Breskva i Nektarina

Kakvo je stanje u voćnjacima? kod mene duplih plodova kao nkiad do sada u svim sortama osim may faer ko ce to sve razdvojiti nisam pametan.Dali je neko probao da ne razdvaja duple šta se dešava?
 
kolko se ja secam, uglavnom srastu jedan sa drugim tako da to nema trzisnu vrednost...mislim da sve duple moras komplet da sklonis, samo one sto su sami ostavljas...Problem je i sto kad ih odvojis, ostane ostecenje na onom kog ostavis pa opet mozes da imas problem sa bolestima...
 
Kakvo je stanje u voćnjacima? kod mene duplih plodova kao nkiad do sada u svim sortama osim may faer ko ce to sve razdvojiti nisam pametan.Dali je neko probao da ne razdvaja duple šta se dešava?
Ja sam razdvajao. Ko nema mnogo, ako pažljivo rade ukućani, može da se odradi. Biraju se se naravno sve solo koje mogu po rasporedu na grani da ostanu, onda se duple pažljivo razdvoje (biraju se najmanje srasle). Odmah posle toga neki fungicid, tipa Galofungin, Signum, Switch i bude to u redu. Problem je ako imaš mnogo, dovedeš radnike, oni ne paze i od toga nema ništa. Od 4 ostavljene na grani, kasnije otpadnu bar još dve, jer su im pri razređivanju oštetili drškice kojima su povezane za granu.
Kod mene je situacija dobra sa sortama Caldesi, Morsiani, My Fire, Early Sun Grand, ali je katastrofalna na jednoj parceli gde imam preko hiljadu stabala sorte Nectaros! Šta ću i kako, pojma nemam. 95% su duple ili čak triple!

----------------------

Izvini, sada vidim da je pitanje - šta se događa ako ih NE razdvajaš!?

Pa ništa, ostanu takve, plod poraste i u branju su duple. Niko ih neće, ne možeš ih prodati.
 
Razdvajao sam ih ja predhodnih godina kada nije bilo mnogo duplih a sada je katastrofa ovih dana radim proredu 90 posto je duplih,videcemo sta cemo kada malo porastu :sta:.Mislio sam da jedna od duplih vremenom ne zaostaje u porastu pa na kraju bude odbačena?Nisam primetio do sada da se spajajuobično su dva odvojena ploda
 
proreda završena,plodovi razdvojeni pa palo i šišanje
1_76238370_IMG_20180426_173340%5B1%5D.jpg
 
Najcudnije je da toliko plodova imaju nektarine, a one su sve vise selekcionisane za tolije krajeve (kalifornija, italija i slicno) a kod njih se definitivno cesto javljaju velike temperature (doduse, oni polivaju stalno, ne moze da se gaji ko kod nas, ali opet, bude vrelo)...
 
Ne razumem se jer ne gajim breskve, kod mene proredjuju kad je plod upola manji, mislim da je tad vec moguce proceniti a ne gubi se na masi.
 
ja mislim da za kasnije sorte nije kasno ni sad...po pravilu ide kad su plodovi velicine manjeg oraha, jer se tad vidi bolje sta ce samo da ostane, a sta ce da opadne, jednsotavno se izdiferenciraju oni polodovi koji ce da opadnu sami...Jedino sto je ova godina pozurila pa je plod naglo porstao ali za kasnije sorte nije ovo kasno... Samo gledaj da cim zavrsis proredjivanje, da oprskas to sve protiv trulezi ploda (bilo sta, moze i kaptan+kumulus, smao da se sve dobro pokrije) posto ti plodovi na zemlji, ako se okisi, mogu da naprave veliku zarazu.. znaci, prvo prskanje jedno dobro, pa onda da se ti plodobi zafreziraju u zemlju da bude sto manji kapacitet za truljenje...ako se ne ocekuju padavine, onda je mozdda bolje smao prskanje i ostavi ih da se sasuse...
 
Događalo se više puta da u toku maja nastupi dodatno otpadanje plodova, onda bude 7-8kg po stablu, te zbog toga sa proređivanjem uglavnom ne startujem pre Đurđevdana. Ova godina jeste čudna, plodovi su imali su nagli porast, međutim neće to biti nikakav problem, pogotovo za Nectaros, koji se bere u avgustu.
Ne brine mene to, već mogućnost grada i - cena.
 
Iz mog iskustva kada se rano proredi ,posle nema opadanja plodova

Tu se slazemo, ako se dobro proredi, ima vrlo malo opadanja kasnije...Tzv junsko opadanje (kod jabuke se tako zove doduse, ne znam tacno kad je i kakvo je kod breskve) se desava kad prerodi uglavnom, i tad dosta plodova koji su "visak" otpadnu...ali ako se uradi rano proredjivanje, vrlo malo kasnije otpadne..
Tu je uvek stvar procene kad raditi...Sto se pre uradi, to oni plodovi koji ostanu mogu da bolje napreduju... Ai postoji i mogucnost da se u ranoj proredbi ostavi neki plod koji ce kasnije otpasti, pa se malo smanji prinos...Proredjivanje je bitnije kod ranih sorti (pa se one uvek i proredjuju prve) ali kod kasnih moze i kasnije proredjivanje, njima ne smeta...Sve zavisi i od rapsolozive radne snage, i kvaliteta rezidbe naravno... Moj cale je uvek to radio poctkom maja (za rane sorte) a kasne malo kasnije, ali do 15-20og maja se sve zavrsi uglavnom...Ove godine, posto je ranija, sve je zavrseno do pocetka maja...
 
Nazad
Vrh