Kruška, jabuka ili malina...

a1eksandar

Novajlija
Učlanjen(a)
13 Maj 2010
Poruka
23
Lokacija
Šabac
:sta:

Pozdrav svima. Potpuni sam početnik ali već par godina u nazad imam žarku želju da podignem voćnjak. Inače se bavim računarima i treba mi kontakt sa prirodom i odmaranje glave a "umaranje tela" ::namigivanje:: Ove godine sam se odlučio da to definitivno uradim i zatim sam krenuo u istraživanje materije...

Prvo sam želeo da podignem zasad šljive ali su me "poznavaoci" odvratili sa pričom nemoj kad već podižeš zasad neka bude malina ima dobru otkupnu cenu šljiva je suviše jeftina itd itd... Kada sam se malo raspitao ispostavilo se da je malina jako zahtevna u smislu gajenja i berbe i same logistike u toku berbe. Počeo sam da razmišljam o kruški ili jabuki ali u privatnom razgovoru sa direktorom obližnje hladnjače, čovek mi kaže da oni uopšte i ne otkupljuju jabuku i krušku već samo malinu, šljivu, višnju i kupinu. On mi kaže samo malina.... Kontaktirao sam i poznanike iz još jedne hladnjače i oni mi kažu isto...

Tako sam ja odlučio da pitam i vas koji već imate podignute zasade. Da li uopšte postoje hladnjače koje otkupljuju krušku ili jabuku ili to ide na neki drugi način... Nemoguće da neko ima 1 ili više ha pod jabukom ili kruškom a da nema tržište ?!

Eto za početak... želeo bih da me posavetujete, da ste na mom mestu šta bi ste radili.... Inače živim u Šapcu i gledam da kupim 1 ha plac negde u Pocerini kako bih na jesen podigao zasad.

Kontaktirao sam i Institut u Čačku i Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu ali mislim da će te mi vi sa foruma biti najbolji mentori :)

Hvala unapred... živeli :ppozdrav:
 
Za Novi Sad ne znam al sto se tice Cacka i njihove komunikacije vezano za sadnice toplo bih ti preporucio da ih obidjes! Inace i ja sam tu tematiku postavio u temi plasman kruske u srbiji pa vidi kakvi su odgovori... Inace zavisi i kakvu ces zemlju kupiti i sta na njoj bolje uspeva. Toliko od mene za pocetak al ja sam takodje amater, ima ovde boljih poznavaoca!
 
Ja sam mislio da kupim zemlju prema tome šta bih sadio. Znači da uradim analizu pre kupovine, pa onda uz savetovanje, ukoliko je zemlja ok za tu vrstu voća (uz recimo neke korekcije) ja kupim ako ne nikom ništa. Mada mi neko reče da je dobra zemlja u Pocerini i da jabuka i kruška nisu nešto zahtevne po tom pitanju...
 
Pozdrav. Sve zavisi koliko si para spreman da ulozis, spram toga mozes i da se ravnas. Po mom misljenju svako voce je dobra investicija. Za svako voce mozes da nadjes plasman ako imas kolicinu. Ako si spreman da podignes 1ha od toga ces moci veoma pristojno da zivis. Mozda bi mogao da probas da proizvodis jabuku po integralnom konceptu( to ti je slicno kao sa organskom proizvodnjom). To se sada trazi i mogao bi fino da prodjes. Kvalitetna kruska uvek ima cenu. Sto se tice malina, one stvarno zahtevaju dosta rada i znanja. Mozda bi mogao da vidis sa nektarinama ili kajsijom i one uvek imaju visoku cenu. Sve u svemu zavisi koliko planiras da potrosis para za podizanje vocnjaka.
Sto se tice fakulteta u Novom Sadu oni ti dosta mogu pomoci( studirao sam tamo pa ti je ovo proverena informacija) i oko nabavke zdravog sadnog materijala i oko saveta.
 
@a1eksandar
Dobro razmisli o svemu i ne zaboravi da uzmeš u obzir i cenu potrebne opreme ( mehanizacije ) za voćke koje si naveo kao i cenu podizanja 1ha zasada. Potrebno je i određeno znanje i iskustvo za bavljenje ovim poslovima vreme neću ni pominjati. Čini mi se da su jabuka a i kruška dosta zahtevnije od maline u svakom pogledu. Razmisli i o jagodama. Pogledaj čime se bave i ljudi u okolini te parcele i pričaj sa njima. Što se tiče nabavke sadnica to je veliki ?
:cao:
 
Hvala puno na odgovorima. Juče sam imao ozbiljan razgovor sa čovekom koji je upućen u tematiku i odlučio sam da podignem zasad pod malinom. Faktori koji najviše govore u korist maline su siguran plasman i dobra cena. Spremio sam se da žrtvujem mnogo vremena i truda i nadam se da će nagrada biti dobar rod ::namigivanje::
 
Baš me interesuje kako a1eksdandar funkcioniše?

Mogao bi nam preneti utiske da li si zadovoljan za početak, koliko ulažeš, jesi li kupio zemlju?
:ppozdrav:
 
Poštovanje posedujem površinu zemlje od nekih 50mx12m hteo bih da zasadim viljamovku na svoj površini. Po principu guste sadnje, a obradjivao bih motokulrivatorom između redova a razmišljam i o zatravljivanju. Zanima me koliko bih ja tu mogao da posadim sadnica?
 
Hvala kolega bane30 na odgovoru juče sam odneo uzorke zemlje na analizu pošto sam to skontao po forumu da bez toga nevredi kretati. Pa kad stigne videćemo šta dalje a po nekim mojim proračunima staviću nekih 115 komada pošto mi je korisna površina nekih 35x10m. Mislio sam 100 viljamovki i 15 nekog oprašivača npr. : Boskova bočica, Santa Marija, Abate
 
Hoću sigurno ću pitati evo odmah sad :osmeh: na toj parceli koju sam dobio na korišćenje postoje četiri dunje koje su verovatno nekad posađene kao međaši pošto su na ćoškovima. Jako lepo rađaju video sam plod hoće li mi one smetati u radu sa kruškom tj hoće li smetati kruški? Kao i činjenica da je teren dosta podvodan npr sad kad sam uzimao uzorke na dubini od 60cm je baš blatnjavo, i napomena da se parcela nekoristi nekih 5 godina samo travuljina buja na njoj.
 
Dunja isto kao i kruska strada od ervinije , jedino to moze biti problem ,ovako ne vidim razlog kako bi smetale krusci. Sto se vode tice, voce bas i nevoli zemljista na kojima se zadrzava voda ,davi se i na kraju osusi. Ja na kraju vocnjaka imam deo zemlje na kom se zadrzava voda i mogu ti reci da slabije napreduju mlade sadnice od ostalih, sta ce biti videcu.
 
Pa jedino sto bas ne valja je visak kreca i povodno zemljiste. Visak kreca se resava sadnjom na sejancu ali tu onda rqzmak mora biti veci izmedju stabala, povodno zemljiste se malo teze resava ali ako tu vec imas dunje godinama onda to i nije tako strasno.
 
Zdravo, interesantna tema, ako neko ima i kruske i maline, voleo bih da cujem iskustva o isplativosti i jednog i drugog voca. Maline vec imam, zanimaju me iskustva o kruski, da li je otkud redovan, cena, koliko rada je potrebno u odnosu na malinu itd?
 
Kockanje je sadnja voca na plavnom podruciju, a koji je razlog sadnja najvise viljamovke?
 
Nazad
Vrh