presejavanje

Nemora ni da ide glifosatom ako će posle prskati kukuruz... Mnogi herbicidi za kukuruz lepo unište suncokret... pogotovo ako je već bolestan!
 
Pa ako vec ima korova ostalih,mozda i sirka u tom slucaju je jeftinije 3l/kj i sigurno sve umire :D
 
@ Spajki

Nagovarali su me da posejem kukuruz, ali se bojim da neće stići za berbu do mrazeva, a pre tri godine sam posle ječma 19 juna posejao 3 jutra "Pionira", mislim da je bio A-24 i nisam ga mogao brati zbog vlage do decembra.

Što se tiče herbicida, to nebi trebala biti smetnja jer je prskano "Acetosavom" i "Terbisom ".

Zbog čega misliš da neidem spremačem? Njiva je toliko sabijena od vlage da neverujem da će sejalica ući na potrebnu dubinu. Ja sam svakako planirao da to pređem setvospremačem da se pripremi setveni sloj.

@Mityoo

Parcela je čista i nema korova jer su herbicidi uradili svoje.
 
Prošle godine sam posejao 12. juna AGS 4, pod roto-drljaču (njiva u zakup, bila je divlja livada- ledina), nisam imao problema sa korovima, ali nisam smeo da ga čekam za berbu već sam ga silirao, čini mi se početkom oktobra. Prinos silaže je bio prosečan.
 
@ zx

I ja se plašim da mi kukuruz neće stići za berbu, a silaža mi netreba, pa zato mislm da presijem parcelu suncokretom, samo neznam koju sortu i kada, jer stalno pada kiša i blato je u njivama. :sta:
 
okrim nasi strucnjaci tvrde da moze sejati suncokret na istu parcelu kao sisli herbicidi u dublje slojeve ali ko zna dok ne probas neces znati kod nas su neki sadili suncokret a neki kukuruz naravno ranije sorte tako savet je u se i svoje kljuse ja bi obavezno jedan plici prohod setvospremacom ne duboko da se ne prevrnu herbicidi Sretno :cao:
 
Okrim
Ne bih znao da te posavetujem oko suncokreta, ali ako imaš uslova za navodnjavanje razmisli o kupusu (nije mnogo zahtevan, a zaradićeš više nego na kukuruzu).
 
@ zx

O kupusu nisam razmišjlao :cao:. Imam sistem za zalivanje i nije mi neki veliki problem zalivati tu parcelu iako nikad na njoj nije bilo povrće, samo se plašim dejstva zaostalih herbicida, da opet ne napravim neko zlo :sta:.
 
Kupus radim uvek jesenji i sadim ga postrno. Pre razoravanja uvek idem sa nekim totalom, a pre rasađivanja župilanom ili trefgalom i to ti je to, eventualno jedno špartanje. Ako se odlučiš, pazi sa azotom. Za zaostale herb ne brini, ako sutra poseješ rasad, sadićeš ga oko 15.jula. Proveri ipak!!!
 
@ zx

Stvarno si me zaintrigirao predlogom da posejem kupus! O kupusu nemam pojma, ni gde bih nabavio seme za rasadu, ni koje sorte, potrebne količine semena, cene, razmak, zaštitu rasada ...?

Jako mnogo nepoznatih stvari, ali ja sam večiti optimista i sklon sam prihvatanju ideja, tako da ni tvoj predlog nije isključen, ali mi trebaju odgovori na postavljena pitanja.

Kupus sam sadio pre oko 20 godina i to postrno porered karfiola. Da ne dužim priču, te godine je trebalo prodati 200 kg kupusa za 1 kg mesa u prodavnici i rekao sam da viže nesijem (sadim) kupus.

Rasadu mi je obezbedio pokojni stric, a u pitanju je bila relativno mala površina od oko 12 ari.

Pošalji mi kalkulacije utrošaka , pa ću lakše doneti odluku šta da uradim,

Pozdrav od Mirka iz Kule! :cao:
 
Nije neka zarada, ali i ne košta mnogo. Proces proizvodnje i gajenja je prilično jednostavan. Napraviću ti okvirnu specifikaciju- i ja ovih dana trebam da posejem rasad pa možemo uporedo to da izvedemo-šta radim ja prenesem tebi i lagano. Sve što bi ti bilo potrebno lako se nabavlja i ima u 90% polj. apoteka. Seme za 1 Ha košta oko 150€, a ostalo je kao i u ratarstvu (hemija, đubrivo,...). Pisaću ti sutra detaljnije. Poz
 
Kod mene sutra radi setvospremač na 2ha suncokretišta.Pokušaću da nabavim hibrid Dukat koji je za setvu do 15 juna,a ako ne iće neki kukuruz što ranije grupe.
 
Mislio sam na suncokret Dukat.To je najraniji hibrid na našem tržištu i proizvodi ga NS seme.Inače sad sam se vratio sa setvospremiranja i morao sam da pretamburam oko 1ha suncikretišta.Sad idem da posejem na to kukuruz ZP 42A.Do semena suncokreta nisam mogao da dođem,a ovo dobih gratis.
 
diklofen je napisao(la):
Mislio sam na suncokret Dukat.To je najraniji hibrid na našem tržištu i proizvodi ga NS seme.Inače sad sam se vratio sa setvospremiranja i morao sam da pretamburam oko 1ha suncikretišta.Sad idem da posejem na to kukuruz ZP 42A.Do semena suncokreta nisam mogao da dođem,a ovo dobih gratis.
Vodi racuna na to, dali si prskao taj suncokret sto si "pretamburao" po zemlji posle setve pre nicanja ( Raft, Racer, Recent ili Galigan ) ako jesi nemoj nikako sejati kukuruz. Mali savet.
Ako nisi sve je Ok. Pozz. :ppozdrav:
 
Ljudi trebam presejati oko 5ha kukuruza...
Da li posejati kukuruz ili suncokret? Koje hibride predlazete?
 
Nazad
Vrh