Herbicidni pojas unutar reda

Upravo zavrsio prskanje herbicidima prvo probno ! Kao prvo mislim da nisam podesio lepo pistolje
Ovako za 3 lanca utroseno 400L vode i 8 litre Totala ! E sad prskali smo i malo sire mozda i 70cm od
ispod stabla do traga tocka ali ne svuda.
Treca sporohodna a svih 3 lanca zavrslili za cetiri ipo sata setnje uz manje pauzice. Ubio sam noge ali eto za prvi put.
Inace u polju mi je razmak 4m a tarup mi kosi sredinu od 3m u dva prohoda.
 
Jedan primjer iz našeg zadnjeg prskanja korova u voćnjaku. Međuredni razmak 4 m, dva prskača-pištolja, dizne Lechler IDK 120-03, radni pritisak 1,6 bara, IMT-549 u prvoj brzoj na 1300 o/min i potrošnja oko 80 l/ha. Znači mi sa 450 l oprskamo oko 5,5 ha voćnjaka.

Sjećam se da si jedno vrijeme tražio one krajnje asimetrične dizne. Jesi li ih uspio naći. Nekako mi 120 preširoko.
 
Da, našo sam u jednoj firmi u Osijeku. Ako ti treba poslat ću ti broj od čovjeka. Rješio mi je krajnje keramičke i krajnje metalne. Uzeo sam obe da vidim kako će radit.
 
Evo kako ja suzbijam korove. Prve 3 godine takođe upotrebljavam total na bazi glifosata samo što koristim prskalicu sa štitnikom i vodim računa da korov ne preraste. Najbolje kad je visine između 5-10 cm.

Evo i slike prskalice sa štitnikom.


A posle 3 godine upotrebljavma herbi prskalicu. Evo i njena slika


Freza je takođe dobra stvar u kombinaciji sa totalom. Samo freza je ograničena u nekim slučajevima, pogotovo gdje se voće nalazi u terasama ili u stranama sa većim nagibom. U svakom sličaju frezu treba koristiti gdje god se može, a pogotovo poslije bacanja mineralnog i prirodnog gnojiva.



Koju diznu koristiš na Herbiju, žutu ili plavu?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam žutu izgubio pa koristim plavu ali proširenu sa iglom. :) Jesi imao problema sa onim plastičnim ventilom, meni je vremenom počeo sve više puštati pa sam ga morao zamjeniti za metalni.
 
Kod mene je crko odavno, ja sam ga spojio direktno (vidi se na slici) jer nisam uspio naći tako mali ventil. Gdje si kupio taj metalni ventil?
 
Imam večć 4 god.dve ručne prskalice i svakoj nešto fali da dobro radi .Da li mi možete preporučiti neku iz vašeg iskustva da valja i da ima delova za nju što je najbitnije.
 
Ja imam Solo prskalice i ručne i motorne. Prezadovoljan sam sa njima.

Evo i slike rulčne prskalice sa štitnikom Solo 425.


Kupio sam ih sve u Zagrebu, inače to su prskalice sa profesionalnu upotrebu. Ova leđna prskalica bez štitnika košta oko 100 evra. Kupiš još za nju set gumica (samo se vremenom one troše) i par dizni kojih ima za sve namjene. Ove leđne sa slike imam dve već 7-u godinu jednu za herbicide a drugu za zaštitu. Do sad rade savršeno, samo sam par puta zamjenuo gumice jer su one potrošna roba i to je to. Da još samo napomenem da su im dizne savršene, nisam još nigdje niti od jednog proizvođača našao da tako kvalitetno rasprskuju tečnost. Plus što sve djelove imaš po kataloškim brojevima u slučaju kvara.

A evo i linka firme sa katalogom http://www.solo.hr/hr/katalog/

Inače to je Njemačka poznata firma.
 
Iskreno ja sam se i zalepio za Solo , nego mi je trebalo mišljenje iz prakse .Hvala puno .
Ja sam kupio neke No name i kako kažu stari ljudi ko ne plati na mostu platiće na ćupriju .
Isto jednu koristim za Total a drugu za prihranu . Plastika krta puca,ne raspšava tečnost dobro,puno troše itd.

Zaboravih da pitam za preporuku koji tip i koju zapreminu imaš ?
 
Po meni je ova najbolja sa slike Solo 425, kapaciteta 15 l. Ima još jednu dobru stvar boca sa tečnošću nije pod pritiskom već pumpaš lagano dok hodaš i radiš.
 
Solo 425 je i kod mene, platio sam je oko 80 € i prezadovoljan sam već 4 godine.
Radi oko 4 kilometra redova godišnje širine po 1m, otprilike i trošim oko 200l herbicida, i tako 3 puta godišnje.
Prava stvar sad da kupujem odma bi kupio istu.
 
Sljivar, kupio sam ventil u Sloveniji. Ja bi preporučio Herby, jer ima izuzetno malu potrošnju a ne treba nikakvo pumpanje. Otprilike 15-20 l tekućine/ha, zavisno od dizne i brzine hoda.
 
Hvala svima na savetima ,sutra zovem zastupnika u Novim Sadu za Solo da vidim koja je cena 425 modela .
Jel može da mi neko objasni kako šljaka taj Herby i koliko ste zadovoljni učinkom?Nešto mi mali ovaj rezervoar .



 
Poslednja izmena od urednika:
inače to su prskalice sa profesionalnu upotrebu.
E ako je tako....
A gde je granica iznad koje je nesto profesionalno a ispod amatersko?
Jeste profesionalizam malo rastegljiv pojam ali govoriti o profesionalizmu u sljivarstvu i ledjnoj prskalici....
Mene termin profesionalizam asocira na profesiju, zanimanje, nesto od cega se zivi, a ako neko zivi od sljiva koje tretira ledjnom prskalicom iduci uz i niz red, noseci prskalicu na ledjima i pumpajuci, onda taj ima ozbiljan problem, ili mu je povrsina premala da bi od nje ziveo ili mora bas da se naradi.
A mozda se ne bavi sljivom na profesionalan nacin?

A ti bas volis te izraze profesionalizam, intenzivan, savremen...? :)


Opomena za spam!
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa ti stvarno još puno moraš da učiš....

Pošto vidim kolega da si totalno ne upućen, pa reko malo da ti objasnim. Profesionalni alat je onaj alat koji se koristi svaki dan a da se pri tome ne kvari i cijena tog alata je dosta skuplja u odnosu na isti takav koji se koristi u hobi poslu ili povremenim radovima. Druga stvar profesionalni alat se izrađuje od kvalitetnijeg matreijala i samim tim manje se haba i troši, odnosno predviđen je da traje puno duže od običnog. To najbolje znaju oni koji imaju takav alat i rade sa njim.
Koliko sam razumio za tvoju informaciju onaj što hoda sa leđnom prskalicom zaradi više sa 1 hektara nego u tvom slučaju sa 3 h.
 
@sljivar

Video sam u radu na youtubu Herby -4 .Da li mi možeš objasniti prednosti te male prskalice u odnosu na veću koju ja koristim za herbicide ?
 
Prednos Herbija je to što s malom količinom tečnosti popršćeš veliku površinu a pri tome ravnomjernije rasporediš sredstvo. Mnogo je lakše nosati 5 l i poprskati 2000 m2 nego 15 l a poprskati 300 m2. Sva je suština u tome.
 
Hvala na odgovoru .Ja imam 8 ha i prskati izmedju voćaka sa 3 litre malo mi je bilo baš suviše malo .E sad ako ima tako bolji učinak od standardne onda dolazi u obzir zašto da ne . Moram videti kod nekoga kako to šljaka.
 
Nazad
Vrh