Podizanje novog malinjaka - sadnja

Baci 8/16/24 npk,odmah..............,baci stajnjak i kreca ako imas...jesi li radio analizu zemljista...:ppozdrav:
 
Evo danas sam bacio stajnjak i to pet dobrih traktorskih prikolica na 14 ari i sve dobro rasplanirao, NPK nisam stigao ali ću da bacim posle oranja, a pre freziranja.Sada mi je ostalo da istružem još malo bagremovih stubova i da ih iduće nedelje postavim pre sadnje koja me očekuje početkom idućeg meseca. Pozdrav Malinar. :ppozdrav:


http://www.slike.hr/slika/16102011575-cf0fd.jpg.html
 
Poslednja izmena:
Mislim da je površina dovoljna za početak (što se mojih mogućnosti tiče...), a nadam se da će sledećih godina doći do proširenja. Pozdrav.
 
:sta:ova drzava upropasti sve..................................................:bravo:





Bez odlaženja u off topic, molim!
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav svima! Nov sam u svim varijantama tako da svaka pomoc dobro dodje. Imam basticu od nekih 3.5 ara pa hocu da stavim 1 ar plastenik a ostatak da posadim maline. Trenutno rasciscavam dvoriste i secem drvo koje se rasirilo tako da planiram u narednih par dana da spremim bastu za oranje. Imam par pitanja:
Na koji razmak mi je dovoljno da stavljam stubove (betonske)? Jeli dosta na 10 metara? (mislio sam da jos na 2-3 metra stavim izmedju drvene pa dali ima potrebe?
Znam da je sad period sadnje ali kako da izaberem najbolji dan?
Posto je malo povrsine (oko 2 ara) mislio sam da napravim redove malo blize posto nece traktor ulaziti... Jeli dovoljno oko 1.5-1.8m?
Po koliko ste vi sadnica sadili (na 30 cm) razmaka?
Za sada toliko.
 
Pa ipak mi na kraju ne trebaju stubovi posto sadim polanu. Od jagoda sam odustao zbog prodaje. Malina ipak moze da se prodaje cele godine a jagode ako ne odu odmah moracemo sve da pojedemo sami :p
 
sa malinama ce ti biti gora situacija , a za polanu se varas ako mislis da netrebaju nasloni nemislim bukvalno korace al treba nesto sl ima da izgoooglas kako to rade poljaci i ameri
 
na toj povrsini imaces mnogo vise da cela porodica i prijatelji jedu a premalo da bi prodavao, a troskovi zastite ce ti biti kao za 10 ari, moj ti je savet da jos jednom razmislis
 
malina se sadi: kad pogledas da u tvom selu, i jos par sela, pa malo se raspitas preko neta , pa priloge sa tv kad bude se malina krcila ti tada sadis a sa malinama bar u naredne 2 , 3 goddine nece biti boljitka po navodima hiperprodukciju malina imali smo mi , i poljaci a cile se sprema da naredne godine udvostruci proizvodnju tako da tog voce ce biti kao paradaiza a cena nikakva dok sa jagodom stoje stvari odlicno naravno ko zna da je kvalitetno obradi a i sto se tice cene u naredne 2, 3 godine ima perspektive
 
Ipak ljudi koje sam obisao u okolini koji sade polanu su prezadovoljni. Prodaju po 200 din nakupcima iz NS-a i ljudima u tom mestu i to je cak ispod cene po recima kupaca (1/2 kg = 100 din) i sveze i smrznuto tokom cele godine a na nekih 80m duzine ocekujem oko 250 kg po procenama drugih koji se ovde bave time. Plus na to dodati kolicinu sadnica koja se vadi za prodaju svake godine (u metru duznom je oko 20 biljaka a svake godine se duplira brojnost tako da po metru duznom se mora vaditi mladice-sadnice da bi se razredilo je oko 1500 kom) i da prodam barem pola po 30-40 din ja sam zadovoljan. Malinu mi nije jedina stvar koju cu raditi tako da mi to ispada kao dobar dodatan prihod.
"Cunami"- Sto se tice naslona, danas sam obisao malinjak u susednom selu. Covek je poceo da radi sa polanom pre 7 godina kada se i pojavila kod nas i nikada nije koristio nikakve naslone. Ustvari kad se neka biljka okembesi zbog previse roda naravno nije je lose privezati za neki kolac koji se nabije pored. Po njegovom iskustvu vec prve godine se vraca ulog (ako ne i jos toliko).
Navodnjavanje KPK.
Postujem vase savete ali svaka prica ima vise strana zato sam i poceo sa pricu sa vama u vezi
 
normalno na tebi je sve pa radi kako hoces al dobra je cena 200 din samo pitanje je kolika je to kolicina koja moze da se proda
 
Pa tamo gde sam bio je na 1000 posadjenih sadnica (pretpostavljam da je to nekih 500m duznih posto se sadi na 0.5m) dobiju oko 1.5t. Ja sadim na nekih 80m oko 160 sadnica tako da ocekujem oko 240kg pa videcemo koliko ce biti. Planiram da sto se ne proda odmah, stavim u zamrzivac pakovano po 0.5kg pa ajmo 100 din do sledece sezone. :p
 
Sutra sadim malinu, 70 ari, pa me interesuje u koji rastvor se potapaju sadnice neposredno pre sadnje, i u kom odnosu je rastvor?
Hvala na odgovoru unapred

P.S. Sadim meeker ako ima razlike

sta je ovo , za sledecu godinu prosirenje zasada pod malinom bice samo 14 ari,:sta: ova drzava upropasti sve
Ja kao nepopravljivi optimista sadim sutra 70 ari meekera :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
@ marcelo ...Ako mislis na balegu-ilovaca-voda odnos je 1 prema 1 .... Mada jedan strucnjak (Stanisavljevic) to za maline ne prporucuje on kaze da za sve vocne vrste da ali za malinu ne zbog neke kiseline ...? Ja sam to upotrebio
Toplo ti preporucujem rastvor ridomil 1 kesica + saka kana na 10 l vode i potopi sadice a mosda malo i startera al to neko kompetentni neka predlozi .... zbog ridomila.?
SRECNO ti .........
 
ja to nisam nista potapao prijem bio neverovatnih 100 % na 800 kom,ali sam koristio cileanski metod sadnje model 2008.
 
odma me covek demantovao, svaka cast na optimizmu, a dal nesto znas sto mi neznamo a zaboravio si da nam saopstis
 
MARCELO197559
user-offline.png



:ppozdrav::bravo: samo napred...............
 
Nazad
Vrh