Podizanje novog malinjaka - sadnja

Ćegovac ;
To ti je oko 80kg pio aru! Tu ne treba sigurno naslon.

Nino5;

Sadnju maline je bolje obaviti u proleće iz više razloga. 1: Sadnjom u jesen zemljište se slegne i previše sabije te malina dosta teže izbija na površinu i kasnije niče. 2: Takodje ako je malina posadjena u jesen zajedno sa zapercima kreće i trava i dosta je teže pleviti i održavati.
Imao sam priliku da sadim malinu početkom marta a komšija pored već posadio u jesen. Moja je bila do 30cm kad je njegova tek počela nicati.
Saditi sad što pre po mogućstvu dok još ima vlage u zemlji. Bitan je samo momenat da se primi tj da nikne a kasnije ona trpi sušu kao i stari zasad osim što u sušnoj godini neće dovoljno izrasti. Ja preporučujem 5 u metar a i tako ovde većina sadi. To je neki nepisani standard. Inače ja sam pre par godina na 20ari posadio 6000sadnica. Nisam kupovao već vadio iz mog malinjaka. Ovako čestom sadnjom sam uspeo da izguram prve godine berbe 3600kg na tih 20ari. Naredne 5700kg. Dakle sve po jedna vezana iz korena. Ovo nikako nije pogrešno jer se već narednih godina malina sama rasformirala i razredila. Jači koren praktično udavi slabiji ali opet radi negde od 4 do 5 u metar šeste godine. Dakle ako planiraš već sledeće godine da što više ubereš sadi češće.



Da li je realno da si imao ovakve prinose??? Prve godine skoro 200kg po ar-u, a sledece skoro 300 kg/ar??? Koja ti je ovo malina, i sta si joj brate mili radio?:ideja:
 
milos2506
user-offline.png


Da li je realno da si imao ovakve prinose??? Prve godine skoro 200kg po ar-u, a sledece skoro 300 kg/ar??? Koja ti je ovo malina, i sta si joj brate mili radio

Ovo ti je sto posto tačno. Već sam i naveo zašto sam izgurao toliki rod prve godine. Inače uslovi u proleće kad sam sadio nisu bili povoljni. Morao sam zalivati tek zasadjenu malinu. Malina je Vilamet. Za mene to je ne prevazidjena malina po prinosu. Tačnije treće godine odnosno druga berba je bio prinos 285kg po aru. Inače to nije ništa čudno ovde par ljudi koje znam lično prelaze i 300kg po aru. A što reče ,,šta si joj radio" , bolje da ne komentarišem koliko stajnjaka bacam. Inače analizu vršim svake godine. Stručnjake poštujem donekle a radim po svome. Veštačko djubrivo bacam u većim količinama nego što je to po preporuci.
 
milos2506
user-offline.png




Ovo ti je sto posto tačno. Već sam i naveo zašto sam izgurao toliki rod prve godine. Inače uslovi u proleće kad sam sadio nisu bili povoljni. Morao sam zalivati tek zasadjenu malinu. Malina je Vilamet. Za mene to je ne prevazidjena malina po prinosu. Tačnije treće godine odnosno druga berba je bio prinos 285kg po aru. Inače to nije ništa čudno ovde par ljudi koje znam lično prelaze i 300kg po aru. A što reče ,,šta si joj radio" , bolje da ne komentarišem koliko stajnjaka bacam. Inače analizu vršim svake godine. Stručnjake poštujem donekle a radim po svome. Veštačko djubrivo bacam u većim količinama nego što je to po preporuci.


Ok, svaka cast, takve kolicine su u mom kraju misaona imenica... mada posteno receno to su uglavnom stariji ljudi koji ne prate savete i sve rade po istom principu vec 30 godina. Tek se u zadnje 2-3 godine aktiviralo par nas mladjih koji stvarno hocemo ta da radimo kako treba. Videcu kako cu proci ove godine s obzirom da nemam mnogo iskustva u poslu, ali sve u svemu analiza je uradjena, sistem kap po kap postavljen, stajnjak je spreman(posle ovog tvog saveta videcu da povecam kolicinu), djubrivo bacam za par dana... a valjda ce nas i vreme ove godine posluziti.
 
Moze li stajnjak, konkretno kozji, da se baci sada u prolece u malinu duz reda, pa da se kasnije zafrezira? U pitanju je malina proslog proleca posadjena, nije bacan stajnjak do sada...
 
I počelo je.danas tanjirao i izvukao brazde jednobraznim plugom,sutra kažu kiša ali ako ne nude kiše u četvrtak kreće sadnja ako da bog;-)
 
Postovane kolege u koji fastvor da potopim sadnice pre sadnje radi zaštite korena od bolesti?
 
Ima tu raznih kombinacija, voda, balega, zemlja je neki okvir. Smjesi se dodaje bakar ili previcur za dezinfekciju. Po meni je Previcur bolji jer je sistemik.
 
Juče sam posadio 2800 kom Vilameta danas nisam mogao da nastavim,tako da čim se ukaže prilika nastavljamo sa još 1100 kom.Interesuje me dali posle sadnje mogu da im bacim npk 15-15-15 u redu i da isprskam plavim uljem
 
Postovanje malinari zelim da krenem sa ovom biljkom pa me zanima vas savet posto sam u vezi maline totalni pocetnik. Parcela se nalazi na 430m nadmorske visine na jugoistocnoj strani i pod blagim je nagibom povrsine je oko 20 ari , plan je sadnja u jesen 2015 posto se istera zgorelo ovcije djubre i parcela pripremi, medjuredna obrada bice traktorom , posedujemvodu na parceli tako da bi malinjak bio u ful ishrani i navodnjavanju bez improvizacija sledeca pitanja su: vilamet ili miker, medjuredno rastojanje kao i razmak u redu gde je najpametnije kupiti sadnice , kad to sve budem resio onda cu vas daviti sa ostalim pitanjima, unapred hvala na odgovoru .
 
Postovanje malinari zelim da krenem sa ovom biljkom pa me zanima vas savet posto sam u vezi maline totalni pocetnik. Parcela se nalazi na 430m nadmorske visine na jugoistocnoj strani i pod blagim je nagibom povrsine je oko 20 ari , plan je sadnja u jesen 2015 posto se istera zgorelo ovcije djubre i parcela pripremi, medjuredna obrada bice traktorom , posedujemvodu na parceli tako da bi malinjak bio u ful ishrani i navodnjavanju bez improvizacija sledeca pitanja su: vilamet ili miker, medjuredno rastojanje kao i razmak u redu gde je najpametnije kupiti sadnice , kad to sve budem resio onda cu vas daviti sa ostalim pitanjima, unapred hvala na odgovoru .

Kolega,moja preporuka je vilamet,medjuredno rastojanje 2,5 metara(za obradu traktorom),4 sadnice u metar(za 20 ari 3200 sadnica),sadnice kupiti od ozbiljnog malinara sa obaveznim obilaskom malinjaka i uveravanja u zdravsteno stanje i rodnost istog do jeseni kada bi kupili sadnice.Znaci ugovoriti kupovinu za jesen a do tada pracenje stanja istog.Najveci problem u podizanju malinjaka je kvalitet sadnica.Obavezno pre svih radova za pripremu sadnje totalom unistiti korave jer posle sadnje i dosta stajnjaka prve dve godine je najveca borba sa travom u malinjaku.
 
Ja sam takodje sadio vilamet prosle godine,mislim da je za pocetnike najbolji.Kod drugih sorti prvenstveno je zastita od bolesti dosta teza.Razmak izmedju redova 2.2 metra u redu 4.kom na m.Samo kvalitetna sadnica...
 
Kada se oprska totalom i preore se, posle koliko vremena moze da se sadi da ne osteti sadnice total?
 
Pozdrav ljudi,mozda nije bas u vezi sa temom ali imam pitanje da li neko od malinara ima onu masinicu za vezanje i kako se pokazala??
 
Nazad
Vrh