.Cena kotura je pre dve godine bila 2500din,a proizvodi je "Rapid"Mladenovac.Za tanje sadnice sam sekao po sredini i tako da sam koristio od jedne duzine za dve vocke,Kada sam stavljao cele mrezice(bez secenja po sredini)kloristio sam cev od kanalizacije pa sam na nju navukao mrezice ,pokupio privremene grancice u cev i spustio do zemlje,zatim sam mrezicu zadrzao dole a cev izvukao van vocke bez ikakvih ostecenja.
 
Ja sam prodavao jesenas mrežicu zaštitnu za voćke visina 55 cm za 25 dinara. Ostalo mi je od aronije, jer prve godine nisam znao kako će to sve izgledati, nisam imao pojma da je to žbunasta biljka.
Elem, kada se sve preračuna isplati se uzeti mrežicu koja je maltene večna, lako se postavlja, lako se skida, nego petljati sa demit mrežicom i slično. Bez uvrede jer sam i ja probao sa demit mrežicom, bilo je to mučno iskustvo, bez rezultata.:sjasi:
 
Nazad
Vrh