Afrička kuga svinja - šta i kako

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Malo se počelo pisati o pojavi afričke kuge svinja u Mađarskoj i kako će to uticati na cenu tovljenika u Srbiji.

Afrička kuga svinja – uzročnik, izvori i putevi prenošenja, simptomi -- izvor poljosfera.rs

[h=3]Izvori i putevi prenošenja i širenja[/h]Klinički manifestna bolest javlјa se samo kod domaćih svinja i usko je povezana sa populacijom evropskihdivlјih svinja (Sus scrofa ferus).


Stalnim rezervoarom virusa smatraju se afričke divlјe svinje, koje ne obole ali su dugotrajne kliconoše.


To su: bradavičasta svinja (Phaccochoerus aerhiopicus), grmuša (Patomochoerus porcus) i velika šumska svinja (Hylochoerus meinertzhageni).
Kod krpelјa se virus može adaptirati na tkiva, pa on tako postaje rezervoar bolesti.


Nije zabeležen nijedan slučaj prenosa virusa kontaktom između afričkih divlјih i domaćih svinja, zato je verovatno da se domaće svinje inficiraju ubodom krpelјa.


Domaće svinje, inficirane virusom AKS šire velike količine virusa za vreme kliničke bolesti, a izlučivanje virusa počinje 24 sata pre prvih simptoma bolesti. Virus se izlučuje putem sline, iscetka iz oka i nosa, mokraće, fecesa i sekretima genitalnih organa.


Krv sadrži velike količine virusa. Prenos virusa putem aerosola zabeležen je samo kod svinja u bliskom kontaktu.


Prilikom izbijanja bolesti svinje se inficiraju kontaktom sa zaraženim svinjama, kontaminiranom hranom, vodom i prostirkom.
Virus se može širiti na veće udalјenosti vozilima i lјudima.



U spolјnoj sredini, virus može preživeti dug period vremena ukoliko se nalazi u proteinskom medijumu (meso, krv, feces, koštana srž).

...LINK

Pored ovoga na sajtu vet.minpolj.gov.rs možete naći dosta korisnih priručnika oko ovoga, da se nenaseda na senzacionalizam koga će sada biti po domaćoj štampi.


 
Mislim da ce uticati minimalno u pozitivnom smislu na cenu svinja u Srbiji zbog uvoza mesa iz Eu ili Madjarske samo, zbog deficita bi trebalo da se cena mesa odrzi ili poveca... Ako vlada ne uveze novu kolicinu mesa iz drugih oblasti koje nisu pogodjenje kugom.. Jer gde ima kuge u takvim situacijama se granice zatvaraju. Kao sto je nama zabranjen izvoz zadnjih 15 godina mislim.. Zbog vakcinacije koju radimo preventivno na kugu, ali to dovodi isto i do pronalazenja anti tela u analizi mesa za izvoz koja nisu dozvoljenja u EU..

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Mislim da ce uticati minimalno u pozitivnom smislu na cenu svinja u Srbiji zbog uvoza mesa iz Eu ili Madjarske samo, zbog deficita bi trebalo da se cena mesa odrzi ili poveca... Ako vlada ne uveze novu kolicinu mesa iz drugih oblasti koje nisu pogodjenje kugom.. Jer gde ima kuge u takvim situacijama se granice zatvaraju. Kao sto je nama zabranjen izvoz zadnjih 15 godina mislim.. Zbog vakcinacije koju radimo preventivno na kugu, ali to dovodi isto i do pronalazenja anti tela u analizi mesa za izvoz koja nisu dozvoljenja u EU..

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
Pošto je živa vakcina ima u mesu i vakcinalnog virusa.
 
Nazad
Vrh