Orezivanje voća

... egzotika dobijas vocku sa novim oblikom krosnje, varijanta za kao neku dekoraciju - moje misljenje
 
pozdrav svima. jel ima neko knjige o orezivanju u pdf. valjalo bi ono sto bih mogao da iskoristim na dunji? uzgred, koji bi tip krosnje bio najpovoljniji na dunji sadjenoj na razdaljini 4x3?
 
Ja gledao prognozu sledeca cela nedelja lepa preko 10C, planiram da orezem i isprskam plavim uljem, mislim da nije rano kraj februara jos malo...
 
Moze li pojasnjenje kod kojih vocaka se koristi rezidba na "cep" i kakvu ulogu ima.
Vidim da se za vitkoo vreteno i sl., koristi obavezno za jabuku i krusku radi obnavljanja grana, a da li:
- se moze iskoristiti kod drugih vocnih vrsta,
- ima smisla raditi kod kotlaste i piramidalne krune i kada.

Hvala, ppzdrav

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Obnova grana je redovna mera u svakoj vocnoj vrsti, sav rodni izrastaj treba da se izmeni u nekih 3-4-5 godina. Kod vaze ne dira se konstrukcija, pogotovo gde je zadebljala (aj gore vislje gde su tanje grane i to se da zameniti), ali ostatak se zamenjuje
 
Obnova grana je redovna mera u svakoj vocnoj vrsti, sav rodni izrastaj treba da se izmeni u nekih 3-4-5 godina. Kod vaze ne dira se konstrukcija, pogotovo gde je zadebljala (aj gore vislje gde su tanje grane i to se da zameniti), ali ostatak se zamenjuje
Da li obnova rezanjem na cep?
Koristi li se cep-patrljak kod kosticavih tj. sljive?


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja sam radio kao što je na ovom videu (od 6:55): https://www.youtube.com/watch?v=sAcRYLzykqg. On doduše govori o jabuci, ali ja sam to radio na višnjama i trešnjama i veoma mi se dobro pokazalo. Iz pupoljka koji ostane se neverovatno brzo pojavi nova grana, koja bude dosta debela i jaka. Preseke sam za svaki slučaj premazivao voskom, a možda bi bilo dobro i bez toga.
 
Ljudi jel rano da se pocne s orezivanjem voca sad,na nekih sam 800 m i npr danasnja temperatura je bila 13 stepeni,konkretno pitam za jabucasto voce sa kosticavim bi sacekao mart??
 
Obnova grana je redovna mera u svakoj vocnoj vrsti, sav rodni izrastaj treba da se izmeni u nekih 3-4-5 godina. Kod vaze ne dira se konstrukcija, pogotovo gde je zadebljala (aj gore vislje gde su tanje grane i to se da zameniti), ali ostatak se zamenjuje

Druže ,hteo sam ti poslati poruku....no izgleda trebaš napraviti mesta za nove...
 
moze li mi neko reci da li se kod formiranja piramide skracuju osnovne ramene grane radi daljeg grananja( ovo je 2 godina )ili se samo oni konkurenti produznice vade i neke suvisne grane?
 
Imam nekih jabuka koje su podivljale, otisle su 10m u visinu, rastrkale se, slabo radjaju a nekad kada se desi i da rode preko 50% roda ako ne i vise opadne s vremenom.. Bas danas sam pobrao sve sto je ostalo za ovu godinu i sada hteo bih da je nekako skresem da to bude to, kresao sam nesto pre par godina onako sa komsijom, nemamo pojma ni jedan ni drugi.. E sada ima li negde neki snimak ili nesto kako treba kresati jabuku u ovoj fazi, kada je zapustena i izdzilitala sto se kaze ?

DCE1KLU.jpg
 
Nazad
Vrh