Cena jagode 2018

Bože Bože sta se radi sa ovim voćem kod nas.

Najbolji drugar (23god) mi ove godine zasadio malo jagoda, zaista se trudio maksimalno, folije nadovnjavanje sve full. Otvaram ovo sa cenom, umalo ne padoh na **greška.

Pa zar je realno da ovakva prelepa, krupna, sočna jagoda se daje i za ispod bednih 100 dinara po kilogramu ? ccccc..
 
Sve je moguće ovde Kimi prijatelju, pa Srbija je zemlja čudesa!
Dobra sezona
8d4cbf38b033744ebc51e683155893fd.jpg
 
Poslednja izmena:
I pri kraju smo jel bi neko napisao zaključak..

Послато са G3121 уз помоћ Тапатока
 
Evo, ja bih na kraju mogao da svedem stanje, posto jos danas i sutra dajem hladnjacarima.
Ukupna površina o kojoj pričam je 1,2 Ha, ali na žalost samo su mi 36 ari uradjeni kako treba ( postavljena folija i posadjeno na vreme), imao sam i 50 ari u drugoj godini sto je cista glupost i nevidjena muka i na kraju 35 ari kasno posadjene koja je jedva pokrila svoje troškove.
Kad rezimiramo, ne moze niko meni da pokrije moju glupost i lose uradjene stvari prošle godine.
Tako da, ako Pričamo o 36 ari (3 km jednoredne folije sa 5 500 sadnica po kilometru) situacija je sledeća.
Folija+traka+osnovno djubrivo = 12 800+6000+5000 = 23 800, sa glavnim crevom i ventilima 26 000 x 3 komada 78 000.
Na foliju traku, cesmice, spojke...sam imao povraćaj u ukupnom iznosu 27 000, sto je pokrilo sadnju.
Priprema zemljišta 120 l nafte i moj rad, uraxunaro i postavljanje folije.
Jesenja prihrana 21 000 okvirno, Jesenja zaštita 17 000 okvirno.
Prolecno čišćenje lisca 6 radnika po 2000 = 100€ gorivo u toku jeseni za odlaženje na parcelu, freziranje... 60€.
Prolecna prihrana (do berbe) 25 000, prolecna zaštita 21 000. Folija za niske tunele 100€, pruće sam spremio sam i rad nisam platio..inače bi me koštalo 350€ ključ u ruke.
Ukupno oko 200 000, mada znam da sam potrošio jos 24 000 pre berbe, ali nemam račune, i ne mogu se setiti na sta.
Prihrana u toku berbe 27 000.
Radnici za berbu 266 000.
Gorivi za dovoz i odvoz oko 20 000.
Hrana i piće za radnike oko 40 000
Ukupno 553 000 dinara, plus onih 24 000 sto znam da sam potrošio.
Prinos na 16 500 teoretskih zbunova, a verovatno 15 500 praktičnih je 15 100 kg zaključno sa juce predatih u hladnjaci.
Prosečna cena 127 dinara x 15 100 = 1 917 700.
To bi otprilike bili to od mene, i kao sto rekoh niko mi nije kriv sto sam ae pravio pametan pa ostavljao jagode u drugoj godini i sto nisam ostatak stigao da zasadim na vreme.


Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Posljednja nedelja septembra na prvu nedelju oktobra, zelena sadnica, ne kontejnerski.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
I koliko si nabrao sa tih 35 ari?

Koliko ja vidim, covek tvrdi da mu je na 35 ari stalo 16500 zivica, i da je imao 15100 kg ... skoro 1kg po efektivnom zivicu, koliko sam ja razumeo. E sad, koliko sam ja cuo oko 700 gr PROSEK, je super jer naravno ne radjaju sve jednako. Opet ne vidim razlog da neko preuvelicava prinose makar u Srbiji, cak je situacija suprotna.

Jos je i cena od 127 odlicna, makar za ovu godinu, jer sam od komsija cuo da su dobijali daleko manje.

Ono sto meni nije jasno, jesu tvrdnje da se jagoda ne ostavlja u drugoj godini ... i po cemu je to glupost, kad je svi ljudi koje ja znam drze po tri godine.
 
"Virginija" ima "politive" foliju, sivo-braon, sa rupama na 18cm (jednorednu) gde na 1km staje 5500 sadnica. Folija se postavlja tako da je 1,2 m osovinskog razmaka, tako da jedna folija zauzima 12 ari. Ja sam isao malo gušće plus jos neke sitnice i ustedeo 1 ar. Dakle 3 km x 5500 = 16 500.
To je teoretski maksimum, koji je nemoguć zbog gubitaka na zatvaranju banaka, prekidima etapa.. Ja sam uzeo 15 500 kao stvarno stanje, jer imam vrlo malo gubitaka (dugi redovi i jedan prekid, bez ne primljenih sadnica jer sam tih pedesetak podsadio u prvih deset dana od sadnje).
O prinosu ne bih diskutovao, ima nekoliko fotografija mojih pa mislim da nema potrebe.
Naglašavam da je sorta Roxana, a ne Kleri/Alba/Arosa/Queen Elisa/Joly/Asia/...
I ceni takodje nema smisla raspravljati jer ja nema nista od ovoga sti sam taksatuvno naveo troškove i prihode, ako ne verujete, svakako Vam necu skenirati bankovni račun ;-)

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
A da, zabiravih - Zašto ne druga godina?
Jagoda koja da 950-1050 grama u prvoj godini, neće nikad imati kvalitet i krupnocu i u drugoj..prinos mozda, uz milion muka, duplog razlučivanja i drndanja..ali da se zadržimo samo na krupnoći..nije isto ako radnik nabere danas 100, ili 150 kg. To iz mesta anulira cenu sadnice, a o odbijanju veće cene za krupniju Jagodu nema smisla govoriti.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Prvo.
Apsolutno je moguće dobiti sve ovo što je Sloba dobio, nemojte biti tako nepoverljivi. Uslov je, uz puno sreće, sve odraditi apsolutno školski i neštedeći ni na čemu.
Drugo.
Slobo, ovo oko druge godine bih te 100% podržao da živimo u Holandiji, ili barem Italiji. Tamo je 10 puta razlika u ceni 1. i 2. klase. Ovde kod nas nije ni blizu ta situacija. Ako dobro izneguješ jagode, u drugoj godini će dati manji prihod, međutim imaćeš i mnogo manja ulaganja (kažeš radnik nabere 100 umesto 150kg što je tačno, ali te čupanje sadnica, sađenje novih i same sadnice koštaju oko 10 hiljada evra po hektaru jer nema subvencija svake godine na istoj parceli), tako da će ti praksa u narednim godinama pokazati da i nisi baš u pravu. Na žalost.
I da, manje bitno. Nemoj pisati više postova redom, edituj poslednji i stavi sve u jedan, preglednije je. Pozdrav.
 
Hvala na savetu, novi sam ovde pa ne znam ni sve opcije koje imam. Trudicu se da budem pregledniji, mada vidim da pišem preopširno.

Lučenje u jesen (jedna folija) 3 radnika minimum, a kidanje 1 radnik
Ostala dva ostaju za busenje rupa i pripremu za sadnju.
Lučenje u prolece (preko redovnog šišanja - 1 radnik).
Njega prebacamo za jesen za sadnju, jer za sadnju jedne folije treba 3 radnika (moze i manje, ali neka bude bahato).
Znaci ukupni trosak za novu jagodu su dva radnika i 5 500 sadnica..
Za 5 godina kad god sam imao Jagodu u drugoj godini (a imao sam je samo iz puke nužde usled nedostatka svojih sadnica) uvek sam se kajao.

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Apsolutno se slazem u svemu sa Slobom ,zasto ne druga godina postoje milion razloga a ako ste dobro zaradili u prvoj godini to znaci preko 800 gr po zivicu zasto sve ne bi posadili ponovo .Zar se ne isplati ?Ako u prvoj godini jagoda ponese rod oko 1 kg a moze i vise daj da vidim tog strucnjaka koji ce u sledecoj godini da postigne i prinos i kvalitet plodova .Evo dajem moj primer ove godine iz jedne parcele jagoda sadjena 22 septembra zemljiste kiselo ,slabo propusno znaci klasa 5+,uz sve mere iako nisam uradio sve po full kako sam planirao prosek po sadnici mi je bio oko 800 grama za kasnu sadnju ,za ovu drugu koju sam sadio 20 avgusta nemam potrebe da pricam o kilazi jer mi ne bi verovali kao i Slobi ,a o ovima koji ostavljaju i trecu godinu necu da trosim reci .
 
Ja moram ovako javno da kažem kolegama od kojih su me neki kontakrirali vezano za sadnice.
Definitivno cu imati sadnice za prodaju i to više kontejnersku nego cupanu sadnicu, posto ostajem samo na 2 hektara širenja.
Elem, proverite da li vam je inbox pun, jer mi se odgovori vraćaju, a za ostalo ćemo se sve lako dogovoriti ;-)

Poslano sa mog Lenovo A2020a40 koristeći Tapatalk
 
Nazad
Vrh