Orezivanje voća

Povijanje i pinciranje to radim u zeleno a ostalo mart!
 
Ja sam prošle godine savijanje radio polovinom juna i dobrano sam poranio, vrhovi su opet pobegli gore. Ova godina je još okasnila, tako da će savijanje drugog sprata biti obavljeno negde u prvoj dekadi jula!
 
U principu, bitno je uraditi to, a pravi momenat daje najbolje rezultate. Ne kažem da je velika greška što sam poranio, ima roda na tim granama koji će ih malo oboriti, ali s obzirom da plodovi tek kasnije dobijaju značajnije na masi, a vegetativni porast konstantno raste, javlja mi se problem što opet vrhovi odu dosta uvis, zasenjuju mi produžnicu iz koje treba da porastu novi mladari. Tu onda nastaje ozbiljniji problem, dobijem ćelavu vodilju, a gore opet metla od grana. Zato sam grane dodatno oborio kanapima (imam i žice za sistem za navodnjavanje za koji sam vezao kanape) da malo otvorim i dodatno prosvetlim krunu!
 
fruti mene su te ćelave vodilice izdriblale opasno,nisam ih skidao zbog spratne grane i tamo u jul samo otezaju i ceo porast se oklenbesi,e sad tj danas sam sve orezivao i ispravljao pa u jul ponovo,a primetio sam i da te celave vodilice iduću godinu razbiu se od granja mogu da formiram spratove kako ja hoću,malo glupo mozda što pišem ali za mene novo iskustvo vredno
 
Mislim da je još rano za uklanjanje vodopija, ali eto ako je velik broj voćaka zbog obima posla možda i nije.
 
na novoposađenim voćkicama od ove jeseni, poskidao sam pupoljke koji su bili u donjem delu stabla i ostavio određen broj pupoljaka u gornjem delu stabla iz kojih sada polako rastu mlade grančice u proseku sam ostavljo po 6-7 pupoljaka-sada već grančica, moje pitanje: kada da odstranim višak tih grančica i da ostavim 3-4 grančice koje bi predstavljale skeletne grane za budući period, i kako kidanjem iz okca ili da režem makazama i da li nakon tog skidanja ima potrebe poprskati sa nečim
 
Možeš već sada da bi ti ostavljene što više napredovale, ja sam to uradio pre 3 dana. Kidanjem okaca sam skidao samo ono gde je još uvek samo lišće i tu budi pažljiv da ne zaparaš granu, kidaj levo desno a ne gore dole. Ono što su grane veće od par cm ćeš teško kidati sa okcem, bolje makazama. Tako sam ja radio, te veće grane su bile žilave za čupanje i parale se a ne otkidale.

Sad treba da poprskaš fungicidom za list ako već nisi jer su bile kiše a vrućina je, a kasnije insekticid, ali ako možeš redovno da pratiš, ne moraš da žuriš, tek kad primetiš mali broj vašaka ili možeš i preventivno. Naravno, poželjno je da dodaš i prehranu NPK preko lista, sa više P tj fosfora radi boljeg ukorenjivanja.
 
Sad treba da poprskaš fungicidom za list ako već nisi jer su bile kiše a vrućina je, a kasnije insekticid, ali ako možeš redovno da pratiš, ne moraš da žuriš, tek kad primetiš mali broj vašaka ili možeš i preventivno. Naravno, poželjno je da dodaš i prehranu NPK preko lista, sa više P tj fosfora radi boljeg ukorenjivanja.
A koji fungicid preporučuješ i da li može da se pomeša prehrana sa njim?
Postao sam lenj, mrzi me da postavljam pitanja pa parazitiram na tudjim postovima koji i mene dotiču.:osmeh:
Pozdrav ljudi!:ppozdrav:
 
Možeš već sada da bi ti ostavljene što više napredovale, ja sam to uradio pre 3 dana. Kidanjem okaca sam skidao samo ono gde je još uvek samo lišće i tu budi pažljiv da ne zaparaš granu, kidaj levo desno a ne gore dole. Ono što su grane veće od par cm ćeš teško kidati sa okcem, bolje makazama. Tako sam ja radio, te veće grane su bile žilave za čupanje i parale se a ne otkidale.

Sad treba da poprskaš fungicidom za list ako već nisi jer su bile kiše a vrućina je, a kasnije insekticid, ali ako možeš redovno da pratiš, ne moraš da žuriš, tek kad primetiš mali broj vašaka ili možeš i preventivno. Naravno, poželjno je da dodaš i prehranu NPK preko lista, sa više P tj fosfora radi boljeg ukorenjivanja.
Iz razgovora sa drugim voćarima sam i ja zaključio, međutim bio sam na poljo.fakultetu u NS i na kratko popričao sa jednim gospodinom koji je zaposlen u departmanu za voćarstvo i on mi reče da sada ne skidam grane-zelena rezidba, već da to uradim u Novembru-Decembru, e sad sam malo zbunjen. Vi kolege ste praktičari onda ću postupiti po vašim preporukama! Za prskanje sam pitao, pošto odstranim te grane da neposredno posle toga prskam sa nečim radi prevencije, šta mislite ?
 
@zoransm i ja isto mislim da sad ne seces nista samo skini lastare ako su mlade sadnice u pitanju.Ja imam lose iskustvo od prosle godine sa prekracivanjem grana i vise to ne planiram da radim.ps ovo je moje licno misljenje i da ne ispadne da pametujem mozda i nisam u pravu ali ja vise rezati mlade tresnje leti nikad u jesen i rano prolece sto povadim povadio letnja rezidba ne.
 
@zoransm i ja isto mislim da sad ne seces nista samo skini lastare ako su mlade sadnice u pitanju.Ja imam lose iskustvo od prosle godine sa prekracivanjem grana i vise to ne planiram da radim.ps ovo je moje licno misljenje i da ne ispadne da pametujem mozda i nisam u pravu ali ja vise rezati mlade tresnje leti nikad u jesen i rano prolece sto povadim povadio letnja rezidba ne.
ne znam da li smo se razumeli, reč je o otklanjanju "viška" grana na jednogodišnjim sadnicama radi ostavljanja 3-4 skeletne radi formiranja buduće krune. p.s. u čemu je razlika letorast-lastar-mladar
 
Ok sad sam skontao,ma lastar je ono na deblo sto izbija celom duzinom a ti ostavis par komada gornjih a ostale skines.Ja bi ostavio isto tako par skeletnih grana ali ih nebi kasnije skracivao te grane sto ces da ostavis.
 
Ok sad sam skontao,ma lastar je ono na deblo sto izbija celom duzinom a ti ostavis par komada gornjih a ostale skines.Ja bi ostavio isto tako par skeletnih grana ali ih nebi kasnije skracivao te grane sto ces da ostavis.
pa kontam da ih ne skraćujem, njihova uloga i jeste da u budućem periodu budu "skelet"
Oktopod ti si znači skidao višak tih grančica, pre par dana...
 
Pre par dana sam skidao sve sem vršnih 3, 4, 5 kako na kojoj. Do sada sam ih čuvao da bi biljka imala lisnu masu, da time dobro aktivira koren i da prehrana kojom sam prskao ima na šta da se prska jelte :)

Danas sam orezao i one 7 godišnje burlat, a pre nekoliko dana i 4 godišnje. Nisam ništa bukvalno orezivao ni na jednim ni na drugim, već sam do osnove uklanjao grane koju biju na unutar krošnje, kao i na vrhovima krošnje gde su bile 3, 4, 5 komada sam ostavljao 2, 3, 4 koje ne biju na unutra i koje se ne sudaraju sa nekima na susednoj grani. Znači nikakvo prekraćivanje nisam radio, a ne bi imao šta ni da prekratim, tek rastu. Na ovim 7 godišnjim sam sa prekraćivanjem završio do kraja eksploatacije, a ove 4 godišnje možda dobiju još jedno ili dva prekraćivanja, to radim u drugoj polovini juna.

Podsećanja radi, slike i video o tome imate na ovoj strani gore, post #817. To je pre rezidbe tj proređivanja koju sam uradio danas posle "berbe".

Slažem se sa Darkom, ne treba mnogo orezivati trešnje, kod mene u kraju po njivama samo prekrate posle sadnje, ostave 4, 5 vršnih pupoljaka i nikada se makaza više ne late i beru a krošnja oblika priroda majčica :)

Uzunče, prksaj mankogal ili merpan.
 
Molio bih poznavaoce da me upute šta da radim s ovom trešnjom. Posađena je lane u proljeće te je jedva preživljela sušno ljeto. Proljetos sam skratio sve bočne grane na 2 cm iz čega mi je sad izbacila mnogo jednogodišnjih grančica dužine od 40 do 60 cm, a sama je visine 140 cm. Kada da orežem višak grančica i kakvu krošnju mi preporučate iz ovog sadašnjeg stanja. Napominjem da nemam nasad već mi je to jedina trešnja, kupio sam Burlat i Stelu, jedna se osušila a ova ostala, i sad ni neznam koja je sorta. Hvala.

Uploaded with ImageShack.us
 
Ove dole skidaj obavezno sad odmah, od ovih gore ovo što ti kolega predlaže je da formiraš kotlastu krunu ili vazu, ako ti je to jedina i nisi vičan orezivanju i ne bakće ti se, ostavi jedno 5 komada tako da biju na različite strane, prekrati ih narednih dana na 40ak cm i ne diraj je više za vek vekova, možeš samo da vadiš grane koje budu rasle ka unutrašnjosti krošnje.
 
Nedavno mi je neki voćar amater (kao i ja uostalom) napomenuo nekakvu julsku rezidbu viljamovki.. zasad je star godinu i 3 mjeseca, ja sam prvo orezivanje planirao u martu sledeće godine, tj. kada zasad bude star dvije godine. Njegov je argument to kako treba pustiti stablo da ojača tim orezivanjem.. interesuje me šta vi mislite, da li je kasno da se prva rezidba odradi kad zasad napuni dvije godine.. evo kako to sada izgleda.

 
A koji si oblik krune planirao, na šta su kalemljene? Mnogo ti je veliki razmak, možeš tu još toliko sadnica posaditi...
 
Nazad
Vrh