Naknada za oduzetu zemlju

On je na tom imanju rođen, odrastao, oženio se, zašao već u ranu starost i sve to za vreme K und K monarhije.

Al se ondak desila 1918.g. i imanje pripalo Kraljevini SHS.

Slavko Šećerov je iz Londona 3. novembra 1918. govoreći o značaju vlasničke strukture kada se radilo o velikim posedima, ukazao je na potrebu da se ona promeni, a svoju inicijativu i stav obrazložio je sledećim rečima: „...Srbija nema razloga da podupire veliki posed u novim provincijama...jer nosilac velikog poseda nije odan Srbiji i državnoj ideji; u Bosni imaju drugu veru, u Hrvatskoj drugu kulturu, u Vojvodini drugu veru, kulturu i jezik; priznanjem postojećeg poretka stvorio bi se ekonomski jak stalež koji bi postao dominantan u budućoj državi, državne bi funkcije brzo usvojio, te bi demokratije nestalo. Jer će taj stalež biti izvor svih autonomističkih tendencija za federacijom i prema tuđinu i stvaranju jedinstvene države“.
http://poljoinfo.com/showthread.php?17049-Naknada-za-oduzetu-zemlju&p=1352544&viewfull=1#post1352544


*

@YT1RDI

Baš tako.

Bilo da su kolonisti, bilo da su lokalni žitelji, da ne kažem domoroci.
 
E na tu pod-temu nastavljam na natalitetu...

Počeo sam sa kravama po ataru šetati ne verujem da ću stići da napišem kako je AgRef Karađorđevića izgledala na KosMetu i Starom Vlahu, bar ne pre sledeće zime...

- - - - - - - - - -

Sile pobednice 2. Sv. rata su dale Jugoslaviji pravo da ponovi AgRef i sve prepegla.

Ono po sistemu "taknuto-maknuto" i nema dalje priče.

Al onda je 91. nekom palo na pamet da to nije bilo "pravedno" i sad... ihaaa !

Jedno po jedno se izvlači iz fioka...

A sad su svi jači od nas i kako je krenulo mi njima treba da platimo ratnu odštetu.

Mislim na spoljno okruženje, ne na bivšu SFRJ, mada i tu se potežu neki argumenti i otvaraju pitanja.
 
@bradonja
nisam siguran jesi ti samo veoma obrazhovan ili si veoma obrazovan i pomalo pijuckas taj alkohol sto ponekad spominjes? :ppozdrav:
29541367_2064524550455827_8958544127966550645_n.jpg
 
Онда долазимо до питања од које године, тј. од ког века, почети?
 
To ti pričam, jer pre AgRefa Karađorđevića radili su i Obrenovići posle oslobođenja južnih gradova i Berlinskog Kongresa...

A Bosna i Stari Vlah, tj. Novopazarski sandžak... pa to je tek poezija !!!
 
Друже ти си застранио деда се преврће у гробу уместо да дижешреволуцију ти патиш за великопоседницима одма за казну дс узмеш МАРКСОВ манифест комунистичке партије и наравно теоријуо вишку вредности да добро ишчиташ и друже да нам се вратиш у комунистичку будућност а не да скрећеш са пута
 
Počeo sam sa kravama po ataru šetati ne verujem da ću stići da napišem kako je AgRef Karađorđevića izgledala na KosMetu i Starom Vlahu, bar ne pre sledeće zime...
Jel moze neki selfi sa kravama na pasnjaku i jedan u stali?!
Ako je moguce da ih vidimo.
 
Jok, nisam se uzelio. Ali mislim da jos nismo ni jednu jedinu sliku videli sa radnog mesta, sa kojem se po prilicno dici.
Ja vise mislim da ti bradonja radis u nekoj finoj toploj kancelariji. Moze makar iz te kancelarije neku sliku, po mogucnosti kad je i sekretarica tu:osmeh::ppozdrav:
 
E na tu pod-temu nastavljam na natalitetu...

Počeo sam sa kravama po ataru šetati ne verujem da ću stići da napišem kako je AgRef Karađorđevića izgledala na KosMetu i Starom Vlahu, bar ne pre sledeće zime...

Ovih dana vratili u okolini sume Eltzu , oko 4200ha. A za zemlju su se nagodili pa je dobio elitna vojna (generalska) ljetovalista sve sa plazama , navodno htio i za sume jadranski kamen ali mu ipak vratili sume. Jel bio razlog sto je Černozemski uranio pa monarh nije nacionalizovao vec komunsti 45, pa kad su vracali "kulacima" 1-2 ha stao i grof u red:).
 
AHAHAHAHAhahahahaaa...ahahhaaaa...ooo majko rođena kakva je to biserijada...tcccc...

I posle kad mi kažu da je Kraljevina bila uređena država i da je pošten čovek imao šansu da napreduje... ufff ...

I šta, nije sprovedena eksproprijacija, nije doneto rešenje i sad mu vratili ?!

A ja kad iznesem naučnu činjenicu da do sloma Kraljevstva niko nije bio siguran dal poseduje il mu je oduzeta zemlja, ovde oće da me u top stave. Hulim na ljubljenu narodnu dinastiju...

Ja imam podatak da je Grofu Elcu oduzeto 25.000 kj (14.250 ha).

E ako Grofe, neka si ih ti izyebo kad su bogalji i oće da ispravljaju krive Drine mimo sveta !

A Karađorđević je svako jutro zemlje na tom kraju prodao agrarnim interesentima. Tu se na prste mogu prebrojati dobrovoljci.
 
Nazad
Vrh